"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Padar soovib Euroopa Komisjoni erakorralist toetust ka tänavu (0)
01. aprill 2016
Scanpix

Maaelukomisjoni esimehe Ivari Padari arvates on väga tähtis saada erakorralist toetust Eesti piima- ja sealihasektorile ka tänavu.

Maaelukomisjoni ning Euroopa Komisjoni põllumajanduse ja maaelu arengu voliniku Phil Hogani reedesel kohtumisel ütles Ivari Padar, et mullu toetas piima- ja sealihasektori kriisi ajal Euroopa Komisjon Eestit 15 miljoni euroga, mis oli märkimisväärne abi, kuid kriis on osutunud pikaajalisemaks ja keerulisemaks kui arvatud ning seetõttu tuleks toetust maksta ka tänavu, seisab riigikogu pressiteates, vahendas BNS.

“Selle kõrval pingutame kohapeal muidugi ka ise, et leida uusi turge ja taastada Eesti põllumajanduse stabiilsus,” märkis Padar.

Kohtumisel käsitleti veel Euroopa Liidu ühise põllumajanduspoliitika elluviimisega seotud probleeme. Hogan tutvustas komisjoni kavandatavaid meetmeid põllumajandussektori olukorra stabiliseerimiseks.

Kohtumisel tõdeti, et Eesti põllumajandus ja ühiskond on saanud Euroopa Liidu ühise põllumajanduspoliitika kaudu tuge juba 15 aastat. “See on aidanud meie põllumajandust märkimisväärselt kaasajastada. Samas tuleb aga tõdeda, et Euroopa Liidu ühtse põllumajanduspoliitika rakendamine on muutunud järjest keerukamaks nii riigile administreerimisel kui ka põllumeestele, kes abi kasutavad,” märkis Padar.

“Peame tähtsaks, et nii käesoleval EL-i finantsperioodil kui ka 2020. aasta järgse finantsperioodi ettevalmistamisel ja elluviimisel peetaks silmas bürokraatia vähendamist,” lisas Padar.

Padari sõnul on põllumajandustootmise arendamise kõrval vaja arvestada ka keskkonnamõjudega. “Samas peaks niinimetatud “rohestamine” oma tänastes raamides olema lihtsam ja paindlikum nendes liikmesriikides, kus metsaga kaetud pindala on suur. Seetõttu peaks Eesti looduslikest iseärasustest tulenevalt Euroopa Komisjon arvestama kogu Eestit ühe piirkonnana ja kaasama Eesti tervikuna metsasuse erisuse alla,” ütles Padar.

Kõne all olid ka nõuetele vastavuse reeglite rikkumise korral toetuste vähendamisega seotud probleemid. Padar pidas väga positiivseks ja tervitatavaks volinik Hogani niinimetatud “kollase kaardi”-algatust. Nimelt plaanib komisjon rakendada süsteemi, kus iga väikese eksimuse puhul mitte ei kärbita kohe toetust, vaid antakse võimalus viia oma tegevus vastavusse nõuetega.

Eestis viibib reedel ametlikul visiidil Euroopa Komisjoni põllumajandusvolinik Phil Hogan, kes kohtub maaeluminister Urmas kruuse, peaminister Taavi Rõivase, riigikogu maaelukomisjoni liikmete ja põllumajandussektori esindajatega.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.