"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
JUHTKIRI: Ebavõrdsus tapab sallivuse (0)
01. veebruar 2016
Scanpix

"Sotside ninamees tahab, et Eesti ühiskond baseeruks universaalsetel inimõigustel, mitte tõupuhtusel. Kahe käega poolt. Ainult et seejärel läheb tema jutt kraavi," kirjutab peatoimetaja Maarja-Liis Arujärv värske Pealinna juhtkirjas.

Sotside juht Jevgeni Ossinovski pahandas eelmisel nädalal, et eestlased pole nii avatud ja tolerantsed kui rootslased – näiteks pagulaste, homode, naiste jne vastu. Sotside ninamees tahab, et Eesti ühiskond baseeruks universaalsetel inimõigustel, mitte tõupuhtusel. Kahe käega poolt. Ainult et seejärel läheb tema jutt kraavi. Mis kõiki inimõigusi ta silmas peab, jääb kahjuks saladuseks. Või peaks ta ausalt tunnistama, et eestlastel napib sotsiaalmajanduslikke õigusi – et paljudel meil puudub õigus tervishoiule, haridusele, tööle…. On täiesti jabur teha eestlastele etteheiteid sallivuse küsimuses, kui riik pole suutnud samaväärselt Rootsiga tagada oma elanike majanduslikku ja sotsiaalset heaolu.  Sallivam on kindlasti see eestlane, kes ei pea leivapalukese pärast kisklema.

Teiseks – rootslaste sallivus ja heaolu tuleneb otseselt faktist, et seal on pool sajandit valitsenud võrdsuse ideoloogia, mida meie paremerakonnad põlgavad. Nad maksustavad rikkust, mitte vaesust. Kuidas saab nõuda sallivust meie inimestelt, kui Eesti riik mahitab ebavõrdsust, soosides madalaid palku ja visates prügikasti õiglasema astmelise tulumaksu? Selleks, et Rootsi tasemel heaolu luua, oleks vaja oma paarkümmend aastat kestvat vasakvalitsust, mille loomisest on aga sotsid nagu katkust eemale hoidnud ikka Reformierakonna kõhu alla roomates.

Kolmandaks – kui vaadata ka poliitmaastiku uusi tulijaid, kes rahva rahuolematuse riigikogu valimistel endale peibutasid, pole nemad küll midagi õppinud. Näiteks Vabaerakond, keda on süüdistatud igasuguse ideoloogia puudumises, lennutas mõni aeg tagasi välja pressiteate: Vabaerakonna fraktsioon asub viima ellu paremtsentristlikku plaani. Miks jumala pärast peaks eesti valija, keda on kaks aastakümmet lohistatud paremjõudude poolt läbi paksu ja vedela, tahtma veel ühte paremerakonda? Mille poolest on viiendat koosseisu riigikogus tolmu kogunud Andres Herkeli juhitav erakond messias ja parem vanadest paremerakondadest?

Aga Vabaerakonna grand plaani juurde tagasi tulles – selle peasisu on kosmeetiline tolmu keerutamine demokraatia mõiste ümber, kuigi Eesti suurim probleem on vaesus ja ebavõrdsus. Tõepoolest, programmis on juttu ka madalapalgaliste maksureformist, kuid see tekitab vaid küsimuse, et kas Partsi munade asemel pakutakse meile nüüd Artur Talviku omi. Ja me ju teame, kui kehvalt Partsil oma munadega läks.
Ka uued erakonnad ei taha kahjuks raputada meie ebavõrdsuse alustalasid, vaid pakuvad vana Rõivast. Rootsi jääb meist nii igavesti kaugele.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.