"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Jakko Väli: Savisaar, Vähi ja Kallas oleksid võimas kolmikjõud Eestit juhtima (4)
30. märts 2016
TTV

"Vaadates viimasel ajal meie ministrikeste ja ka presidendi mannetut esinemist, siis see vana kolmik - Savisaar, Vähi, Kallas - oleksid praegu päris võimas jõud, et Eestit jälle liikvele tõugata. Me tegelikult riigina seisame paigal," rääkis kolumnist Jakko Väli, kelle hinnangul Marina Kaljurand seisab rohkem Brüsseli ja Washingtoni kui Eesti huvide eest.

“Kuna olukord Euroopas ja kogu maailmas muutub järjest pinevamaks, vajab Eesti inimest, kes on oma arvamustes iseseisev, sõltumatu ja suudab protsesse mõtestada.  Kõike seda suudab kõige paremini Siim Kallas,” nentis kolumnist Jakko Väli.

 
Väli märkis Tallinna TV uudistesaates “Täna+”, et Kallas suudaks olla võrdväärne Merkeliga, istuda Cameroni kõrval ja kui vaja, ka Valges Majas Donald Trumpiga juttu ajada. “Oleme väga rumalad, kui me Kallase potentsiaali, ükskõik, millisel positsioonil, ära ei kasuta. On selleks peaminister, välisminister, rektor, kes iganes.”
 
Väli hinnangul on meie “väikese konnatiigi” häda selles, et kõik juhid tulevad siit. “Siim Kallas on aga aastaid olnud Brüsselis, ta näeb asju pisut teises rakursis. Seda on väga vaja, kui me ei taha hääbuda mõtetuks perifeeriaks.”
 
Väli tõdes, et Kallase puhul mõtlevad inimesed kümnele miljonile ja VEB-fondile, ent tuletas meelde, et Kallas on kolmes kohtuastmes süütuks tunnistatud ja Eestis kehtib süütuse presumptsioon. Ka kõlbas Kallas Euroopa Liidu asepresidendiks.

Väli usub, et Kallas ja tema meeskond on oma käigud väga selgelt läbi analüüsinud, neile on teada kõik rünnakud, mis Kallase vastu tulevad.  “Arvata on, et Kallas on ära leppinud selle osaga Reformierakonnast, kes ei soovinud teda mitte mingil juhul näha peaministrina. Ma ei välista, et Taavi Rõivas on sellest skeemist välja jäetud.”
 
Väli hinnangul võimendatakse Marina Kaljuranda presidendi kandidaadina täiesti põhjendamatult. “Kaljurand on öelnud, et Eesti iseseisvusele ei maksa pöörata liiga suurt tähelepanu. See justkui polegi väga oluline. Kaljuranna puhul saaksime Toomas Hendrik Ilves II-e, mitte midagi ei muutuks. Eesti aga vajab muutusi – nii Toompeal kui Kadriorus.”
 
Väli lisas, et Eesti rahvas tahab kindlust riigi iseseisvuse jätkumises ning iga Rõivase suumaigutus ja Ilvese kõne, mis manitseb ainult kohalikke inimesi ja kiidab välismaalasi, on täiesti lubamatu. “Tegelikult me ei tea, kui palju on meie iseseisvusest Brüsselile ja Washingtonil mahamängitud. See on ka Kaljuranna miinus, et ta tundub juba eos Brüsseli ja Washingtoni huvide kaitsja Eestis. Täpselt sama teevad täna Rõivas ja Ilves.”
 
Kolumnisti hinnangul ei saa välistada, et ka Edgar Savisaar kandideerib presidendiks, loobudes hiljem Siim Kallase kasuks. Väli märkis, et vaadates Eesti praeguseid ministrikesi ja presidendi mannetut esinemist, oleks vana kolmik – Edgar Savisaar, Siim Kallas, Tiit Vähi – päris võimas jõud Eesti paigalseisust liikvele tõukamiseks.
 
Väli sõnul on tema usk sellesse, et riigikogu jõuab presidendi osas kokkuleppele, kaduvväike.

Kommentaarid (4)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

Teet
31. märts 2016 14:42
Jakol õigus - Kallas on tänaseks iseseisev ja sõltumatu. Kaljurand/Rajevskaja on aga perekond noosimannuse hüpik. Nestorit presidendiks ei suuda ka juuatäis peaga ette kujutada... Nii et üheselt - Siim Kallas!!
Mart
31. märts 2016 09:17
Mulle meeldib eriti see kolmas nimi. VEB-fond, R-hooldus, 10 milj. dollarit, jne. Hea on ka see, et tema mälu on valikuline, eriti siis, kui juttu tuleb suuremate summade kadumisest. Kas see ka tegelikult nii on? Ei tea! Rahvas räägib igasuguseid jutte?
argo
31. märts 2016 08:10
Jakob tuline õigus. Praegused komsomolid nagu sinisukk ja pihkur on ikka piinlikud. Koos kadrioru mäletsejaga.
Mait Rebane
30. märts 2016 18:57
Kolm paadunud kommut koos? Väga mõttetu artikkel sm.Väli poolt!