"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Otsingumootor Shodan laseb kasutajatel vaadata tuhandete võõraste inimeste veebikaamerapilti (0)
07. märts 2016
Scanpix

Enamik Shodani leheküljel olevatest kaameratest edastavad videopilti privaatsetest aladest koolides, pankades, laboratooriumites, aga ka näiteks marihuaanakasvandustest ja lastetubadest ning eluruumidest.  

Igapäevaselt kasutatakse selle peale mõtlemata miljoneid seadmeid, mis on võimelised edastama videopilti, kasvõi näiteks hoovi valvamiseks mõeldud turvakaameraid või lapse hällist otsepilti edastavaid beebimonitore. Paljud ei tuleks selle pealegi, et peale meie endi võivad nendest seadmetest edastatavat videopilti vaadata ka täiesti võõrad inimesed. Otsingumootor Shodan on teinud pahaaimamatute võõraste elu jälgimise aga teinud lihtsamaks kui kunagi varem, vahendas Breitbart.

Netileht Shodan skännib avalikkusele ligipääsetavaid ilma salasõnata videoseadmeid ning salvestab nende IP-aadressid, luues nii otsingumootori, kust on võimalik leida nii koduseid turvakaameraid, liikluskaameraid, aga ka haiglate ja sünnitusosakondade jälgimistehnikat.

Programmeerija John Matherly lõi oma veebilehe 2009. aastal lootes, et projekt aitab suurfirmadel näha, kes nende tooteid kasutavad. Nüüdseks kasutavad lehte peamisel aga häkkerid ja uurijad. Veel hiljuti oli Shodan tuntud ainult küberturvalisuse kogukonnas, kuna kaamerate otsinguks oli vaja erialaseid teadmiseid. Värske uuendusega lisati leheküljele aga ka tavakasutajale arusaadav otsing, milles on näha nii ekraanitõmmised kaamerate edastatavast pildist kui ka kaamera aadress.

Enamik Shodani leheküljel olevatest kaameratest edastavad videopilti privaatsetest aladest koolides, pankades, laboratooriumites, aga ka näiteks marihuaanakasvandustest ja lastetubadest ning eluruumidest.  Kõigile videoedastustele vaba juurdepääsu saamine maksab Shodani kasutajatele 49 dollarit (44,76 eurot) kuus. tasuta saavad kasutajad ligipääsu aga tuhandetele veebikaameratele, millest mõndade puhul on vaja salasõna (kasutajad on abivalmilt lisanud lehele ka levinumate salasõnade nimekirja), paljude puhul aga on ligipääs täiesti vaba, kuna omanik on lihtsalt unustanud oma privaatseadet salasõnaga kaitsta.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.