"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Suurhaigla tähistab maailmaga solidaarselt immuunpuudulikkuse nädalat (0)
22. aprill 2016
Scanpix

"Suurem osa patsiente jääb kahjuks õigeaegselt diagnoosimata ning sageli võib kaebuste tekke ja diagnoosimise vahele jääda mitu aastat või isegi aastakümneid," kinnitab TK allergoloog-immunoloog Krista Ress.

22.-29. aprillil tähistatakse ülemaailmselt primaarse immuunpuudulikkuse nädalat, mille eesmärk on suurendada teadlikkust immuunpuudulikkusest ja rõhutada varase diagnoosimise olulisust. Ida-Tallinna Keskhaiglas toimub 22. aprillil immuunpuudulikkusele pühendatud seminar.

Primaarsed ehk kaasasündinud immuunpuudulikkused moodustavad suure grupi geneetilisest häirest tingitud haigusi, mille korral võib esineda ühe või mitme immuunsüsteemi lüli puudulikkus või funktsiooni häire. Seetõttu suureneb vastuvõtlikkus infektsioonidele hingamisteedes, nahal, sooletraktis ja mujalgi. Infektsioonid on sageli kroonilised, halvasti ravile alluvad või ebatavalise tekitajaga ning võivad osutuda eluohtlikeks, samuti muutuvad inimesed oluliselt vastuvõtlikumaks ka erinevate põletikuliste ja kasvajaliste haiguste suhtes.

ITK allergoloog-immunoloog Krista Ress kinnitab, et haigus võib esmalt avalduda igas vanuses, aga sageli ilmnevad selle sümptomid juba varases nooruses. Raskemad haigusvormid ilmnevad tavaliselt paari esimese eluaasta jooksul, kergemad vormid võivad avalduda ka 40‒60-aastastel.

“Kahjuks ei ole immuunpuudulikkusel ühte ja unikaalset haigustunnust, mille abil haigust ära tunda,” kinnitab dr Ress, rõhutades, et parima ravi saamiseks on õigeaegne diagnoosimine ääretult oluline.

Reedel toimuv seminar on suunatud arstidele ning seal keskendutakse sellele, kuidas haigust õigeaegselt ära tunda ja pakkuda paremat arstiabi primaarse immuunpuudulikkusega patsiendile. Räägitakse geneetika rollist haiguse avaldumisel, haiguse ravist, laboriuuringutest ning patsiendi vaatest haigusele.

Ida-Tallinna Keskhaiglas on 2011. aastast Kliinilise Immunoloogia ja Allergoloogia Polikliinik, kus tegeletakse erinevate immuunsüsteemi häiretega patsientidega. Selleks süvendatud väljaõppe saanud allergooloog-immunoloogid diagnoosivad, ravivad ja nõustavad immuunpuudulikkusega või immuunpuudulikkuse kahtlusega lapsi ja täiskasvanuid, et tagada neile varaseim võimalik diagnoosimine ja kompleksne ravi.

Ida-Tallinna Keskhaigla kuulub ainukese immuunpuudulikkuse diagnostikale ja ravile pühendatud keskusena Eestis Jeffrey Modell Foundation diagnostika ja uuringukeskuste võrgustikku. Immuunpuudulikkuste ravis rakendatakse siin kaasaegseid diagnostika ja ravimeetodeid ning harvem esinevate vormide korral kaasatakse vajadusel spetsialiste väliskeskusest.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.