"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Kleinberg: lapsed armastavad end arvutisse uputada (1)
23. veebruar 2016
Scanpix

"Eelkõige peab ikkagi lapsevanem teadma, millega tema laps internetis tegeleb. Kui kaua ta arvutis on ja kuidas see temale mõjub, millal magama minna ja milline on unehügieen. Lapse vaba aja veetmine on vanemate vastutada," sõnas Tallinna Lastehaigla psühhiaatriakliiniku juhataja Anne Kleinberg.

“Leidsime Jaapani teadlastega kohtudes palju sarnasusi nii Eesti kui Jaapani laste puhul, näiteks noorukid, kes armastavad end arvutisse uputada ja ei lähe kooli. Selles valdkonnas on Jaapanis isegi pikem kogemus,” nentis Tallinna Lastehaigla psühhiaatriakliiniku juhataja Anne Kleinberg

Tallinna Lastehaigla Laste Vaimse Tervise Keskust külastanud Tokyo Ülikooli teadlaste peamiseks uurimisvaldkonnaks on erivajadustega laste arenguprobleemid. Kohtumisel tõdeti, et nii Eesti kui Jaapani laste seas tekitab üha rohkem käitumis- ja õppimisprobleeme arvutisõltuvus.

Tokyo Gakugei Ülikooli professor Takahashi Satoru ütles Tallinna TV uudistesaates, et Jaapanis on arvutisõltuvus väga suur probleem. “Neid lapsi, kes on sõltuvuses neti- ja mobiilimängudest, on väga palju.”

Satoru nentis, et kuna tänapäeval ei ole võimalik internetita elada, pole keelamine lahendus. “Jaapani haridusministeerium soovib hakata õpetama koolilastele, kuidas ühiskonnas nii hakkama saada, et sõltuvust arvutist ei tekiks,” märkis professor.

Anne Kleinberg lisas, et südame teeb soojaks, et eri riigi spetsialiste ühendab soov lapsi aidata. “Eelkõige peab ikkagi lapsevanem teadma, millega tema laps internetis tegeleb. Kui kaua ta arvutis on ja kuidas see temale mõjub, millal magama minna ja milline on unehügieen. Lapse vaba aja veetmine on vanemate vastutada. Praeguse põlvkonna vanematele on see suurem väljakutse, küll aga täiesti teostatav.”

Arvutisõltuvus on tekkinud, kui inimene hakkab eemalduma suhetest ning töö või muud olulised valdkonnad kannatavad ja tegevus arvutis saab kõikehõlmav. Kleinbergi selgitusel viib halbadel juhtudel arvutisõltuvus elust isoleerumiseni ja haridusest ilmajäämiseni. “Inimese ainsaks väljundiks on kojujäämine. Tal pole haridus ja tööd. Siit tekib küsimus – on ta sotsiaalhoolekande klient või kes teda üleval peab? Elust ilmajäämine on arvutisõltuvuse puhul väga tõsine probleem.”

Arvuti- või internetisõltuvus on psüühikahäirete valdkonnas uus kontseptsioon, mistõttu häiret tänapäeval veel ei diagnoosita. Ettepanekuid internetisõltuvuse diagnoosimiseks on aga tehtud.

Kommentaarid (1)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

Reet
24. veebr. 2016 05:19
Meie lapsi ei võigi keelata, neile on antud riigi poolt voli teha, mida tahavad. Keelamise korral võivad nad valetada karistuse kohta ja alati usutakse last. Neil on täielik karistamatuse tunne ja teevad, mida tahavad.