"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Majanduskomisjon otsustab Arengufondi tuleviku teisipäeval (0)
11. märts 2016
Scanpix

Riigikogu majanduskomisjon otsustab ilmselt eeloleval teisipäeval, kas jätta Arengufond kui üksus ilma investeerimistegevuseta alles või kaotada Arengufondi institutsioon ja tuua seireüksus riigikogu kantselei alluvusse.

“Meil on majanduskomisjonis planeeritud tuleval teisipäeval teemat arutada ja mõned arenguseiret puudutavad otsused langetada. Küsimus on selles, kus arenguseire hakkab asuma,” ütles majanduskomisjoni liige Maris Lauri, vahendas BNS.

Üks võimalus on Lauri sõnul, et pärast investeerimistegevuse Kredexi alla liigutamist jääks Arengufond eraldi alles ja arenguseire jääks selle põhitegevuseks. Teine võimalus on, et arenguseire tuua riigikogu kantselei juurde. Selle üle tulebki teisipäeval arutelu ja hääletus, rääkis Lauri.

“Mina eelistan seda, et ta liiguks riigikogu kantselei alla ja oleks seal piisavalt iseseisev üksus, oma eelarve ja otsustustegevusega. See oleks kõige pädevam, et lahendada parimal viisil arenguseiret. See võiks ühelt poolt tagada, et see ei oleks liialt kulukas ja teisalt oleks võimalikult lähedane otsustustasemetele,” rääkis Lauri.

“Kui juhtub nii, et arenguseire liigub riigikogu kantselei alla ja samal ajal liigub investeerimistegevus Kredexi alla ja see seadus jõustub, siis sisuliselt saame rääkida sellest, et Arengufond lõpetab tegevuse,” lisas ta.

Ülejäänud Arengufondi tegevused, nagu näiteks Ettevõtlik Eesti, StartSmart, rohemajandus ja energeetika ning nutikas spetsialiseerumine peaksid Lauri sõnul paiknema seal, kus on nende koht. “Kui on tegemist selliste tegevustega, mis on liikunud lepingute põhjalt Arengufondi, sest Arengufondi alluvuses on tehtud erinevate lepingutega erinevate ministeeriumite jaoks erinevaid uuringuid, töid ja muid asju, siis on selge, et need ei ole põhikirjalised tegevused ja need lähevad sinna ministeeriumisse, kus nad on olnud. Tõenäoliselt mitmed need tegevused paigutuvad majandusministeeriumi alla,” rääkis Lauri.

Arengufondi põhikirjalised tegevused on praegu riskiinvesteeringud ja arenguseire. “Arenguseire maht on hetkel ülimalt tagasihoidlik,” rääkis Lauri. “Arvestades seda, et arenguseirega ei tegeleta väga, ma eeldan seda, et kui see liigub riigikogu kantselei alla, või isegi jätkab iseseisva üksusena, siis seire maht kasvab ja hakatakse sellega ka sisuliselt tegelema.”

Lauri hinnangul oleks vaja tulevikus seireüksusele püstitada selged ülesanded, mis võiks tagada, et see üksus hakkaks ka reaalselt seirega tegelema ja tegevus ei sumbuks, nagu praeguseks on juhtunud. Samuti võiks tulevikus ühest küljest seire tellimises osaleda riigikogu ja selle komisjonid kui ka akadeemilised ringkonnad, ülikoolid ja ettevõtjad, lisas ta.

Riigikogu majanduskomisjon on otsustanud endale alluva Arengufondi töö ümber korraldada, selle käigus säilitatakse fondi olulised tegevused, paigutades need võimalusel sobivamatesse kohtadesse. Plaanide kohaselt võiks ümberkorraldused teoks saada riigikogu kevadise istungjärgu lõpuks, millal võiks vajalikud seadusemuudatused saada vastu võetud. Arengufondi juht Pirko Konsa lahkus ametist käesoleva aasta 1. märtsil.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.