“Kõvaks meheks peeti seda, kes tõi näiteks 300 turisti Malaisiast, aga mitte 1000 Soomest."

Mait Talu, Vanalinna ettevõtjate ühingu juhatuse liige
TERRORISM EUROOPA SÜDAMES KORDUB: Brüsseli lennujaamas ja metroos plahvatasid pommid (2)
22. märts 2016
Scanpix

Belgia pealinna Brüsseli Zaventemi lennujaamas ja Maelbeeki metroojaamas plahvatasid pommis. Kokku hukkus vähemalt 34 inimest ja sai viga üle 200 inimese.

Vaata galeriid (17)

Siseminister Hanno Pevkuri sõnul on suurendatud ka Tallinna lennujaama ja Vanasadama turvalisust. Sinna on viidud kiirreageerimisüksused ja pommikoerad.

“Ma ei ole küll spetsialist, aga arvan, et nägin plahvatust. Ma olin füüsiliselt hästi lähedal. Ma kuulsin plahvatust, nägin midagi lendavat: riidetükke, justkui sulgi, kuulsin, kuidas purunesid klaasid. Kindlasti mitte rohkem kui 50 meetri kaugusel olin ma,” kirjeldas eurosaadik Yana Toom, kes terrorirünnaku ajal oli teel Brüsseli lennujaama, vahendas Delfi.

“Naised ja lapsed karjusid, see oli hästi lähedal mulle. Mul on väga raske sellest rääkida, ma ei teinud isegi ühtegi pilti, see tundus mulle väär,” kirjeldas Toom, ja lisas, et turvatöötajad reageerisid väga kiirelt ning suunasid kõik inimesed ohutusse kohta.

“Inimesed aeti lennujaamast välja, seisame lageda taeva all lennuväljal ja ootame,” kirjeldas Yana Toom, ja lisas, et hetkel ei ole mingit paanikat inimeste seas tunda, vaid inimesed on šokis. “Inimesed on šokis, kõik käituvad väga rahulikult ja täidavad turvatöötajate korraldusi sõnakuulekalt,” sõnas Toom.

Terrorioht kogu Belgias tõsteti tasemele neli. Tegemist on kõrgeima võimaliku astmega.

Belgia politsei on kinnitanud ühe inimese hukkumist.

Belgia tuletõrje ütles kohalikule meediale, et surma on saanud 14 inimest.

Pealtnägijate sõnul toimus väljuvate lendude ootesaalis kõigepealt tulistamine ja siis karjuti midagi araabia keeles. Kohe pärast seda toimus kaks plahvatust.

Belgia meediakanalite sõnul on politsei leidnud ka veel plahvatamata pomme.

The Guardiani andmetel oli üks plahvatus lahkumiste alal ja üks selle hooraja lähedal. Plahvatuses varises lennujaama ripplagi sisse, mis põhjustas suure tolmu ja suitsupahvaku. Lahkumiste ala oli avalikkusele kergesti ligipääsetav, kuid hoovõturada on eraisikutele suletud, mis on tekitanud paljudes küsimusi, kuidas plahvatus seal toimuda sai.

BB kirjutab, et pommipakid plahvatasid mõlemad lahkuvate lendude alal, üks SN Brussels Airlines-i laua juures, teine American Airlines-i laua juures.

Kohaliku meediakanali VRT-i andmetel on praeguse seisuga plahvatuste tagajärjel hukkunud 14 ja haavatud 81 inimest. Terve Brüsseli metroosüsteem on suletud, allikate kohaselt toimus ka Maelbeekis asuvate Euroopa Liidu ehitiste lähedal olevas metroojaamas plahvatus. Rwanda Euroopa Liidu delegatsiooni liikme Michael Ryani sõnul oli Maalbeeki metrooplahvatuse lööklainet tunda ka järmises, Schuman’i peatuses. Maelbeeki metrooplahvatuses hukkus vähemalt 20 ja vigastada sai 55 inimest.

Peale metroosüsteemi ja lennujaama on nüüd allikate kohaselt suletud ka Brüsseli muuseumid.

Belgia valloonide avalik-õigusliku ringhäälingu (RTBF) veebilehele riputatud fotodel on näha suitsu kerkimas ühest terminalihoonest, mille aknad on purunenud. Ringhäälingu sõnul kärgatasid plahvatused pisut pärast kella 8-t hommikul (Eesti aeg 9).

RTBF-i tsiteeritud allika teatel on alal näha vigastatud või meelemärkuseta inimesi.

“Brüsseli lennujaam on järgmise teadaandeni suletud,” teatas Euroopa lennuohutuse organisatsioon Eurocontrol.

Belgia meedia teatel käib lennujaama evakueerimine, lennujaam on lendudele suletud ja lennujaama linnaga ühendav metrooliiklus on peatatud. Liini keskel peatunud metroorongidest evakueeritakse inimesi.

Belgia võimud vahistasid reedel Brüsseli Molenbeeki linnajaos 130 inimelu nõudnud Pariisi terrorirünnakute peamise kahtlusaluse Salah Abdeslami.

Vähemalt ühe lennujaamas toimunud plahvatuse taga oli Belgia prokuratuuri kinnitusel enesetapupommitajad.

Euroopa Komisjon on palunud oma personalil büroost mitte lahkuda. Euroopa Liidu personalijuht Kristalina Georgieva on palunud personalil kodudest või büroodest mitte lahkuda.

Ka Suurbritannias on välja kuulutatud 2. taseme terrorioht ning Londoni Gatwicki lennujaamas on rakendatud täiendavaid turvameetmeid.

Rongifirma Eurostar on peatanud Brüsseli Midi rongijaamast väljuvad ja saabuvad rongireisid. Ka kõik Pariisist Brüsseli suunas liikuvad rongireisid on ära jäetud.

Belgia kriisikeskus on soovitanud kodanikel sisetingimustesse jääda ning kasutada suhtlemiseks kas lühisõnumeid või sotsiaalmeediat, kuna ülekoormatud telefoniliinid võivad takistada hädaabikõnede tegemist.

Kommentaarid (2)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

tegutseda
22. märts 2016 17:29
Esmalt Euroopa Liidu välispiir kinni, ei ole oluline kas impotentidest kreeklaste ja itaalikute või siis Euroopa Liidu poolt. Ja taasloodud politsei klaarigu Euroopa imbunud illegaalidega võttes eeskuju Iisraeli politseist - miks mitte luua õhusild Prüsseli ja Süda-Aafrika vahel araabide ja neegrite deporteerimiseks. Ja oluline Euroopa peab looma oma piirivalve, politsei ja sõjaväe mitte lootma Ottomanide Kõrgele Portale ja islamistist sultan Erdoganile. Eestis täielik toetus politseile, taasloodavale piirivalvele ja kaitsejõududel ja kui vaja siis meie Rahvavägi toetab rootslasi - Rootsi naisi ja mehi - puhastusaktsioonides Rootsi linnades. Ei mingit Kalifaati Euroopa, klaarib araabide ja neegritega.
jube
22. märts 2016 10:08
need jõuavad meile üha lähemale ja lähemale. kohutav julmus.