"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Tallinna päev tuleb Liis Lemsalu ja Karl-Erik Taukari kontserdiga (0)
09. mai 2016
Scanpix

Tallinna päeva tasuta kontserdil Vabaduse väljakul esinevad Daniel Levi, Liis Lemsalu, Liisi Koikson, Karl-Erik Taukar, Ivo Linna ja Tomi Rahula bänd.

Kuna tänavu langeb Tallinna päev 15. mai nädalavahetusele, siis algavad sündmused juba reedel. Kell 12 avab abilinnapea linnapea ülesannetes Taavi Aas Vabaduse väljakul bastionikäikudes asuva raidkivide muuseumi, millest on pikemalt juttu tänases Pealinnas lk 10. Alates 17. maist on kõigil võimalik unikaalset raidkivide kollektsiooni oma silmaga näha.

Reedel ja laupäeval toimuvad veel mitmed üritused ka keskraamatukogus ja selle filiaalides. Kella 12-16 saab keskraamatukogu ees (Estonia pst 8) tutvuda raamatukogubussiga Katarina Jee, võtta osa põnevast viktoriinist ja lahendada ristsõnu, tutvuda koomiksikoguga ja joonistada koomiksikangelasi, õppida kasutama e-lugerit ja e-kataloogi ESTER.

Staarid laulavad üksteise laule

Estonia kontserdisaalis tehakse 14. mail kell 18 ajalugu, nimelt sünnib uus traditsioon – Tallinna päeva klassikakontsert, mis on seekord pühendatud Haydni ja Mozarti muusikale. “Noor pöörane tšellist Theodor Sink, meie linna esindusorkester Tallinna kammerorkester jõulise dirigendi Tõnu Kaljuste juhendamisel tervitab kõiki linlasi, et laadida neid sära ja energiaga ning tuua suvi meile veelgi lähemale,” ütles Tallinna filharmoonia kunstiline juht Risto Joost.

Kava keskmes on Mozarti “Väike öömuusika”, täis harmooniat ja ilu. Joosti sõnul soovib ta, et klassikalise muusika õhtust kujuneks mitte ainult uus Tallinna päeva ürituste traditsioon, vaid lausa linna klassikalise muusika tähtsündmus. “Seepärast kavatseme seda jätkata ka järgmistel aastatel,” lisas Joost.

Traditsiooniliselt avatakse Tallinna päev 15. mai keskpäeval Raekoja platsil, kus avasõnad ütlevad abilinnapea linnapea ülesannetes Taavi Aas ja Tallinna heerold Jüri Kuuskemaa. Sellele järgneb kell 12.15 Raekoja platsil tasuta “Sõprade kontsert”, kus saab näha külaliskollektiive Tallinna partnerlinnadest. Esinevad rahvatantsuansambel Dancis Riiast, ansambel Akordas Vilniusest, Boomtown Dance Company lavastusega “Immigrant” Kotkast, pop-rock ansambel VioClavis Kielist, noortekoor The Voices of Peace Tel Avivist, torupillimängija Ralf Gehler Schwerinist, tantsuansambel Slavjanochka Peterburist ja noored artistid Chengdu põhikoolist Hiinast.

Tasuta vabaõhukontserte toimub ka Vabaduse väljakul. Kell 13 esinevad koguperekontserdil “Laulutrall” raadio laululapsed ja Siim Aimla bänd. Kavas on Eesti heliloojate parimad lastelaulud. Kell 14 ja 16 etendub Race Horse Company kaasaegse tsirkuse etendus “Motosikai”. Kell 15 aga ootab nooremat publikut ees tõeline maiuspala, sest esineb Daniel Levi bänd.

Kadriorus Luigetiigil avatakse rahvusvaheline installatsiooninäitus Pond Vita, mis jääb avatuks terveks suveks.

Lisaks kirevale kultuuriprogrammile antakse Tallinna päeval traditsiooniliselt üle linna vapimärgid ja teenetemärgid ning linna stipendiumid.

Muuseumiöö ja tutvumiskäigud

Tallinna päeva lõppkontserdil Vabaduse väljakul algusega kell 17 astuvad üles Liis Lemsalu, Liisi Koikson, Karl-Erik Taukar, Ivo Linna ja Tomi Rahula bänd. Galakontserdil esitavad armastatud solistid üksteise hitte, mida oskab kindlasti kaasa laulda ka publik.

Laupäeva õhtule langeb ka traditsiooniline muuseumiöö, mil paljud Tallinna muuseumid tasuta oma uksed avavad ja külastajatele tavakohasest huvitavamat külakosti pakuvad. Linnamuuseumi peaspetsialist Karel Zova rääkis, et nende muuseumiöö on seekord seotud merekultuuri aastaga. “Vaatame, mida lained on sajandite jooksul sadamasse kandnud ja kes sõitsid Tallinna lahes lainete vahel,” mainis Zova.

