"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Kristlik ühendus: Narva Aleksandri kiriku võõrandamine tuleb peatada (0)
17. aprill 2016
Objektiiv

IRLi kristlik ühendus peab Narva Aleksandri kiriku oksjonil müüki kahetsusväärseks, kuna kogu Eesti kultuuri jaoks oluline objekt võib selliselt sattuda valedesse kätesse – riigi sekkumine on sellises olukorras hädavajalik.

EELK Aleksandri kirik on ühenduse hinnangul üks olulisemaid Narva kultuurilisi ja rahvuslikke sümboleid. Kirik ei ole oluline ainult Narva, vaid kogu Eesti jaoks.

Kuna Narva on Euroopa Liidu idapiirilinn, on see ka lääneliku kultuuriruumi kokkupuutepunkt idaga ja läänelike isikuvabaduste kants kollektiivse otsustusmudeliga idakultuuriruumi kõrval. Samuti on see protestantliku ja õigeusu kultuuride ristumiskoht, mille meenutamiseks sobib eriti tänavune, luterliku reformatsiooni 500 aastapäeva aasta.

“Aleksandri kirik Narva suurima protestantliku kirikuna on minemas kiriku käest omaniku kätte, kes ei tarvitse olla heatahtlik läänelike väärtuste suhtes,” kirjutab IRL-i kristlik ühendus enda avalduses.

“Kirik ajaloolise väärtuse ja lääneliku ususümbolina võib sattuda omaniku kätte, kes muudab selle sisu ja koos sellega teeb olematuks ka selle sümboolse väärtuse. Ajaloolised kirikud on meie kultuuriruumis väärtusteks kogu ühiskonnale, mitte ainult kogudustele. Linna kõige olulisematest kultuuriväärtustest kergekäeline loobumine on väga lühinägelik.”

Eesti riigil on ühenduse hinnangul kõik võimalused kiriku omandi taastamiseks kogudusele. Antud olukorras on see mitte ainult võimalik, vaid ka hädavajalik. Riik kulutab palju vähem väärtusliku kultuuripärandi säilitamiseks kordades rohkem raha ja ikka on raha leidunud, kui asi on seda väärt.

“Nii selle kiriku kui ka mitmete teiste kirikute puhul on mitmed riigiesindajad öelnud, et riik ei saa sekkuda, kui tegemist on kiriku omandiga,” seisab IRL-i avalduses. “Kuidas saab riik aidata teatreid, kontserdimaju ja muud sarnast üles ehitada? Kirik koondab märkimisväärselt suurt osa ühiskonnas. Miks peaks riik kirikut ignoreerima ja toetama mingi muu huvigrupi tegevust. Kui palju miljoneid läheb riigi raha spordi ja muu ühistegevuse toetuseks? Samuti on kirikute liikmed maksumaksjad ja riigipoolse abi õigustatud subjektid.”

Kõike seda arvesse võttes palub IRL-i kristlik ühendus valitsusel peatada kiriku võõrandamise protsess ning moodustada kiriku haldamiseks sihtasutus sarnaselt Peterburi Jaani kirikuga, mille nõukogus on  nii EELK kui valitsuse esindajad.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.