"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
NIPID: Kuidas hoida väikelapse hambad terved? (0)
31. märts 2016
Scanpix

Näiteks ei tohi laps uinuda toit suus, sest magades on suu loomulik puhastumine süljeerituse vähesuse tõttu puudulik. Loe, mida hambaarstid veel soovitavad!

Hambasõbralikke toitumis- ja hügieeniharjumusi on oluline juurutada juba maast madalast, kuna nii teenivad terved hambad meid kogu elu. Eesti Hambaarstide Liidu president Marek Vink ja Signali brändijuht Marit Soha jagavad lapsevanematele praktilisi soovitusi, mida on oluline väikelapse suuhügieeni puhul silmas pidada.

“Hambasõbraliku toitumise puhul on oluline vältida näksimist ja pidada regulaarsete toidukordade vahel pikemaid pause, mis võimaldavad süljel toidukorraga kaasnenud happerünnaku kahjustused taasmineraliseerida,” selgitas Vink ja rõhutas, et laps ei tohi uinuda toit suus, sest magades on suu loomulik puhastumine süljeerituse vähesuse tõttu puudulik.

“Üle ühe aasta vanust last ei ole soovitatav öösiti toita, kuna nii jääb toitaineterikas piim kaitsva sülje erituse puudumise tõttu hammastega kontakti pea terveks ööks, mis võib olla hammastele ohtlik,” rääkis ta. “Lisaks on tähtis juurutada harjumus juua janu korral vett ja mitte värvilisi magustatud jooke, mis kahjustavad hambapinda. Jookide suhkrusisaldus annab hoogu ka kaariesebakteritele, mistõttu on iseäranis oluline harjutada juba beebieast janu korral vett jooma,” lisas ta.

Vinki sõnul on oluline, et ka lapsevanemad jälgivad oma harjumusi. “Haigustekitajad levivad perekondlikult sülje vahendusel, mistõttu ei tohiks kasutada väikelapsega ühist lusikat ega puhastada lutti enda suus,” selgitas ta. “Kuna lapsed on sageli ka vanavanemate hoida, tuleks veenduda, et sellest on teadlikud ka nemad,” lisas Eesti Hambaarstide Liidu president.

Marit Soha sõnul on tervete hammastega laste põlvkonna kasvatamiseks oluline harjata lapse hambaid hommikul ja kindlasti ka õhtul enne uinumist. “Alates kolmandast eluaastast võib harjastele määrida fluoriidi sisaldavat hambapastat, mis tõstab hambakoe vastupidavust ja aitab ära hoida kaariesekahjustuste teket,” selgitas ta. “Kuni laps pole aga õppinud liigset hambapastavahtu välja sülitama, tuleb lapse hambaid pesta spetsiaalselt kõige pisematele mõeldud hambapastaga, mis ei sisalda fluoriidi,” ütles Soha.

 

 

 

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.