“Pakume mitmesugust tegevust nii suurtele kui ka väikestele – nuputamist, meisterdamist ja ka väiksel viisil enese proovilepanekut. Külalised saavad proovida, kas jaksavad keskaja mündriku kombel liigutada eri kaalus kaubapakke. Mündrik oli sadama paadimees, kes aitas ankrusse heitnud hansakogedelt kaubad kaldale vedada. Meie katsete läbijad saavad oldermannilt väärilise tunnustuse.”

Tallinna päeval algab muuseumi peamaja eest jalutuskäik, millel osalejad saavad oma silmaga veenduda, mida võis kunagi näha selle maja kunagine omanik Hans Viant. “See on mees, kes on vast kõige suurema jälje jätnud meie muuseumimaja juures, ja jalutuskäigu mõte on näha vanalinna tema silmadega, nagu oleks praegu 1550. aasta,” selgitas Zova. “Peatutakse tähtsamate vaatamisväärsuste juures ja kuulatakse selgitusi, mis tollest kaugest ajast tänapäevani säilinud on. Jalutuskäigule tuleb eelnevalt registreeruda linnamuuseumi kodulehel.”

Ajaloolisi ringkäike on Tallinna päeval veel mitmeid, teavet leiab muuseumi kodulehelt ja Tallinna kodulehelt. Zova tõi näiteks huvitava tutvumiskäigu Kiek in de Köki ja Neitsitorni ühendavatesse bastionikäikudesse.

Hulk tegemisi saab Tallinna päeva üritustel olema ka lastel. Paljudes raamatukogudes on toredaid ettevõtmisi väiksematele ning Kalamaja lastemuuseumis MiiaMilla toimub pühapäeval kella 12-15 töötuba, kus saab meisterdada endale Tallinna lipu.

Ajaloolised kaadrid Rahvarinde muuseumis

Tõelisi elamusi pakub linnarahvale ka Rahvarinde muuseum. “Kuna muuseumiöö teema on lained, siis meil on ka kolme tüüpi laineid – mõttelained, mis väljenduvad viktoriinina, helilained, milleks on Helin-Mari Arderi kontsert, ja raadiolained, mille saladusi seletab insener Aadu Jõgiaas,” rääkis muuseumi juht Helen Lausma-Saar. “Kella 18-21 toimub mere- ja ajalooteemaline viktoriin, kell 19 hakkab merelainetest ja kõigest muust toredast laulma Helin-Mari Arder. Kuuleme kõiki tema kuulsaks saanud laule. Pärast kontserti räägib Aadu Jõgiaas tänapäeva tehnikast ja raadiosidest. Oli ta ju ärevatel augustipäevadel 1991. aastal valitsuse salajase raadioside üks korraldaja.”

Tallinna päeval kell 15 esilinastub Rahvarinde muuseumis ajalooline film Tallinna ja Tartu elust 1930. aastatel. “Kuna neid kaadreid pole seni avalikult näidatud, siis kujuneb see ajalooline meenutus kindlasti väga huviatavaks,” mainis Lausma-Saar. Pärast filmi toimub pildimäng. Näidatakse kaadreid Tallinnast eri aegadel ja küsitakse, mis kohaga on tegu.

Rahvarinde muuseumi külalised saavad vaadata ka Jaan Poska näitust ja Siberis olnud eestlaste mälestusnäitust.
Tallinna päevaga tähistatakse Lübecki linnaõiguse kehtima hakkamist 1248. aastal, mil Tallinn võeti vastu Euroopa linnade liitu. Esimest korda peeti Tallinna päeva 2002. aastal.

Tallinna päeva programmi ja kogu kava leiab SIIT!
————————-

Kirjanik Ilmar Tomusk loeb Tallinna-teemalist etteütlust

Tallinna ülikoolis saab kirjutada Tallinna-teemalist etteütlust, mille teksti loeb ette populaarne lastekirjanik Ilmar Tomusk.

Etteütlus algab reedel kell 13 ülikooli Tallinna saalis (Uus-Sadama 5, Mare maja II korrus, ruum M218). “Õigesti kirjutatud tekst on nagu visiitkaart, mis loob inimesest esmamulje ning äratab tema vastu huvi ja usaldust,” ütles abilinnapea Mihhail Kõlvart. “Seepärast kutsume igal aastal Tallinna etteütluse teksti dikteerima ühe tuntud Eesti kirjaniku, sest kes veel võiks olla parem eeskuju ja innustaja loomaks sisukaid ja heas kirjakeeles tekste.”

Enne etteütluse kirjutamist korratakse ühiselt üle edukaks soorituseks vajalikud põhitõed. Tööde parandamise ajal saavad osalejad Ilmar Tomuskiga vestelda ning talle küsimusi esitada. Üritus lõpeb parimate autasustamisega umbes kell 15.

Registreerimise info leiab haridusameti kodulehelt www.haridus.ee

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.