"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Ahto Lobjakas: Reformierakonna kahtlast tegevust prokuratuur ei märkagi, Keskerakonna puhul tekib neil aga alati küsimusi (9)
14. märts 2016
Scanpix

"Suured süüdistused, mis tema pihta on lendu lastud, on kõik kusagil liiva jooksnud. Niimoodi ei looda õigust. Niimoodi ei toimi õigusriik," kommenteeris Edgar Savisaare jälitamist poliitikaanalüütik Ahto Lobjakas. "Kui prokuratuur leiab, et kui talle mõni inimene ei meeldi, siis kõrvaldatakse ta ilma kohtu sekkumiseta poliitilisest võitlusest." Ka Tallinna Sadama juhtumi puhul oli prokuratuuri käitumine veider. "Sadama juht on võtnud mitu miljonit altkäemaksu, aga prokuratuuril ei teki mingit kahtlust, et siin võib olla ka tegemist parteid kaasava korruptsiooniga."

Lobjakas kritiseeris Raadio 2 saates “Olukorrast riigis” prokuratuuri tegevust Edgar Savisaare kohtuprotsessis, rõhutades, et ainult kahtlustus ei saa olla aluseks poliitiku poliitilisest tegevusest eemal hoidmiseks. “Mismoodi me kujutame ette situatsiooni, et kui prokuratuur leiab, et kui talle mõni inimene ei meeldi, siis kõrvaldatakse ta ilma kohtu sekkumiseta poliitilisest võitlusest,” pahandas Lobjakas.
 
Lobjakase hinnangul loob prokuratuur praegu väga ohtlikku pretsedenti Eesti poliitikas, kui  Edgar Savisaart  ainult kahtlustusele viidates kõrvaldatakse pikaks ajaks ametist ning süüdistust esitamata takistatakse teda ka kandideerimast presidendiks. “See võib hakata juhtuma ka teiste erakondade poliitikutega,” märkis analüütik.
 
Lobjakas ütles, et ta  ei ole näinud Savisaare vastu kohtus ühtegi pädevat tõendit. “Ma olen näinud ainult, et suured süüdistused, mis tema pihta on lendu lastud, on kõik kusagil liiva jooksnud. Niimoodi ei looda õigust. Niimoodi ei toimi õigusriik.”
 
Kui riigis oleksid poliitikud, kes lähtuksid eelkõige eetilistest tõekspidamistest, siis ei pandaks Ahto Lobjakase väitel riigi peaprokuröre paika mingi poliitilise lehmakauplemise või mingi diili tulemusena, vaid tehtaks kõik selleks, et mingit sekkumist inimeste määramisel sellesse ametisse ei oleks. “Peaprokuröril on niivõrd tähtis positsioon opositsiooniliidrite vastu esitatud süüdistuste käsitlemisel,” lausus poliitanalüütik.
 
Lobjakas tõi prokuratuuri imeliku käitumise näiteks ka Tallinna Sadama korruptsioonijuhtumi. “Sadama juht on võtnud mitu miljonit altkäemaksu, aga prokuratuuril ei teki mingit kahtlust, et siin võib olla ka tegemist parteid kaasava  korruptsiooniga. Reformierakonna puhul seda küsimust ei teki, küll aga alati Keskerakonna puhul,” nentis Lobjakas. “Muidugi otsustavad ka peaprokuröri isiku poliitikud, aga nad peavad tegema seda nii, et ei jääks ühtegi kahtlusevarju, et kohale määratav inimene on sõltumatu.”

Kommentaarid (9)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

lugeja
16. märts 2016 23:14
http://www.rahvaraamat.ee/p/korruptiivne-eesti/755335/et?isbn=9789949551286 Õigusteadlane ja poliitik Ando Leps tõestab oma raamatus, et Eestis on korruptsiooni küll ja rohkem. Seadusandlus pole riigijuhtidele kohustuslik ning kuritegevusega võideldakse valikuliselt. Korruptsioon algab Kadriorust ja Toompealt, ent levib väga paljudesse erinevatesse eluvaldkondadesse, mille toimimist tegelikult peaksid reguleerima seadused. Aga seadused ei toimi – või kasutatakse neid valikuliselt.
vapsik
15. märts 2016 21:59
Aga selline tegevus vastab põhimõtteliselt EW järjepidevusele 1934. aasta 12. märtsist.
Vähemuskodanik
15. märts 2016 18:41
See eelmine kodanik on kahjuks ise palgaliste peavoolukirjasutrate ohver. Kahju, et sellised on nii palju, et valimised ära rikuvad!
kodanik
15. märts 2016 15:48
Mis rumal jutt? See ju katastroofiline EKRE ha Tallinna TV möla.Sattusin läbi fb siia lehele.Kirjutage mudagi mõistliku ja äege otsige tonti, kus seda pole.
OMG
16. märts 2016 08:10
Kobi oma feissbuuki tagasi enda tontide juurde.
Kodanik
15. märts 2016 15:00
Kui mäda süsteem on, seda näitab meie uurimis- , õiguskaitse-, karistusorganite otsene allutamine võimukartellile ja selle korruptiivne kontrollimatu kuritarvitamine opositsioooni vastu ja enda kuritegude kinni mätsimiseks. Kala hakkab ju mädanema peast. Ei usu ilmaski et selline tõe ja õiguse väänamine ja alatu klaperjaht oleks võimalik n. Soomes. Millistele alustele on ülesehitatud meie naabrite- PÕHJAMAADE ÕIGUSSÜSTEEM JA DEMOKRAATIA? Millised VÕIMU KONTROLLIVAD JA TASAKAALUSTAVAD HOOVAD on seal kasutusel ? See teema on aktuaalne ja seda võiks asjatundjad meediaruumis käsitleda ja meie avalikkust valgustada.
Perl Inga
14. märts 2016 20:47
Reffide diil välispankadega vääriks kõige rangemat korruptsiooni ja rahvuse hävitamise paragraafi! See poliitikute afäär ongi kodanike ja riigisektori (vaesus)tragöödia põhjus. Samaaegselt vääriks uurimist, miks vastavad organid seda ei näe!?
Jaa
14. märts 2016 17:52
Nii see on. Omad mehed paigas. Ei tohiks unustada ka, et Reinsalu on Keskerakonna-vastane ja ei tohiks eirata meie korruptsioonimeistrit ja endist luurekoordinaatorit Eerik-Niiles Krossi. ei usu, et see osav mees istub käed rüpes, on ju meeles tema alatu tegevus, kui tahtis saada linnapeaks.
Ott
14. märts 2016 17:48
Prokuratuur on valitsuse mõjusfääris. Valitsusmeelsed aitavad keskerakondlasi mustata ja kõik vaid võimu säilitamise nimel. Nad ei vali vahendeid, kui ohus on nende võim ja rahakott. Demokraatlikus riigis, mida me enam kahjuks pole, peaks prokuratuur olema õiglane.