"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Kallas kandideerimisest: olen valmis selleks väljakutseks (1)
16. aprill 2016
Scanpix

Euroopa Komisjoni endine asepresident ja Reformierakonna auesimees Siim Kallas teatas enda Eesti Vabariigi presidendiks kandideerimisest. "Olen valmis selleks väljakutseks ja selles protsessis osalema," ütles ta.

Kallas pidas laupäeval Tallinnas rahvusooper Estonia kammersaalis kõne, milles teatas ametlikult enda kandideerimisest Eesti presidendiks. Tema kõne andis presidendivalimiste avapaugu, misjärel ootab Kallas avalikke debatte Eesti ja maailma hetkeolukorra mõtestamisel.

Enda sõnul soovib Kallas mõjutada Eesti poliitikat nii palju kui võimalik, et 25 aasta pärast oleks Eesti maa, kus on hea elada. “Ma mõtlen tuleviku peale. See on minu laste ja lastelaste tulevik. See on meie kõigi tulevik,” on öelnud Kallas.

Ta ütles, et riiklik ettevõtlus jõuab lõpuks paratamatult korruptsiooni ja seisakusse. “Ma rõhutan vajadust laiendada erasektori võimalusi majanduses,” rääkis Kallas enda kõnes.

“Majandussuhted eraomandile põhinevas majanduses on põhimõtteliselt vabad kokkulepped vabade partnerite vahel. Pole paremat majanduskorraldust inimeste algatusvõime toetamiseks. Riiklik ettevõtlus, kuitahes veetlev see ka ei tunduks mingite emotsionaalsete ja lühiajaliste probleemide lahendusena, jõuab lõpuks paratamatult korruptsiooni, seisakusse, bürokraatiasse.”

Kallase sõnul viib majandust edasi inimeste algatusvõime, töökus ja kohusetunne ning kõik, mis neid tegureid toetab, viib riiki edasi. “Keelamine, reguleerimine, kontrollimine, käskimine, ümberjaotamine ja võrdsustamine majandust edasi ei vii,” rääkis Kallas. “Sagenevad  üleskutsed senine majanduspoliitika radikaalselt ümber hinnata. Tahetakse suurendada riigi rolli majanduses, usutakse, et ümberjaotamise suurendamine teeb meid kõiki ühtlaselt rikkamaks.

Eesti Päevalehe tellitud Turu-uuringute AS-i küsitlusest selgus reedel, et rahva seas on eelistatuim presidendikandidaat välisminister Marina Kaljurand, kuid Kallas on vahet vähendanud.

Kaljuranda toetas 29. märtsist 12. aprillini olnud küsitlusel aprillis 27 protsenti kõigist vastajatest ja seda on märtsiga võrreldes neli protsenti vähem. Ilmselt on Kaljurand loovutanud toetajaid Kallasele, kelle toetus tõusis aprillis märtsiga võrreldes neli protsenti kümnelt 14-le protsendile.

Tallinna ülikooli politoloogi Tõnis Saartsi hinnangul on Kallas väga tugev presidendikandidaat. “Erinevalt teistest seni välja käidud nimedest on tema suureks vooruseks see, et ta ühendab endas nii välispoliitilise kompetentsi kui ka potentsiaali olla mõjukas president siseriiklikus plaanis,” on Saarts kommenteerinud Kallase kandidatuuri.

Kommentaarid (1)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

Ott
18. apr. 2016 08:36
Siim Kallas on parim mees reformistide seast, teist sellist pole-