"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Keskkonnaamet võib Rannarootsi lihatööstuse tootmise sulgeda (0)
14. märts 2016
Scanpix

Keskkonnainspektsioon on alustanud haldusmenetlust Rannarootsi lihatööstuse vastu, sest viimane on aastaid rikkunud reovee puhastamise norme.

Kui tööstus ei suuda reostust normi piiridesse vähendada, võib keskkonnaamet lihatööstuse tootmise peatada, vahendab BNS Lääne Elu.

Keskkonnainspektsiooni Läänemaa osakonna juhtivinspektor Liina Simpson selgitas, et lihatööstuse suhtes on praegu käimas kaks menetlust. Esimene algatati lihatööstuse naabruses elava Kaja Kaldmaa avalduse alusel, et Tõnu talu salvkaevu reostuse võib olla põhjustanud lihatööstuse reoveepuhasti.

Teise menetlusega selgitatakse välja, kas ja kui palju ületab reoveepuhastist väljuv vesi kehtestatud piirnorme. Tõnu talu kaevuvee reostuse tuvastas tervisekaitseameti jaanuaris võetud proov. Veebruari algul võtsid inspektorid uuesti proovi. Kuigi ka kordusproovid kinnitasid, et talu salvkaevu vesi on reostunud ja joogiks kõlbmatu, pole reostusallikas selgunud. “Me ei saa öelda, et kaevuvee reostamises on süüdi lihatööstus,” ütles Simpson.

Keskkonnainspektsioon kutsus lihatööstuse esindajad nädal tagasi vaibale. Simpson sõnas, et lihatööstus peab inspektsioonile esitama heitvee normi piiresse viimise tehnoloogilise lahenduse ja ajagraafiku. Rannarootsi lihatööstuse tegevjuht Silver Kaur ütles, et tegevuskava on alles koostamisel.

Kui lihatööstus ajakavast kinni ei pea, võib keskkonnainspektsioon koostada ettevõttele ettekirjutuse. Kui sellest ei piisa, saab nõuda sunniraha. “Ettekirjutused ja haldusmenetlus mõjuvad paremini kui trahvid,” nentis Simpson. “Menetlus lõpeb siis, kui puhastist väljuv vesi on nõuetele vastav.”

Rannarootsi lihatööstuse vee erikasutusluba lõpeb 31. märtsil. Keskkonnaameti Hiiu–Lääne– Saare regiooni veespetsialist Anu Saue tegeleb praegu lihatööstusele uue loa väljastamiseks korralduse kirjutamisega.

Saue on juba aastaid lihatööstusele kirju saatnud, sest ettevõtte puhastist väljuv vesi ei ole vastanud normidele. “Ei saa öelda, et nad midagi ei tee,” lausus Saue. “Mida olen nõudnud, seda on üritatud ka teha. Näiteks rasvapüüdjaga on tegeletud, ühte bio tiiki on puhastuse tõhustamiseks paigaldatud õhutustorud.”

“Lihatööstust sulgeda pole mõtet, sest vesi, mis puhastist kraavi voolab, on halvem vahelduva eduga,” ütles Saue.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.