"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
FOTOD! Tallinnas tähistati traditsiooniliselt Jüriöö ülestõusu (2)
23. aprill 2016
Albert Truuväärt

Tallinnas tähistati Jüriöö ülestõusu 673. aastapäeva. Traditsiooniliselt võtsid Jüriöö pargis sõna poliitikud, sõjaväelased ja Eesti avaliku elu tegelased. Piduliku tseremoonia järel pakuti külalistele Susi hotelli õuel sõdurisuppi ja kuuma teed.

Vaata galeriid (27)

Lasnamäe linnaosa vanem Marija Jufereva ütles ürituse kutses, et kui mäletame oma ajalugu, siis oleme targemad, rikkamad ja jõukamad. “Meie soov on see, et ka Lasnamäe noored teaksid, mille poolest on Jüriöö park tuntud ja tunneksid uhkust selle üle.”

Kell 20 algavale üritusele saabus hobustel võidutuli, aupaukude saatel süüdati lõke ning toimus tervitussaluut. Taustaks mängis orkester ning esines meeskoor. Ürituse käigus istutas riigikogu aseesimees Jüri Ratas parki tammepuu. Üritust juhtis näitleja Jüri Aarma.

Jüriöö ülestõus algas 23. aprillil 1343 Harjumaal ühel künkal asuva maja süütamisega, mis andis märku, et kooskõlastatud ülestõus on alanud. Tänaseks on Jüriöö Pargist kujunenud ajalooline paik, kus tähistatakse mitmeid Eesti tähtpäevi.

Kommentaarid (2)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

alkeemik
24. apr. 2016 12:10
http://alkeemia.delfi.ee/mystika/esoteerika/juripaeva-maagilised-rituaalid-torjuvad-tumedaid-joude-ja-toovad-kauni-valjanagemise?id=71310107
jürgen
23. apr. 2016 16:09
Tegelik Jüriöö ülestõusu eesmärk oli vabaneda sakslaste Liiwi ordu ja taanlaste võimu alt ja liituda Põhjalaga. Ülestõusu juhid kartsid, et eestlaste väest ei pruugi esimesest šokist üle saanud sakslaste ja taanlaste ühisjõudude vastu piisata. Seetõttu saatsid nad saadikud Rootsi võimu all olevasse Soome Turu ja Viiburi foogtide juurde teadaandega, et kõik sakslased Harjumaal on ära tapetud. Lisaks andsid nad foogtidele teada, et eestlased on Tallinna ümber piiranud, kuid nad on nõus linna Rootsi kuningale üle andma, kui viimane sõjalist abi saadab. Seda kuuldes lubasid foogtid väe koguda ja sellega Eestisse purjetada. Rootslased-soomlased jäid aga hiljaks. 1943. aastal tähistasid eestlased Jüriöö ülestõusu 600-ndat aastapäeva väga erinevalt. Eesti Direktoraadis tähistati seda prof Jüri Uluotsa eestvedamisel kui võitlust Vene vallutajate vastu. Toodi näitena ära 40 juhtumit, mil Vene poolt eestlaste alasid rünnati. Eesti Laskurkorpus tähistas Jüriöö ülestõusu aastapäeva aga lähtuvalt sakslaste permanentsest "Drang nach Ostenist" ja sellele vastuhakust.