"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Tallinna jäätmekeskus muudab elanike prügi väärt kütuseks (0)
07. märts 2016
Scanpix

Sõit Tallinna jäätmete taaskasutuskeskusesse võtab kõigest 10-15 minutit, prügi üleandmine käib tänu lahketele töötajatele lihtsalt ja kiiresti ning teost tõusev kasu loodusele on hindamatu.

 

2014. aastal ostis Tallinna linn Veolialt Tallinna jäätmete taaskasutuskeskuse osaluse ning sai niiviisi ettevõtte ainuomanikuks. Selle tehingu tulemusena kuulub Tallinnale igati nüüdisaegne jäätmekäitluskoht, mis on valmis linnarahvast teenindama parimal mõeldaval viisil.
Tallinna Jäätmete Taaskasutuse AS-i, endise nimega Tallinna Prügila, võib  julgesti tuua igat liiki jäätmeid, mille loetelu on toodud meie hinnakirjas. Hinnakirja, mille järgi klient pärast jäätmete üleandmist ka tasub, leiab kodulehel aadressil www.tjt.ee. Tuues prügi meile, võite olla kindlad, et seda käideldakse parimal viisil.

Jäätmete taaskasutuskeskus ei asu kaugel – sõit linna piirist siia võtab kõigest 10-15 minutit. Ka jäätmete üleandmine käib lihtsalt ja kiiresti. Selles abistavad ning juhendavad teid lahkelt meie töötajad. Keskuse külastamine võib kujuneda meeldivaks väljasõiduks linnast, mis juhul, kui te meie ettevõtet veel külastanud pole, avardab ka silmaringi.

Mis saab edasi?

Biolagunevatest jäätmetest, milleks on haljastus- ja pargijäätmed, toitlustusasutuste jäätmed ning loomsed jäätmed, valmistame kõrgekvaliteedilist komposti. Biolagunevaid jäätmeid võtame vastu spetsiaalselt eraldatud territooriumil – orgaaniliste jäätmete vastuvõtualal. Jäätmed purustame ning segame hakkepuiduga. Seejärel paigutame need auna ning katame membraaniga. Nii laseme kompostil valmida kuus nädalat. Seejärel suuname komposti järelvalmimisele, mille käigus toimub aunade segamine ning sõelumine. Sõelumisel eraldame kompostist sideainena kasutatud hakkepuidu ja jäätmetes sisaldunud võõrkehad. Meie toodetud kompost ei sisalda reoveesetet, see sobib aiamaale ja haljasaladele. 

Kompost on tõhus ja mitmekülgne vahend mulla väetamiseks ja parendamiseks. Kompost on mullaviljakuse kandja ja suurendaja, sest ta on huumus selle paremal kujul. Selles sisalduvad looduslikult kõik peamised väetusained ja mikroelemendid. Kompost varustab mulda orgaanilise aine ja taimetoiteainetega ning ka kaltsiumiga, mistõttu tal on lupjav toime. Kompost on toit mullaelustikule. Tal on lai toimespekter võitluses mulla kaudu levivate haigustekitajatega, olles seega taimede tervise kaitsja. Komposti regulaarne kasutamine tagab mulla püsiva hea seisundi ning katab taime väetustarbe. Tallinna Jäätmete Taaskasutuskeskus AS on komposteerimisettevõttena tunnustatud veterinaar- ja toiduameti poolt. Komposti hind on praegu 4,80 eurot tonn ning kõik, kellel selle järele soovi ning vajadust, on meile oodatud.  

Tööstusele jäätmekütus 

Selleks, et suunata jäätmeid võimalikult palju taaskasutusse, toodame alates 2010. aastast jäätmekütust. Seda tehakse põhiliselt segaolmejäätmetest. Protsess on järgmine: esmalt läbivad jäätmed eelpurustamise, seejärel eraldatakse mehaanilisel teel orgaanilised jäätmed ning metall, mis suunatakse taaskasutamisse, ülejäänud jäätmed peenestatakse ning need lähevad energiaallikaks tsemenditööstustele. Jäätmekütust saab põletada ainult selleks kohandatud kateldes väga kõrgel temperatuuri. Selline jäätmete töötlemise protsess on kooskõlas Euroopa tunnustatud jäätmekäitlusnormidega ja asub jäätmekäitluse hierarhias kõrgemal jäätmete põletamisest või ladestamisest.

Kindlasti väärib märkimist suurepärane võimalus anda jäätmeid üle 50 sendi eest. Nimelt saavad eraisikutest kliendid, kes on valmis oma jäätmeid ise liigiti sorteerima, anda need üle, makstes visiiditasu kõigest 50 senti. Selline võimalus on kvartali kohta maksimaal-
selt 500 kilo ulatuses. Selleks on meil pääsla kõrval teritooriumil konteinerid paberi, puidu, klaasi, segapakendi, metalli, biolagunevate jäätmete, elektroonika ja ohtlike jäätmete tarbeks.

Tallinna jäätmete taaskasutuskeskus on igati avatud ning koostöövalmis ettevõte. Näiteks oleme valmis lahkelt vastu võtma meie tegevusest huvitatud haridusasutuste, elamuühistute ja ka teiste huviliste rühmi. Teeme teile ekskursiooni ettevõtte territooriumil, mille käigus anname ülevaate nüüdisaegsest ning keskkonnasõbralikust jäätmekäitlusest. Ettevõtte külastamise soovist andke palun teada telefonil 609 6018
Kõik on oodatud

Tuues oma aia- või olemejäätmed meile, säästate raha ja keskkonda. Ning meie juurest lahkudes võiks kaasa võtta kvaliteetset komposti kodumuru ning lillede tarbeks.

Oleme avatud esmaspäevast reedeni kella 6-22, laupäeviti 8-18.  Meie juurde jõuate, kui sõidate linnast välja mööda Peterburi maanteed. Möödudes Maardu järvest ning Jõelähtme valla algust tähistavast viidast, näitab silt 600 meetri pärast Tallinna jäätmekeskuse parempööret ning juhatab teid õigele teeotsale. Kui jälgite edasisi juhiseid, jõuate kenasti kohale.
 
Ilusat saabuvat kevatööde aega soovides Tallinna Jäätmete Taaskasutuskeskus AS.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.