"Kiirabi tegeleb elutähtsate probleemidega, ta päästab elusid. Me ei tegele sisse kasvanud varbaküüntega, ei tegele nohuga, mis on kellelgi kolm päeva olnud."

Kiirabiõde Jaanus Tramberg
Hiiumaa lähistelt leiti arvatavaid iidseid korallriffe (0)
14. aprill 2016
Scanpix/ Pilt on illustreeriv

Teadlased leidsid kaks aastat kestnud Eesti merealade uuringu raames Hiiumaa ranniku lähistelt korallriffe meenutavaid pinnavorme.

“Merepõhja allveeroboti abil uurides leidsid teadlased 2015. aasta suvel Hiiumaa lähedalt majandusvööndi piirkonnast 60 meetri sügavuselt omapäraseid süvamere pinnavorme, mis laiuvad sadadel ruutmeetritel ning meenutavad korallriffe,” ütles Balti Keskkonnafoorumi kommunikatsiooniekspert Cairit Eit neljapäeval BNS-ile.

“Üldiselt on Läänemere põhi sügavamates osades mudane ja pehme, kuid sellel alal leiti varem kirjeldamata kõvasid moodustisi. Esialgse hinnangu kohaselt võivad need olla eelajaloolise korallrifi jäänused. Kas need alad on ka tänapäeval kellegi elupaigaks ja kas neid peaks looduskaitse alla võtma, seda alles uuritakse,” selgitas Eit.

Aprillis lõpeb pea kaks aastat väldanud Euroopa Majanduspiirkonna finantsmehhanismi, Keskkonnainvesteeringute Keskuse ja keskkonnaministeeriumi rahastatud projekt „Eesti merealade loodusväärtuste inventeerimine ja seiremetoodika väljatöötamine” (NEMA), mille eesmärk oli täita lüngad senistes teadmistes ja arusaamades mereliste elupaikade ja ohustatud liikide leviku ning seisundi kohta.

Projekt NEMA aitas täpsustada merepõhja elupaikade ja merelindude levikut Eesti majandusvööndis ning territoriaalmeres, töötas välja metoodikad elupaikade seisundi hindamiseks ja seireks, merel peatuva linnustiku seireks ning viigerhüljeste seireks jäävabades tingimustes. Suur osa Eesti merepõhjast on veel uurimata ning majandusvööndi loodusest on seni üldse väga vähe teada, vaatamata sellele, et majandusvöönd moodustab ligi ühe kolmandiku kogu Eesti merealast, märkis Balti Keskkonnafoorumi kommunikatsiooniekspert.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.