"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Siim Kallas: olen pigem presidendikandidaadi pretendent (0)
17. aprill 2016
Scanpix

"Ma ei tea, keda enda suurimaks konkurendiks pidada, kuna ühtegi teist  kandidaati praegu veel ei ole," sõnas poliitik, presidendikandidaadi pretendent Siim Kallas lisades, et rahvaküsitlused näitavad, et praegu on tema kõige tõsisem konkurent või pretendent Marina Kaljurand, kes on väga tore inimene.

Kallas nentis Tallinna TV uudistesaates, et tema ei ole see, kes presidendi valimiseks kokkuleppeid sõlmib. See on parlamendierakondade juhtide küsimus. “Minu idee oli, et räägime kõigepealt avalikult asja sisust. Küll siis pärast vaatame. Täna on nii minul, kui teistel presidendikandidaatide pretendentidel, presidendiks saamiseks vaja mitme erakonna toetust. Praktiliselt igas erakonnas on liikmeid, kes on minu suhtes väga sõbralikult meelestatud ja neid, kes on väga vaenulikult meelestatud.”

Turu-uuringute AS-i juht Andrus Kivirähk selgitas, et Riigikogus on võimalik üles seada neli presidendikandidaati. Küll on Riigikogus ainult kaks erakonda, kes saavad ise kandidaadi üles seada. Need on Reformierakond ja Keskerakond. Valimiskogus, kus on üle 300 liikme, võib kandidaate tulla aga päris palju.

Kivirähk lisas, et reaalsetest kandidaatidest, keda on Turu-uuringute AS osanud avaliku arvamuse uuringuteks välja pakkuda omab üle 10%-list toetust praegu vaid neli nime. “Loomulikult võib päevakorda tulla uusi nimesid. Ka on väga keeruline on ennustada, milline on poliitiline situatsioon suve lõpus. Sõltub, kuidas erakonnad ise tajuvad. Kui on kartus, et valmiskogus võivad asjad käest väga ära minna ja tekib surve Riigikogus kokkuleppimiseks, hakatakse seda võimalust otsima. Riigikogu praeguse killustatuse juures ma selles tõsiselt kahtlen. Väga tõenäoline on, et asjad otsustatakse valimiskogus.”

Maalehe ajakirjanik Argo Ideon märkis Siim Kallase kõnet kommenteerides, et Kallas vältis esinemises päevapoliitikat. “Kõnes ei leidunud õieti ühtegi torget ühegi erakonna või poliitika pihta, pigem üritas ta sõnastada mõttekäike maailmavaatest, põhiväärtustest ja Eestist,” ütles Ideon.

Poliitik ja Euroopa Komisjoni endine asepresident, reformierakonna auesimees Siim Kallas pidas eile Estonia teatri kammersaalis programmilise kõne ning teatas enda nõusolekust kandideerida Eesti presidendiks. Täna on Siim Kallas esimene ja ainus poliitik, kes on avalikult andnud nõusoleku olla ametlik presidendikandidaat. Siim Kallas ütles oma kõne lõpus, et tema on pigem presidendikandidaadi pretendent.

Teatavasti ei võimalda Eesti seadused presidendi otsevalimist rahva poolt. Eesti presidendi valib Riigikogu. Kui Riigikogus ei saa ükski kandidaat vajalikke hulka hääli, valib presidendi enam kui 300-liikmeline valijatekogu, mis koosneb Eesti omavalitsustegelastest.

Ükski üksikisik end presidendiks ülesseada ei saa. Selle ettepaneku peavad tegema Riigikogu või valijatekogu 21 liiget.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.