"Hea nali on siis, kui sa ei pea selle järel ütlema, et ma tegin nalja. Kui sa seda juba pead ütlema, siis järelikult polnudki tegu naljaga."

Tõnis Niinemets, näitleja ja koomik
Jaanus Karilaid: pangem Ühtse Venemaa protokoll Eestit teenima ! (1)
13. veebruar 2016

"Me peame selle protokolli Eesti huvides tööle panema. Selle protokolli alusel on meil võimalik esiteks käivitada läbirääkimised Eesti Vabariigi presidendi ametiraha tagasisaamise teemal. Praegune president ei kanna ju mitte Eesti riigivõimu järjepidevuse märki, vaid selle koopiat. Meie kõrgeimat riikluse sümbolit hoitakse endiselt Moskvas, Kremli relvapalatis. Mitte keegi pärast Lennart Merd pole selle tagastuse teemaga tegelnud, nüüd tegelgu sellega Eesti Keskerakond - oma koostööprotokollile tuginedes,“ ütles keskerakonna aseesimees Jaanus Karilaid.

“Poliitikas tõsiseltvõetav erakond ei vaiki oma koostöösuhetes, vaid ütleb ja põhjendab, selgitab ja valgustab. Mina isiklikult ja ka Keskerakonna Läänemaa piirkond on olnud selles küsimuses viimase kahe aasta jooksul kõige selgesõnalisem – meie oleme teinud üleskutse see protokoll lõpetada,“ ütles erakonna aseesimees Jaanus Karilaid.

Karilaid rääkis, et   koostööprotokoll Ühtse Venemaaga on olnud „lauasahtlis“ juba 12 aastat. „Paljud on öelnud, et las ta sinna jäädagi! Et ärme ise sellest räägi! Aga poliitilised konkurendid kasutavad seda malakana meie vastu,“ nentis Karilaid, miks on vaja teemast rääkida.

 Karilaid selgitas, et kui Ain Seppik ja Mailis Reps aastal 2004 selle sõnastasid, siis oli rahvusvaheline kontekst teine.

“Nagu ütles Ain Seppik erakonna juhatuses: vaja oli anda kohalikule vene kogukonnale õigustus pidada naaberriigiga dialoogi. Pealegi väideti, et tollane Res Publica üritas samasugust koostöösuhet vormistada. Nüüd on 12 aastat möödunud. Ain Seppik kui protokolli üks entusiast ja allkirjastaja on astunud Reformierakonda, aga tema allkiri on sellel koostööprotokollil igavesti,“ rääkis Karilaid.

Karilaid rõhutas, et täna seisame me küsimuse ees: mida teha edasi selle ajaloolise dokumendiga?  ning pakkus välja kolm lahendust.

“Esiteks on võimalik jätkata vanas vaimus ja vaikida, samal ajal kui vastased meid peaaegu riigireeturluses süüdistavad. Seda oleme teinud senini ja see on kõikidest võimalustest kõige halvem,“ ütles Karilaid.

 Ühepoolne leppe tühistamine ei aita

 Teine võimalus oleks koostööprotokolli ühepoolselt tühistada.

“Seda võimalust on omavahelistes vestluses vaaginud ka meie vene poliitikud. Ilmneb, et vene kogukond laiemalt ei saa aru sellest koostööprotokollist, veel vähem saadaks aga aru selle kehtetuks tunnistamisest. Nõnda me mitte ei lahendaks probleemi, vaid tekitaksime probleeme juurde. Seda pole meile kindlasti mitte vaja,“ arvas Karilaid.

 Keskerakond toob presidendi ametiraha tagasi !

 Karilaid ütles, et talle tundub kõige õigema võimalusena leppe Eesti huvides tööle panemine. „Kolmas ja viimane võimalus paistab mulle kõige õigem. Me peame selle protokolli Eesti huvides tööle panema. Selle protokolli alusel on meil võimalik esiteks käivitada läbirääkimised Eesti Vabariigi presidendi ametiraha tagasisaamise teemal. Praegune president ei kanna ju mitte Eesti riigivõimu järjepidevuse märki, vaid selle koopiat. Meie kõrgeimat riikluse sümbolit hoitakse endiselt Moskvas, Kremli relvapalatis. Mitte keegi pärast Lennart Merd pole selle tagastuse teemaga tegelnud, nüüd tegelgu sellega Eesti Keskerakond! Oma koostööprotokollile tuginedes,“ rõhutas Karilaid.

 Keskerakond toob tagasi Tartu ülikooli varad

 Karilaid lisas, et niisamuti on lahendamata Tartu Ülikooli varade tagastus Voronežist.

“Ka seda küsimust pole tõstnud enam mitte keegi. Keskerakonnal kui Vene Föderatsiooni võimupartei lepingukaaslasel on siin ainukordne võimalus näidata ennast Eesti asja eest seisjana. Mitte ühelgi teisel poliitilisel erakonnal Eestis seda võimalust ei ole,“ selgitas Karilaid.

Karilaid tegi ettepaneku algatada lähimal ajal mõttevahetus Eesti Keskerakonna ning Ühtse Venemaa vahelise koostööprotokolli rakendamise teemal Eesti huvides.

“Me saame oma kaotuse kaardi, mida seni oleme häbelikult varrukasse peitnud, lauda käia kui trumpässa. Meil pole midagi häbeneda, aga võita on Eestile ning oma erakonnale väga palju,“ ütles Karilaid.

Karilaid leidis, et keskerakond võib täna olla rahvadiplomaatia üks kõnekamaid subjekte. „Me saame oma välispartneritega rääkida teemadel, mida valitsus puudutada ei julge või välisministeerium väldib. Eesti Keskerakond on tegija ka Eesti suhtluses teiste riikidega. Meil on see õigus, meil on see vabadus ja meil on see kohustus.  Saagu see koostööprotokoll aluseks Keskerakonna rahvusvahelisele koostööle Eesti huvides!“

Kommentaarid (1)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

temaatik
17. veebr. 2016 20:39
http://stringer-news.com/publication.mhtml?Part=48&PubID=22601 Ühtse Venemaa loomine USA rahaga. http://svyatorus.com/video/3246-nam-lgut-1-edinaya-rossiya-svyazana-s-masonami.html Ühtse Venemaa seos vabamüürlusega. http://ru-an.info/новости/еврейское-ополчение-единой-россии/ Ühtse Venemaa noored. http://adonaris.livejournal.com/155406.html Putini toetajaskond. http://www.delfi.ee/news/paevauudised/eesti/loe-keskerakonna-ja-uhtse-venemaa-kurikuulsat-koostoolepingut.d?id=68192659 Leping ise.