"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
USA uuring: Eesti on raamatukogude poolest maailmas vaieldamatu liider (0)
11. märts 2016
Scanpix

Eesti on USA teadlaste ülemaailmses 61 riiki hõlmanud kirjaoskuse uuringu raamatukogude kategoorias esimene. Viiest kategooriast koosnevas hindamissüsteemis jäi Eesti kokkuvõtvalt tublile 14 kohale, üleüldiseks võitjaks tuli aga meie põhjanaaber Soome.

Ka testide tulemuste poolest jõudsid eestlased esikümne hulka – kaheksandale kohale. Kategooria liider oli aga Singapur, Soome ja Lõuna-Korea jagasid teist kohta.

Ajakirjandusväljaannete kategoorias, kus lähtuti iga päev ilmuvate tasuliste lehtede, ajalehtede levi, online-väljaannete arvu ja ka välisriikidesse tellitavate lehtede arvu riigi elanike kohta, jäi Eesti napilt esikolmandiku piirimaale – 22. kohale. Võitjaks tuli Soome, ka Läti jõudis esikümne hulga – 10. kohale.

Raamatukogude kategoorias, kus lähtuti nii akadeemiliste, avalike kui kooliraamatukogude arvust ning avalikes raamatukogudes olevate raamatute arvus saavutas Eesti aga uhke esikoha. Teiseks jäi Läti, kolmandaks aga Norra. Kirjaoskusuuringu üldine liider Soome aga maandus alles 10. kohal.

Haridusse panustamise kategoorias, kus hinnati nii kohustuslike kooliaastate arvu kui SKP protsenti, mis panustatakse haridusse, tuli esimeseks Brasiilia, Eesti oli aga lausa 44. kohal. Nii Soome (18. koht), kui Läti (24. koht) olid meist eespool.

Arvuteid omavate leibkondade protsendi poolest oli esimene Holland, IT-riik Eesti oli aga üllatavalt alles 25. kohal, Soome oli 8. kohal. Nii Läti (33. koht), kui Leedu(38. koht) olid koduarvutite arvu poolest meist aga maas.

Üldises arvestuses oli rahvastiku kirjaoskuse poolest esimene Soome, Läti jõudis uhkele 9. kohale, ning Eestigi ei jäänud oma 14. kohaga esineljandikust välja. Kokku osales USA Central Connecticut State ülikooli presidendi John W. Miller’i poolt läbi viidud kümme aastat kestnud uuringus 61 riiki üle kogu maailma.

Loe lisaks SIIT

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.