"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
VIHJE MINISTRITELE: 78 protsenti eestimaalastest toetab alkoreklaami täiskeeldu (4)
30. märts 2016
Scanpix

"Ehkki alkoholitööstuse väga tugevast suhtekorraldustööst meedias võib jääda mulje, nagu oleks alkoholireklaami piirangute vastu terve Eesti ettevõtlussektor tervikuna, on tegemist siiski ainult paari suure alkoholifirma ja nende katusorganisatsioonide loodud survestava kuvandiga," selgitas alkoholiekspert Riina Raudne. "Suur osa Eesti elanikkonnast tajub alkoholireklaami negatiivsena ja valdav enamus eelistaks, et seda üldse ei oleks."

78 protsenti eestimaalastest toetab alkoholireklaami täiskeeldu, selgub Turu-uuringute AS-i poolt veebruaris korraldatud küsitlusest selgitamaks alkoholi ja alkoholipoliitikaga seonduvaid hoiakuid ja kogumaks tagasisidet kampaania “Joome poole vähem!” märgatavuse kohta, vahendas BNS.

Sarnaselt eelmise aasta tulemustega oli ka sel aastal toetus alkoholireklaami keelamisele valdav. Kokku pooldasid alkoholireklaami täielikku kaotamist Eestis 78 protsenti elanikest, neist 57 protsenti toetas ideed kindlalt, 21 protsenti pigem toetas. Kindlalt vastu oli vaid 6 protsenti elanikest ja pigem vastu 13 protsenti küsitletuist.

Ainuke elanikkonnagrupp, kus toetus alkoholireklaami keelule jäi napilt alla poole ehk oli 48 protsenti, oli grupp, kes tarbib alkoholi sagedamini kui kord nädalas. Lääne-Eestis oli toetus alkoholireklaamikeelule 66 protsenti ja Lõuna-Eestis 73 protsenti – ehkki tugevalt pooldav, jäi nende piirkondade tulemus siiski alla ülejäänud Eestile ja Tallinnale, kus toetus reklaamikeelule oli üle 80 protsendi.

“Tulemused peaksid andma julgust valitsuse liikmetele, kelle laual alkoholiseaduse ja reklaamiseaduse eelnõu praegu seisab ja juba kuu aega arutelujärge ootab,” sõnas Terve Eesti Sihtasutuse asutaja ja “Joome poole vähem!” kampaania eestvedaja Riina Raudne.

“Ehkki alkoholitööstuse väga tugevast suhtekorraldustööst meedias võib jääda mulje, nagu oleks alkoholireklaami piirangute vastu terve Eesti ettevõtlussektor tervikuna, on tegemist siiski ainult paari suure alkoholifirma ja nende katusorganisatsioonide loodud survestava kuvandiga. Suur osa Eesti elanikkonnast tajub alkoholireklaami negatiivsena ja valdav enamus eelistaks, et seda üldse ei oleks,” lisas ta.

Uuringus esitatud küsimus alkoholireklaami kohta oli järgmine: “Eestis on tubakareklaam keelatud – tubakat ei saa reklaamida televisioonis, raadios, trükiajakirjanduses, tänavatel ning spordi- ja kultuuriüritustel. Kas Teie meelest tuleks täpselt samamoodi keelata alkoholi reklaamimine?”.

Turu-uuringute AS-i uuringujuht Vaike Vainu selgitas, et küsimus töötati välja koos kampaania eestvedajatega. “Esitasime küsimuse selliselt, et inimestel oleks silme ees konkreetne Eestis aset leidev näide, millega võimalikku reklaamikeeldu võrrelda. Tubakareklaami keeld on selline näide. Alkoholireklaami piirangute kohta küsida oleks mõttetu, “piirangud” on liiga hajus termin, kuna reklaamikanaleid on erinevaid ja kombinatsioone lubatud reklaamiaegadest, –sisust ja -kanalitest on lõputult, siis on keeruline kirjeldada üht ideaalset stsenaariumit, millest kõik vastajad ühtmoodi aru saaksid.”

Kommentaarid (4)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

oPossum
30. märts 2016 10:30
Ega see reklaam nüüd nii öelda "vanade kalade" ostu- ja joomaharjumusi mõjutagi. Pigem ikka rohkem mõeldud uute liikmete meelitamiseks klubisse ja kust need mujalt ikka tulevad kui eelkõige noorte hulgast! Mistõttu peaks reklaami keelustamine olema küll esmajärgulise tähtsusega. Kui anda järgi vaid tootjate soovidele, siis peaks seda tegema juba ka heroiinitootjate osas. Rikub ju ka viinast kangemate narkootikumide müügi- ja reklaamikeeld sama moodi vaba turumajanduse põhimõtteid ehk seda alkoärikate põhiteesi, millele nad alati nii väga rõhuda armastavad!
Virge
30. märts 2016 09:54
Enamik suuri otsuseid käib tööstuse lobitöö kaudu. See, mida päriselt inimesed tahavad ja vajavad, võimu ei huvita.
Ahti
30. märts 2016 08:56
Ei usu jah, et joomasõpradel see pudelike reklaamipärast ostmata jääb. Joogid on nii kirjud ka, et poes leiab igaüks need üles.
Maria
30. märts 2016 08:44
Mina toetan ka. Kui suitsumehed saavad oma suitsu ilma reklaamita ostetud, küll siis sama kehtib ka alkoholi kohta. Ja ega ma ka reklaami järgi ei osta, ikka poes vaatan, mille isu on ja uurin veinipudelit vms, mitte ei osta reklaami järgi.