"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Viilma: võlausaldaja pole vastanud ettepanekutele Narva kiriku osas (0)
24. märts 2016
Scanpix

Eesti Evangeelse Luterliku Kiriku (EELK) peapiiskopi Urmas Viilma sõnul on EELK teinud võlausaldajale mitmeid ettepanekuid, kuidas säilitada Narva Aleksandri Suurkirikut religiooni ja kultuuri tarbeks, kuid vastuseid pole tulnud.

 

“EELK tunneb Narva Aleksandri koguduse pankrotistumise pärast häbi ja ei õigusta kuidagi selleni viinud tegusid. Suvel tegin isiklikult pankrotihalduri ja siseministeeriumi esindaja juuresolekul võlausaldajatele ettepaneku ühise juriidilise keha loomiseks Narva kiriku haldamiseks ja seal kultuuri- ja jumalateenistusliku elu korraldamseks eesmärgiga teenida pikaajaliselt tagasi võlausaldaja eest tekkinud võlgnevus,” ütles Viilma.

Tema sõnul ei ole võlausladaja eni sellele pakkumisele vastanud. “Sarnase ideega tuli EELK koostöös Eesti Kontsediga välja ka viimasel kohtumisel siseministeeriumi, kultuuriministeeriumi, Narva linna ja pankrotihalduriga, kuid kahjuks on ainsaks vastuseks olnud tänane teade kiriku müügiga alustamisest. Nõnda tunneb EELK ka jätkuvalt muret Narva Aleksandri Suurkiriku tuleviku pärast,” märkis Viilma.  

Tema sõnul peaks Suure Reede kontekstis mõtlema meeleparandusele ja oma vastutusele tegude ja otsuste eest, mida on kunagi langetanud. “EELK ja Narva kogudus on seda vastutust kandmas suure alandusega, nentides kurbusega, et nende otsuste hind on kogu koguduse vara müük. Meelparandulikku hoiakut võiks eeldada kõigilt, kes olukorra tekkimises osalised on olnud, sealhulgas suurimalt võlausaldajalt,” ütles Viilma.  

Tema sõnul on kiriku antud olukorras kurvas jõuetuses, sest võlausladaja poolt Narva Aleksandri Suurkiriku müügihinnaks määratud summa on lähedane kiriku keskvalituse aastaeelarvele. “Antud olukorras saame loota ja palvetada Jumalalt tarkust ja abi, et võlausaldaja leiab Narva Aleksandri Suurkirikule ja ka muule pankrotihalduri kaudu tema käsutuses olevale varale ostja, kes hindab kirikut nii kultuuri- kui sakraalobjektina ning jätkab investeerimist kirikuhoonesse nende tegevuste jätkamiseks ka tulevikus,” lisas Viilma.

Narva Aleksandri koguduse võlausaldajate üldkoosolek otsustas panna enampakkumisele Narva Aleksandri suurkiriku hoone; kiriku alghinnaks on 500 000 eurot, kirjutab Postimees.

“Võlausaldajad on suurkiriku müügiga viivitanud rohkem kui pool aastat kuna riigi ja EELK esindajad palusid eelmisel aastal antud küsimuses võtta lahenduse leidmiseks aeg maha,” ütles võlausaldajate esindaja ja pankrotitoimkonna liige Kerli Kase.

“Tänaseks on peapiiskop isiklikult teatanud, et EELK taandab ennast igasugusest kaasvastutusest suurkiriku tuleviku küsimuses. Riigiesindajad küll möönavad objekti olulisust, kuid näevad et kirikuhoone päästmine peaks toimuma EELK osalusel. Sellega on kahjuks ring täis ning võlausaldajatel ei ole muud võimalust kui kirikuhoone müüa enampakkumisel,” lisas Kase.

Võlausaldajad loodavad, et suurkiriku hoone müüakse kuu aja jooksul.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.