"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Narkojoobes juhtide arv kasvas plahvatuslikult ehk poole võrra (0)
21. märts 2016
Scanpix

Hetke olukord, kus narkootikumide ja alkoholi tarvitanud autojuhte on võrdselt, võib olla üksnes jäämäe tipp, sest politsei praegused narkotestid on kallid, joobe kindlakstegemine pikk ja keeruline ning puhtalt välimuse järgi on kanepit tarvitanud juhti raske kindlaks teha.

Mullu suurenes narkojoobes sõidukijuhtide arv 50 protsenti, ulatudes 267 juhtumini. Kõige enam on politsei roolist kõrvaldanud kanepit või amfetamiini tarvitanud juhte, aga politseileitnant Hannes Kullamäe sõnul tuleb ette ka teiste narkootiliste ainete tarvitamist. Roolist narkojoobes tabatud juhtide taust olevat erinev, kuid väga palju leiduvat nende hulgas juba varem politseile narkootikumide tarvitamisega või narkojoobes rooli istumisega vahelejäänuid.

Seni on testimine olnud keeruline

Aastaid narkoprobleemiga tegelnud arst Nelli Kalikova avaldas arvamust, et tegelikult võib narkootikume tarvitanud juhte olla autoroolis tunduvalt rohkem, kui politsei andmed näitavad. Enamik tarvitanutest ei jää Kalikova hinnangul politseireididel vahele, sest politsei teeb narkotesti ainult neile juhtidele, kelle puhul on väliste tunnuste põhjal alust kahtlustada narkootikumide tarvitamist.

“Kanepitarvitajaid on suhteliselt raske väliste tunnuste järgi ära tunda, see on võimalik vaid pikema suhtluse põhjal,” selgitas Kalikova. “Kui pingutada, leiaks kanepitarvitajaid kindlasti rohkem. Politseiniku kontakt juhiga on ikkagi lühiajaline ja sel juhul on kanepitarvitaja äratundmise tõenäosus nullilähedane. Siin oleks testimine kõige tähtsam. Oleks vaja samasugust laustestimist, nagu praegu tehakse alkoholi suhtes.”

Kanepi ja teiste narkootikumide testimine on aga politsei seniste tehniliste võimaluste juures suhteliselt aeganõudev ja kallis. Politsei vanemkomissari Riho Tänaku andmetel tuleb narko süljetesti tulemust oodata kuni mõnikümmend minutit. Süljetesterite hind aga jääb olenevalt firmast ja kvaliteedist 10 ja 20 euro vahele tükist. Asi on aga veelgi keerulisem, sest kiirtestiga narkotuvastamine kaugeltki ei lõpe.

Uut moodi lahendus

“Positiivse kiirtesti korral viiakse narkotarvitamises kahtlustatav juht tervishoiuasutusse, kus tuvastatakse joove,” rääkis Tänak. “Seal peab arst tegema läbivaatuse, kirjeldama joobetunnuseid ja võtma uriiniproovi. Uriiniproov saadetakse edasiseks uuringuks Eesti kohtuekspertiisi instituuti, kus selgub, kas ja milliseid aineid on inimene tarvitatud.”

Kõike eelnevat arvestades tekib küsimus, kas politseil on üldse võimalik narko- või ka ainult kanepi lauskontrolli korraldada. Eurosec OÜ tegevjuht Toomas Villol on a alust arvata, et praegunegi narkojoobest tabatud inimeste arv on vaid jäämäe tipp ja tegelikult on enne rooli istumist narkotarvitajaid kordades rohkem. Villo sõnul saaks nende firma pakutava analüsaatoriga kindlasti politsei tööd tunduvalt tõhusamaks ja kiiremaks muuta.

Tegemist on Rootsi firma Biosensor Applications AB väljatöötatud seadmega Biosens 600, mis Villo väitel annab narkotesti tulemuse kätte keskmiselt ühe minutiga ehk siis mitukümmend korda kiiremini kui praegu politseis kasutatav kiirtest. Seadme orienteeruv hind on 26 000 eurot, kuid suure hulga testide puhul, nagu politsei teeb, läheks üks test Villo arvestuste kohaselt maksma vaid ligikaudu 5 eurot – seega 2-4 korda vähem kui praegu juhtidele tehtavad narkotestid.

Villo on tutvustanud Biosens 600 politseile ja seadet on proovitud ka politsei reididel narkotestide tegemiseks. “Tulemused olid kohutavad,” nentis Villo. “Olenevalt kohast ja ajast oli keskmiselt 5-10 protsenti kontrollitavatest tarvitanud narkootikume, ning narkootikumide ja alkoholi tarvitamisega vahelejäänuid oli umbes võrdselt.”

Eurosec OÜ kodulehelt võib lugeda ka ühe konkreetse reidi kohta. Selle käigus kontrolliti kokku 377 inimest, tehti 15 narkotesti ning politseinikud tuvastasid kuus narkojoobe ja viis alkoholijoobe tunnustega sõidukijuhti. Kui teha sellest reidist ja arvudest kaugemale ulatuv järeldus, peaks meil ka aastas tabatud narkot- ja alkoholi tarvitanud juhtide arv olema enam-vähem võrdne.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.