"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Eesti Panga juhi meelest Eesti majandus praegu lisastiimulit ei vaja (1)
16. märts 2016
Scanpix

Eesti Panga presidendi Ardo Hanssoni arvates ei peaks Eesti riik kiirustama keskpankade poliitika tõttu üliodavat raha laenama, sest Eesti majandus ei vaja praegu lisastiimulit.

“Eesti oma võlakirjades ma praegu lahendust ei näe. Võib-olla tulevikus, kui majandus on madalseisus, võiks olla põhjust stimuleerida,” vahendas BNS Hanssoni sõnu Äripäevale.

“Praegu on Eesti majandus tasakaalu lähedal, palgakasv on meil juba üle 6 protsendi aastas, mis ei ole kooskõlas tootlikkuse kasvuga. Kui hakkaks nüüd kõvasti raha sisse laenama ja ehitama, suureneksid pinged tööturul ja palgakasv kiireneks veelgi,” märkis ta.

“Lühiajaliselt on see töötajatele tore, aga mujal majanduses on kindlasti ettevõtteid, kes ei pea sellele vastu ja lähevad pankrotti. Me ei tohiks suurendada majanduse tsüklilisust,” lisas Hansson.

Euroopa Keskpanga rahapoliitika juures paneb Hanssonit muretsema võimalikud kõrvalmõjud turuosalistele ja valitsuste poliitikatele.

“Näiteks mõju finantsstabiilsusele – kui vara hind tõuseb, võime varem või hiljem selle mulliks ümber nimetada. Ja ka see, et muidu konservatiivsed turuosalised võivad hakata ebaloomulikult suuri riske võtma,” märkis Hansson.

“Teine on mõju valitsustele – arvan, et mida kergem on valitsuste elu, seda vähem tõenäolised on vajalikud reformid. Inimesed on inimesed, poliitikud on poliitikud ja kui antakse võimalus kergemini hingata, siis nii mõnigi seda teeb,” lisas ta.

Kommentaarid (1)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

OMG
16. märts 2016 08:46
Juttude põhjal läheb majandusel niiii hästi, ainult numbrilised näitajad millegipärast on nadid. Õige, Ojassalu, kelle pähklit sa närid, selle laulu peadki laulma.