"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
SAJANDI KOHTULAHING: Lastel on seaduslik õigus valitsus kliima hooletusse jätmise pärast kohtusse kaevata (0)
12. aprill 2016
Scanpix

Ameerika Ühendriikide Oregoni osariigi kohtunik võttis vastu otsuse, et valitsuse kliima hooletusse jätmise eest kohtusse kaevatud noorte kohtuasi on seadusega kooskõlas ja läheb seega edasi järgmisesse kohtuastmesse. Noored ei ole rahul sellega, et valitsuse ja naftafirmade tegevus on põhjustanud muutuseid, mille likvideerimisega järgmine põlvkond tegelema peab hakkama.

Föderaalringkonnakohtu kohtunik Thomas Coffin lükkas ümber USA föderaalvalitsuse ja fossiilkütusetootjate taotluse nende vastu 21 noore ja Dr James Hanseni poolt esitatud kaebuse tagasilükkamiseks.  Oregoni kohtuniku on nõus noorte kaebusega, et valitsus on rikkunud järgmise põlvkonna põhiseaduslikke õiguseid sellega, et on lubanud keskkonda kahjustavatel ja kliimamuutuseid tekitavatel tegevustel jätkuda, vahendas ThinkProgress.

Föderaalne kohtuasi on osaks Oregonis asuva mittetulundusorganisatsiooni Our Children’s Trust (OCT) algatusest kliimamuutuste vastu võitlemiseks. OCT on koos liitlastega algatanud kohtuasju ja petitsioone igas USA osariigis. Eelmisel augustil nende koduosariigis algatatud kohtuasi süüdistab USA valitsust selles, et kuigi üle poole sajandi on teatud fossilkütuste põlemisel tekkivate kasvuhoonegaaside kahjulikust mõjust keskkonnale, ei ole valitsus midagi ette võtnud.

“Kaebuses esitatud süüdistuste järgi võib öelda, et heitgaaside puuduliku reguleerimise tõttu on tekitatud rahva tervisele põhiseadusega vastuolus olevat kahju,” kirjutas kohtunik Coffin, kes nimetas kohtuasja pretsedendituks.

Kohtuasi põhineb avalikkuse usalduse alusel, samale doktriinile allub ka näiteks Clean Water Act. Avalikkuse usalduse idee kohaselt, peavad valitsused kaitsma avalikus kasutuses olevaid alasid, nagu veeteesid ja mererandu, et need oleksid elanikele kasutatavas seisukorras. Kohtuasjas väidavad süüdistajad, et ka kliima ning atmosfäär peaks sarnaselt kaitstud olema.

“Sellest saab sajandi kohtulahing, milles otsustatakse, kas meil on õigus elamisväärsele tulevikule, või peaks jätkuma see, et suurkorporatsioonid eiravad meie inimõiguseid rikkuse kogumise pärast,” rääkis süüdistajate esindaja, 19-aastane Kelsey Juliana.

Jaanuaris anti kaitsja staatus kolmele fossiilkütuste kaubandusliidule, kes nimetasid kohtuasja enneolematuks ja “otseseks märkimisväärseks ohuks nende äridele”.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.