"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Võrdõiguslikkuse ekspert: miks riik ei täida palga osas põhiseadust? (0)
13. aprill 2016
Scanpix

"Põhiseaduses on meil kirjas, et töötingimused on riigi kontrolli all ja selle alla ei käi ainult see, kas tööl on valgus, õhk, soe ja külm, vaid töötingimuste alla käib ka palk. Kuigi uues koalitsioonileppes on kirjas, et seda peab riik kontrollima, pole ma siiani kuulnud, et keegi sellega tegeleks," ütles võrdõiguslikkuse ekspert Ülle-Marike Papp.

Täna on võrdse palga päev ja sel puhul arutati Eesti Ametiühingute Keskliidu, Eesti Ettevõtlike Naiste Assotsiatsiooni (EENA) ja Eesti Naisuurimuse ja Teabekeskuse seminaril, kuidas vähendada meeste ja naiste palgalõhet ja kas palgad peaksid olema avalikud või mitte.

Võrdõiguslikkuse ekspert Ülle-Marike Papp nentis, et üldise diskussiooni taustal kiputakse ära unustama, et peamine roll palgalõhe vähendamise ja võrdõiguslikkuse tagamisel on riigil ja tema poliitika kujundajatel.

“Uues koalitsioonileppes on selge lubadus, et riiklikul tasandil hakatakse kontrollima, kas tööandjad kohtlevad oma töötajaid võrdselt ja kas meeste ja naiste töötingimused on võrdsed. Töötingimuste alla käib ka palk ja muud tasud ning soodustused – aga mina pole veel kuulnud siiani, et selle teemaga oleks riik tegelenud, kuigi lubati,” rääkis Papp.

Papp lisas, et palgalõhe ja võrdõiguslikkuse teemast rääkides on just see valupunkt, millele tuleks rõhuda, sest muidu jäävad jutud vaid juttudeks.
“Sellele küsimusele, miks riik ei kontrolli võrdset palka ja miks pole siiani antud kellelegi õigust seda teha, seda tuleb uurida,” nentis Papp.

Seminaril arutleti sellegi üle, kas palgad peaksid olema avalikud või salastatud. Praegu on palgad avalikud vaid avalikus sektoris töötavatel inimestel. “Üheski seaduses pole kirjas, et palgad peaksid olema salastatud, aga ometigi sellised asjad kirjutatakse töölepingutesse sisse. Tegelikult oleks tööandja kohustuseks töötaja värbamisel teda teavitada, kuidas on tema organisatsioonis lood soolise võrdõiguslikkusega palga mõttes,” lisas Papp.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.