"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
JUHTKIRI: Nõrgemate kaitsmine pole vaid nende endi asi (0)
08. veebruar 2016
Scanpix

"Ükski jõupingutus pole liiast, et paremini hoida habrast elu. Nõrgemaid tuleb ju kaitsta," kirjutab peatoimetaja Maarja-Liis Arujärv värske Pealinna juhtkirjas.

Pealinn kirjutab täna pikemalt kahel suurel teemal, millele võib anda ühisnimetaja “nõrgemate kaitse”. Esiteks hämmastab linna lehte see, kuidas on üldse võimalik, et haigekassa ja osa perearste seisavad vastu plaanile, mille kohaselt peaksid arstid külastama vastsündinuid kohe pärast sündi nende kodus. Ükski jõupingutus pole liiast, et paremini hoida habrast elu. Nõrgemaid tuleb ju kaitsta.

Asja teeb ilmselt keeruliseks ka see, et perearstide seltsi juht kuulub IRL-i, aga perearstidele peaks vastsündinute külastamise kohustuseks tegema sotsist minister Ossinovski. Alles see ju oli, kui IRL-i minister Reinsalu ja ka reformi ministrid tegid pihuks ja põrmuks Ossinovski alkoholivastase poliitika kava. Varem heideti üle parda sots Urve Palo munitsipaalmajade ehitamise plaan. Ka nüüd saab näha, kes peale jääb. Kas sotsid tõesti usuvad, et hea valitsusliit tähendab seda, et kes peksab, see armastab?

Teiseks kirjutab leht ühest laevakaitsjast, kes vaid ime läbi pääses Indiast eluga koju ning on andnud politseisse enda tööorjuses pidamise kohta avalduse.

Tema sõnul on kurioosne, et Eesti riik ei taha petisfirma Advandfort tegevuse peatamiseks midagi ette võtta, kuigi hea tahte korral oleks võimalik nende vastu kriminaalasi algatada. Ka siin tekib küsimus: milleks meie riik üldse eksisteerib, kui ta isegi ei ürita oma kodanikke kurjategijate eest kaitsta? Miks ei julge välisminister Kaljurand nõuda ka USA-lt tegutsemist, sest firma on just seal registreeritud? Liiatigi läks enamik mehi välismaale leiba teenima mitte seiklushuvist, vaid ainuüksi seetõttu, et Eestis polnud neile lihtsalt taskukohast tööd.

See-eest on lehes ka üks vapustavalt hea uudis. Rikkaimate riikide klubi OECD tunneb huvi tasuta ühistranspordi edusammude vastu, et seda ka teistele riikidele soovitada. Eriti kurioosne on see, et kui varem on valitsuse esindajad tasuta ühistransporti vaid kritiseerinud, siis rikaste riikide klubi huvi tõttu saatis riik Tallinna ühistranspordi kohta maailmale ülimalt positiivse ettekande. Sisuliselt maailma survel pidi valitsus lõpuks käed üles tõstma ja tasuta ühistranspordi headust ausalt tunnistama. Ilmselt oli põhjuseks ka asjaolu, et eduka projekti valguses on kogu Eesti riigil võimalik oma mainet tõsta.

Ka ühistranspordi kasutajad on meie ühiskonnas võrreldes autojuhtidega see osa ühiskonnast, kes vajab kaitset ja tunnustust, ning Tallinnas nad seda kaitset saavad. Nii et on küll võimalik nõrgemaid kaitsta – see on vaid tahte küsimus.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.