"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Notarite õigused abielu lahutamisel laienevad (0)
16. veebruar 2016
Scanpix

Riigikogu võttis teisipäeval vastu perekonnaseaduse muutmise seaduse, mis annab notaritele õiguse lahutada abielu ka juhul, kui abikaasad ei ela Eestis, samuti kohaldada inimeste soovi korral abielu lahutamisele välisriigi õigust.

85 poolthäälega vastu võetud seaduse järgi võivad abikaasad, kes abielu lahutamise ajal elavad Eestis ja kellel on Eestis rahvastikuregistrijärgne elukoht, olla kokku leppinud, et abielu lahutamisele kohaldatakse Soome õigust, sest nad on abielu kestel elanud enamiku ajast Soomes. Samuti võivad näiteks välismaale elama asunud abikaasad valida abielu lahutamiseks Eesti õiguse, et lihtsustada siinsete asutuste tööd ja kiirendada nii abielu lahutamise protsessi.

Valitsuse algatatud perekonnaseaduse muutmise ja sellega seonduvalt teiste seaduste muutmise seaduse eelnõuga tagatakse Rooma III määruse sujuv rakendamine. Nimetatud määrust kohaldatakse kui abielu lahutamisel on kokkupuude rohkem kui ühe riigi õigusega. Seni kohaldus Rooma III kuueteistkümne Euroopa riigi suhtes.

Rooma III määruse kohaldamine annab abikaasadele võimaluse igal ajal notari juures kokku leppida, millise riigi õigust tuleb nende abielu lahutamise eeldustele kohaldada. Hetkel abikaasadel sellist võimalust ei ole.

Abikaasad saavad õiguseks valida kas kohaldatakse lahutava kohtu asukoha seadust, nende ühise elukohariigi seadust, ühe abikaasa kodakondsuse riigi seadust või siis abikaasade eelneva ühise elukoha riigi seadust, kui üks neist seal veel elab.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.