"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Seaduselünk muudab võlgades korteriühistute tõttu elumajad tondilossideks (1)
16. veebruar 2016
Scanpix

Kaugkütteseaduses oleva lünga tõttu on soojaettevõtted hakanud kinni keerama võlgu jäänud korteriühistute toasooja küttekraane. Selle tulemusel on üle Eesti hulgaliselt kinni külmunud veevärgiga tondilosside sarnaseid kortermaju, kus ausad korteriomanikud, kel arved korralikult tasutud, peavad toasooja saamiseks kulutama kuus sadu eurosid elektrile.

 

“Probleem algas juba väga ammu,” nentis Riigikogu liige Olga Ivanova Tallinna TV uudistesaates. “Kui mäletate, käis 2010. aastal Riigikogu sotsiaalkomisjoni tollane esimees Urmas Reinsalu, Kohtla- Järvel isiklikult seda probleemi ka lahendamas.”

Ivanova lisas, et kaugkütteseaduse lünga järgi puudub soojaettevõttel kohustus toasooja sisselülitamiseks. “Nii juhtuski Kohtla-Järve majadega, et küte lülitati neis välja möödunud aasta mais, aga kütteperioodil kütet sisse ei lülitatud. Kütteseadus defineerib, et korteriühistu on üks klient ja nii on suurele ettevõttele ka mugavam.”

Ivanova selgitas, et probleemist tulenevalt andis Riigikogu Keskfraktstioon sisse eelnõu, mille kohaselt muudetakse seadust nii, et esmalt saab korteriomanik ise soojusvõrguga lepingu sõlmida. “Teine muudatusettepanek on, et juhul kui kütteettevõte lülitab välja kogu maja soojuse, võtab ta endale kohustuse majaomandi riknemise eest. Näiteks on Kohtla-Järvel, Vahtra 23 asuv maja muutunud kõnealuse probleemi tõttu elamiskõlbmatuks,” märkis Ivanova.

Kohtla- Järve Vahtra tänava kütteta maja elanik rääkis Tallinna TV uudistesaatele, et novembris-detsembris maksis ta elektri eest 100, seejärel 120 eurot. Nüüd tuli arve 300 eurot. “Külm on … Elektriradiaator on kogu aeg sees. Kuhugi pole minna ka, esimest korda minu elus. Ainult ühele inimesele sooja anda ei lubata. Tuleb sisse lülitada kõik korterid, ka võlgadega. Aga minul võlga ju ei ole!” märkis naine.

2010. aastal muudeti kaugkütteseadust nii, et keset kütteperioodi toasooja väljalülitada ei tohi. Tollased seaduseloojad, eesotsas praeguse justiitsministri Urmas Reinsaluga, ei osanud aga ette näha seaduseauku, mille kohaselt puudub soojaettevõttel kohutus toasoe taas sisselülitada.
Kohtla-Järve ja Kiviõli linn on praeguseks pakkunud elamiskõlbmatuks muutunud majade elanikele sotsiaalkortereid.

Kommentaarid (1)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

jep
16. veebr. 2016 20:23
pole ju aega, vaja homoseadusi luua