"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Perehüvitise seadus astus inimestele sammu lähemale (0)
04. mai 2016
Scanpix

"Praegune summa 100 eurot on küll parem kui mitte midagi, aga kindlasti ei ole selline toetus, mida üksikvanemad aastaid oodanud on," ütles riigikogulane Dmitri Dmitrijev perehüvitise esimest lugemist kommenteerides.

Keskerakonna fraktsiooni nimel sõna võtnud Dmitri Dmitrijev ütles, et perehüvitiste seadus on oma ülesehituselt väga terviklik, koondades endasse kõiki lapse sünni ja kasvatamisega seotud toetusi, seal hulgas elatisabi.

“Kuid vaatamata sellele, et liigutakse tasapisi õigusloome parandamise teel, on fraktsioonil ka märkusi seaduse eelnõu sisu kohta. Reaalsuseks saades ei pruugi see aga paraku enam nii oodatud olla,” sõnas Dmitrijev ja lisas, et eelnõu selge probleemkoht on ka peretoetuste suuruse arvutamine.

Perehüvitise seaduse muutmise eelnõu loob ka uue elatisabiskeemi, mis võimaldab 2017. aastast maksta kuni 100 eurot elatisvõlgniku lapsele. See läbis riigikogus kolmapäeval esimese lugemise.

Eelnõu muudab veel 19 eriseadust, et ühtlustada erinevad sotsiaalvaldkonnas tehtavad elektroonilised menetlused ja vähendada dubleerimist. Lapse sünni ja kasvatamisega seotud toetusi nimetatakse edaspidi ühtselt perehüvitisteks. Samuti kaasajastatakse kehtiva õiguskorra aegunud sätted.

EVE nimel kõnelenud Monika Haukanõmm ütles, et Vabaerakond on selle eelnõu poolt, kuid samuti leiavad, et on vaja teha täiendavaid muudatusi. “Perede majanduslikku toimetulekut mõjutavaid meetmeid on loomulikult palju ja tänases meie ees olevas eelnõus on ainult toodud üksikud,” ütles Haukanõmm. Ta lisas, et tuleks vaadata kaugemale, mis tagab meie peredele turvatunde, et meil sünniks Eestis rohkem lapsi.

Sotsiaalkomisjoni poolt ettekande teinud Helmen Kütt tõi välja komisjoni seisukoha, et nimetatud seadus on väga vajalik. “Tegelikult on veel üks suur samm astutud selles suunas, et ka perevägivalda kannatavad naised julgeksid võtta vastu otsuseid julgemini, sest nad teavad, et kui üks pere poolest ei maksa elatist, siis on võimalus, et riik toetab ja nad saavad hakkama,” sõnas Kütt.

Valitsuse nimel eelnõu tutvustanud sotsiaalkaitseminister Margus Tsahkna ütles, et elatisabiskeemi seadustamisega kehtestatakse uus regulatsioon, mille eesmärk on eelkõige üksinda last kasvatavate perede laste heaolu parandamine. Tsahkna sõnul on tegu olulise sammuga väga paljudele üksinda last kasvatavate perede vanematele ja ühiskonnale laiemalt.

“Elatisabiskeemi eesmärk on tagada vähemalt 100 eurone elatisabi kättesaamine reaalselt sellele lapsele, kellele see elatisabi on välja mõeldud ja välja mõistetud. Ma tahaksin rõhutada veel seda, et tegu ei ole uue peretoetuse või lapsetoetusega, vaid selle skeemiga, kus ühelt poolt kohtu korras on välja mõistetud elatis. Kui üks pool seda täitma ei asu, siis see nõue pööratakse täitemenetluse kaudu selle isiku vastu, kes on võlglane, ja riik asub nõrgema poole ning nõuab sisse rahalise nõude. Samal ajal hakkab riik maksma sellele lapsele kuni 100-eurost elatisabimakset,” ütles Tsahkna.

Sotsiaalkaitseministri sõnul on elatisabiskeemi rakendamiseks riigieelarves ja riigi eelarvestrateegias ette nähtud 7,2 miljonit eurot. “See on summa, mis on poliitiliselt kokku lepitud, riigieelarves ette nähtud ja sellest rahast jätkub kõigile nendele lastele, kes on õigustatud saama sedasama 100 eurot kuus, selle raha maksmiseks. Kui neid lapsi on väga palju, ehk kui sellest 7,2 miljonist, mis on arvestuslikult riigieelarves ette nähtud, ei jätku, siis riigieelarvest tuleb seda raha igal juhul maksta ja see summa kujuneb suuremaks,” sõnas Tsahkna.

Minister lisas, et peretoetuste ja vanemahüvitise taotlemine on tehtud võimalikult lihtsaks. “Oleme selle seadusega reguleerinud ka uue infosüsteemi rakendamise poolt ja meie eesmärk on see, et noored emad ja isad saavad peale lapse sündi teavitusi, milliseid toetusi on neil õigus saada,” sõnas Tsahkna.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.