"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Põgenikke hoiab Eestist eemale kogukonna puudumine (1)
06. mai 2016
Scanpix

Eestis puuduvad praeguses Euroopa rändekriisis osalevate rahvaste kogukonnad, mistõttu pole meil ka üht olulisimat tõmbefaktorit põgenike siia meelitamiseks.

“Meil on olemas siin endisi Nõukogude Liidu rahvaid, aga Aasia, Aafrika diasporaasid ei ole meil tõesti,” ütles politsei- ja piirivalveameti teabehaldus- ja menetlusosakonna politseimajor Toomas Kuuse BNS-ile.

Euroopa Liidu on rändekriisi viinud peamiselt Süüriast, aga ka Iraagist, Afganistanist, Pakistanist, Eritreast, Jeemenist saabunud põgenikud.

“Ma arvan, et me võime siin rääkida ikkagi mõnedest tuhandetest. Kui see on väiksem, siis ma ei ütleks, et see väga mõjuvõimas oleks,” rääkis Kuuse tõmbefaktorina mõjuva diasporaa suurust hinnates.

“Diasporaa ise peab siin olema äriliselt aktiivne, kultuuriliselt aktiivne ja neil peab olema tekkinud oma väike elukeskkond, kus on isikutel võimalik ennast sisse seada. Et on elamispinnad, sotsiaalne abi, õiguslik abi, juhttegelased – sellised olulised tegurid,” loetles Kuuse.

Migratsiooni tõmbefaktoriteks peetakse lisaks oma rahvusest kogukonna olemasolule veel ka võimalust tööd leida, väljaarendatud sotsiaaltoetuste ja migratsioonisüsteemi ning võimalusi seda väärkasutada, smugeldamiskanalite olemasolu ning head transpordivõrgustikku.

Eelmisel aastal taotles Eestilt varjupaika 225 inimest ja selle sai 100 isikut. Enim andis PPA rahvusvahelist kaitset Ukraina ja Sudaani kodanikele, keda oli vastavalt 61 ja 14. Järgnesid Palestiina, Venemaa ja Süüria kodanikud.

Tähtajalisi elamislube anti mullu 4929 välismaalasele, keda oli aasta varasema ajaga võrreldes 21 protsenti rohkem. Varasemaid tähtajalisi elamislube pikendas PPA mullu 6430 korral ja ka see näitaja tõusis aastaga 34 protsenti.

Tähtajalisi elamislube väljastas PPA mullu Eestis töötamiseks 1659, pererändeks 1458, õppimiseks 1145, välislepingutega seoses 637 ja ettevõtluseks 28 juhul. Kõige rohkem ehk 1610 tähtajalist elamisluba said Ukraina kodanikud, järgnesid Venemaa kodanikud 1237 elamisloaga.

Kommentaarid (1)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

vatnikute Eesti
7. mai 2016 02:44
Kas keegi hea inimene selgitab miks demokraatiast üleujutatud nn U krainast tulevale tegelastele antakse nn pagulase staatus Eestis, mida see õigupoolest tähendab?