"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Iirimaal algasid üldvalimised (0)
26. veebruar 2016
Scanpix

Iirimaal peetakse reedel valimised, mis näitavad, kas järjekordne eurotsooni riik satub silmitsi poliitilise ebastabiilsusega, sest kokkuhoiumeetmetest tingitud pahameel on kahandanud traditsiooniliste erakondade toetust.

 

Valimisjaoskonnad avati hommikul kell 7 koolides, spordiklubides ja kirikuhoonetes, vahendas BNS.

Oma hääle on juba andnud Iirimaa läänesaarte 2000 elanikku, kelleni toimetati valimiskastid laevade ja helikopteritega.

Häältelugemine algab laupäeva hommikul ja siis peaks saama ka aimu tulemustest. Lõplikud valimistulemused selguvad ilmselt alles pühapäeval.

Valimised võivad tipneda keeruliste koalitsioonikõnelustega rivaalide vahel.

Peaminister Enda Kenny tsentristlik Fine Gael saab prognooside järgi kõige enam kohti, kuid tema koalitsioonipartnerit Tööparteid ähvardab täielik läbikukkumine.

Fine Gaelil tuleks võimule jäämiseks moodustada koalitsiooni oma poliitilise vastase Fianna Failiga, kuid selle idee on välistanud mõlema erakonna juhid.

Uuringufirma Red C nädala aja eest avaldatud arvamusküsitluse põhjal peaks Kenny tsentristlik Fine Gael saama valimistel 26 protsenti häältest. Tema valitsuspartner, vasakpoolne Tööpartei 9 protsenti.

Viimastel Iiri parlamendivalimistel 2011. aastal leidis aset poliitiline maavärin. Pikka aega parlamendis enimesindatud Fianna Fail jäi ilma pea kõikidest oma kohtadest. 

Valijad reageerisid sügavale majanduskriisile, mis sai alguse Fianna Faili võimuperioodil.

Iirimaale määratud päästeprogramm lõppes 2013. aastal ja sestpeale on riik võinud kiidelda majanduskasvuga. Tõus on aga saavutatud maksutõusude ja teenuste kärpimise hinnaga, mis süvendab paljude valijate kitsikust.

Valijad küsivad, missugusest taastumisest valitsus räägib.

“Eelmine kord ma hääletasin nende poolt, aga ma ei tee seda enam kungi,” ütles varem koalitsiooni toetanud 72-aastane Silvia Doran. “Nad võtsid kolm korda meie pensionist osa raha ära, siis andsid nad meile majamaksu ja siis veemaksu, kuidas me seda pensioni eest tasuda suudame.”

Rahulolematus kokkuhoiumeetmetega suurendab tõenäoliselt sõltumatute poliitikute osakaalu parlamendi alamkojas ja tuleb kasuks uuele ühendusele Kasinusvastane Allianss/Inimesed Enne Kasumit ja vasakpoolsele vabariiklaste parteile Sinn Fein.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.