"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Peeter Ernits: meie valitsus kardab rahvast (2)
03. mai 2016
Albert Truuväärt

"See võiks olla üks elementaarne asi, et kodanikel on õigus seaduseelnõusid algatada. Näiteks Šveitsi riigis on see peaaegu igapäevane asi," viitas riigikogu liige Peeter Ernits osutades põhjusele, miks keskfraktsioon tõi päevakorda taas eelnõu, mille seadustamisel oleks rahvaalgatuse korras vähemalt 25 000-l hääleõiguslikul kodanikul õigus algatada seaduseelnõusid.

Ernits tõdes Tallinna TV uudistesaates “Täna+”, et Eestis on õigus seaduseelnõusid algatada riigikogu komisjonidel, liikmetel, EV presidendil ja valitsusel, aga, nagu maal öeldakse- rahvas närigu muru. “Rahval ei ole seaduseelnõude algatamise õigust Eestis tänaseni. Eesti põhiseaduse järgi on küll rahvas Eesti kõrgeima võimu kandja, ent tegelikuses see loomulikult nii ei ole.”

Ermits lisas, et riigikogu kodulehelt on küll leitav link rahvaalgatus.ee, mille abil saab teatud allkirjade kogusel rahvas oma ideid ja mõtteid riigikogule edastada, ent nende saatus on küsitav. “Mõni komisjon võib jätta idee lihtsalt menetlemata. Nii et ka neid võimalusi on kärbitud, kuigi omal ajal räägiti Jääkeldris uhkeid sõnu ja lubati, mis kõik saab olema. Tegelikult on aga kotisuud kokku tõmmatud.”

Ernits tuletas saates meelde, et riigikogu on esitanud valitsusele 12 korda eelnõu, mille järgi saaks rahvas õiguse valida omale presidenti. Viimati esitati eelnõu Keskerakonna fraktsiooni initsiatiivil eelmise aasta sügisel. “Kõigil 12-el korral on rahvas jäetud ilma võimalusest omale presidenti valida. Eelnõuga, mille seadustamisel oleks rahvaalgatuse korras vähemalt 25 000-l hääleõiguslikul kodanikul õigus seaduseelnõusid algatada, tuli keskfraktsioon välja ka kolm aastat tagasi.”

Ernits meenutas, et justiitsministeerium on öelnud, et piisab sellest, kui rahvas teostab oma võimu Riigikogu valimiste abil. “Jah, tõepoolest, aga seda on vähevõitu. Mida valitsus siis rahva näol kardab? Praegu paistab, et kardab. On kummaline seda öelda, mõistus tõrgub, aga kõik faktid näitavad seda, et Toompeal on inimesi, kes arvavad, et nemad ongi riik. Ma ei taha öeda, et Taavi Rõivas on ilmeksimatu Päikesekuningas, aga praegune režiim, tema teod ja usaldamatus rahva vastu, näitavad seda selgelt.”

Ernits lisas, et see tendents, et valitsus on end rahvast distantseerinud ja tahab ainuisikuliselt seadusi kehtestada ja kõike ise otsustada, on murettekitav. “Mind isiklikult häirib sügavalt ka eelnõu, mis lubaks riigikogu liikmetele, pühadele lehmadele, anda võimaluse olla ka kohalike omavalitsuste volikogude liikmed. Minu meelest on see täiesti absurdne. Milleks on meil vaja oma nina või kärssa, nagu ma olen öelnud, sinna toppida? Meil on endil tööd küllalt,” osutas Ernits.
 

Kommentaarid (2)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

Norma
3. mai 2016 22:25
Ernits on asjalik ja südametunnistusega mees! See on aga väga väsitav :(.
Muidugi kardavad
3. mai 2016 20:40
Valitsejad on kapseldunud oma rikkusesse, suhtlevad vaid mõjukate reeturitega ja püüavad rahva suud sulgeda. Viimaseks näiteks on Postimene anonüümse kommentaariumi sulgemine. Ametlik meedia on seevastu täis klakööride kiiduavaldusi ja teisitimõtlejate halvustamist. Vahele aga palju võltsoptimistlikku meelelahutust ning osta ja laena reklaame.