"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Tehnoloogiapäeval saab tasuta geene testida ja endast 3-D mudelit luua (0)
18. aprill 2016
Scanpix

Laupäeval, 23. aprillil toimub Kultuurikatlas tasuta digitehnoloogiapäev, kus soovijad saavad luua endast 3-D mudeli e-poest rõivaste tellimiseks ning anda vaid mõttejõul käske lampide läitmiseks.

Tasuta ettevõtmine kestab kella 10.30-17. Päeva juhib Jüri Muttika, meelelahutust pakub kell 16 algav Karl-Erik Taukari kontsert. Kõik üritused on tehnoloogiapäeval tasuta.

Loo endast netipoe tarbeks 3-D mudel

Üritust korraldab Hariduse Infotehnoloogia Sihtasutus (HITSA). Sihtasutuse projektijuhi Triin Kanguri sõnul on tehnoloogiapäeval kohal ligi 30 ettevõtet, kes pakuvad terve päeva vältel inimestele võimalusi erinevate digilahenduste omal nahal järeleproovimiseks. “Iga soovija saab lasta näiteks oma süljest geenitesti võtta,” rääkis Kangur. “Testi teeb firma Genosity, kes on projekti Garaaž 48 üks võitjatest. Vahvamad geenid, mida endal saab tuvastada, on näiteks ettevõtjageen ja unevajaduse geen – ühtekokku on firmal kümme geenitesti ja eks siis kohapeal selgub, mida keegi endal testida soovib.”

Tänapäevasel tehnoloogiajastul on laialt levinud e-poest riiete tellimine, sageli on aga nii, et kui riideid selga proovida ei saa, siis ei pruugi ostetud kaup sobida. “Selle mure lahendab 3D mudel, mille iga soovija saab lasta endast arvutiga teha,” mainis Kangur. “Inimese mõõdud skanneeritakse süsteemi, mis genereerib nende abiga 3-D mudeli, mida saab kasutada näiteks e-poes riiete selga proovimiseks. Põnev on kindlasti ka endast tantsiva hologrammi loomine, mis mahub ära peopesale.”

Kahtlemata pakuvad palju põnevust ka ajuskänneri katsetamine, mille abil saab vaid mõttejõul laelampe põlema panna, arhitektuurimudelite loomine ja nende linna paigutamine, digiseadmete kasutamine kehalise kasvatuse tunnis, droonide lennutamine, legorobotite programeerimine jms.

Noored toodavad digijuustu

Ergutamaks ka noorte enda mõttetegevust, saavad kõik tehnopäeval osalejad kaasa lüüa populaarse telesaate “Rakett 69” sarnases etenduses, kus kaks võistkonda võtavad omavahel mõõtu eri katsete sooritamises. “Seda juhendab Aigar Vaigu, võistlus toimub suurel laval ning sinna kaasatakse palju publikut,” täpsustas Kangur.

HITSA projektijuht Triin Kanguri sõnul on päeva peamine eesmärk anda noortele mõista, et digitaalsed lahendused on saanud pea igas eluvaldkonnas tavapäraseks ning noortel on vaja neid tundma õppida, et edaspidises elus edukalt hakkama saada. “Pole vahet, oled sa tulevikus müüja, arhitekt või allveelaevaspetsialist – digitehnoloogiat saab rakendada kõikjal,” ütles Kangur. “Tahame noortele mõista anda, kui oluline on kooliteed jätkata, ja näidata, milline perspektiiv on tegelikult reaalainete ja IT õppimisel.”

Alles kooliskäivate noorte edulugude näiteks ärimaailmas on mitmed väga edukad õpilasfirmad. “Meie üritusel on esindatud koolinoored, kes toodavad puust lipse, teevad 3-D printimist ning kasutavad digitehnikat ise juustu tootes,” lausus Kangur.

Tehnoloogiapäeval saab tutvuda ka noorte loodud digitaal-sete töödega, sest ürituse raames toimub HITSA õpilaskonkursi “Maailmariik Eesti” finaal. Ligi 300 finalisti üle kogu Eesti esitlevad oma konkursitöid ning välja selgitatakse võitjad. Finaali pääsenud tööde nimekirja leiab HITSA kodulehelt.

Info

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.