"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
PANAMA PABERID: Miks puuduvad andmed valitsussõbralike ettevõtete kohta? (1)
11. mai 2016
Scanpix

Kui lehitseda offshore-ettevõtete ja ettevõtjate nimekirja, kes on seotud Eestiga ja kelle nimed hiljuti seoses nn Panama paberite lekkega avalikustati, siis süveneb kahtlus, et tegemist on nn suunatud lekkega, mille eesmärgiks on "paljastada" vaid neid ettevõtjaid või ärimehi, kes ei ole sõbralikes suhetes Ameerika Ühendriikide või tolle satelliitidega.

Nii on suurem osa avalikuks tulnud 108 Eestiga seotud ettevõtjast, kelle nimed Panama paberitest läbi käivad, Venemaa või SRÜ taustaga. Samal ajal ei leidu nimekirjas Eestis võimul oleva parempoolse valitsusega sõbralikes suhetes olevate ettevõtjate nimesid, justkui nemad ei ajakski offshore’ide kaudu äri.

Siinkohal tasub aga meenutada varem avaldatud paljastusi, mis seotud Diveci või nn Karu kontoriga: neis nimekirjades figureerisid kui mitte kõik, siis igal juhul suurem osa neist, kes seotud Eesti nn parempoolse establishmentiga. Offshore’ide kaudu on teadupärast majandanud Postimehe omanik, ravimimagnaat Margus Linnamäe, samuti ärimees Marcel Vichmann, lisaks kütusemagnaadid Priit Piilmann ja Elar Sarapuu, poliitik Tõnis Palts, mitmeid pankureid alates Andres Saamest ja Heldur Meeritsast jpt. Kes täpsemalt soovivad mälu värskendada, võivad otsida meedia arhiividest märksõnadega Divec ja Raivo Karu.

Skeemid veel mõni aasta tagasi

Mida siin kõneleda eraettevõtjatest: riigi kontrollitav äriühing Estonian Air võttis Bombardiere lennukeid liisingusse offshore-firma kaudu. 2003 või 2004 Eesti riik juba taunis ärimeeste offshore skeeme. Ometi toimus Estonian Airi skeemitamine veel 2011. a. Teatavasti asutas Estonian Air aktsionäride heakskiidul Kaimani saartel spetsiaalse kehandi EA Jet Leasing Ltd, et aidata kaasa kolme Bombardier lennuki muretsemisele, mis tarniti samal aastal ning finantseeriti Kanada ekspordi arendamise agentuuri poolt.

Ühtegi Eesti paremliberaalse majanduspoliitika kangelast mainitud Panama paberites seega ei kohta. Mõningaseks erandiks on vaid ärimees Hillar Teder, kes on Eesti paremerakondadele annetanud aastate jooksul sadu tuhandeid eurosid. Kuid tema paiknemine Panama nimekirjas on samas igati loogiline, sest ta on suurt äri ajanud nii Venemaal kui ka Ukrainas. Tasub veel märkida, et leidub Eestiga seostatavaid firmasid, mille omanikke näha ei ole, see tähendab esindajana figureerib juriidiline büroo. Õhku jääb küsimus, kas tõepoolest ei ole firmade tegelikud omanikud nn Panama paberites näha, või mingitel põhjustel ei taheta kõiki või kõike avalikkuse ette tuua.

Arvamust, et nn Panama lekke taga ei peitu keegi südametunnistuse piinades vaevlev vilepuhuja, vaid tõenäoliselt luureteenistus, jagas erinevates maailma väljaannetes näiteks Bradley Birkenfeld, endine USA pankur. Ta sai 2009. a tuntuks sellega, et paljastas massiivse maksudest kõrvalehoidmise Šveitsi panga UBS kaudu.

USA huvidele vastu ei hakka

Briti väljaande Daily Mail võrguväravas kirjutati 13. aprillil, et Bradley Birkenfeldi arvates peitub nn Panama paberite lekke taga USA luure keskagentuur, sest valdavalt puudutab leke vaid neid isikuid või nendega seotud kompaniisid, kes ei ole Ameerika Ühendriikide või tolle satelliitidega sõbralikes suhetes.

Intervjuus CNBC-le ütles Birkenfield enam-vähem sama: “Päris kindlasti on selle taga luure keskagentuur, vähemalt minu arvates.” Ta lisas, et fakt on see, et nimekiri koosneb USA-ga kehvades suhetes olevate riikide – Venemaa, Hiina, Pakistan, Argentiina – kodanikest, aga kummalisel kombel pole seal ühtki USA-ga seotud isikut.

Tema sõnul valdavad nii luure keskagentuur kui ka teine suur Ühendriikide eriteenistus NSA teiste riikide järele luurates kindlasti palju rohkem infot Mossack Fonsecka-suguste advokaadibüroode klientide kohta. Kuid väga vale on Birkenfeldi sõnul see, et infot tuuakse avalikkuse ette selektiivselt ehk siis nõnda, et mingilgi moel ei riivataks USA huvisid.
Ainukene, kes Panama paberites Eestiga seotud isikute nimekirjas mõningase üllatuse esile kutsub, on IT-äriga kapitali teeninud ettevõtja Rainer Nõlvak. Kuid temagi puhul on juttu 1990ndate lõpu ajast.

Süüdlased jäävad mängust välja

“Seega jah, optimeerisin makse,” kirjutas Nõlvak FB-s avaldatud selgituses. “Miks, küsite. Ärge nüüd järgneva näite peale pahandage… aga kui te Selveri asemel Maximast midagi ostate, sest seal on odavam, siis te optimeerite ka makse. See pole kuritegu. Eeltoodu ei tähenda, et ma USA-s ja ka Eestis makse ei maksnud. Kes on olnud USA maksukohuslased, need teavad – selles maailma keerulisimas maksusüsteemis jääd sa välismaalasena alati kaotajaks. USA Tax Departement on mulle siiani raha võlgu, ma pole suutnud leida aega ja motivatsiooni nendega vaidlemiseks. Nüüd vist on juba hilja ka. Bahama oli lihtsam, nende äriregister, muuseas, on avalik. Olin tol kaugel ajal seotud veel päris mitme ettevõttega. Mitmed teisedki neist on praeguseks oma tegevuse lõpetanud. Mis teha, kõik ettevõtmised ei õnnestu.”

Nõlvaku jutu taustal sobib üldistusena öelda, et offshore’i kasutamine ei tähenda mõistagi sugugi alati automaatset maksukuritegu.
Valdavalt on Panama nimekirja Eestiga seotud isikute avaldamine seni kaasa toonud vaid õlakehitusi. Oodati justkui midagi suurt, sest ootused kruviti kõrgele, aga midagi vähegi märkimisväärsemat pole ilmnenud. Vähemalt Eesti kontekstis mitte. Üks kommentaator ütles, et see, et mõned optimeerijad n.ö risti lüüakse, on labane vaenamine. Need, kes tuleks ja peaks liistule tõmmatama, neid ei puututa, sest siis kukuks kolinal kogu võim/võimurlus kokku. Psühholoog ja filmimees Mart Laisk aga märkis FB-s: “Mu arust oli see täiesti mitte midagi ütlev nimekiri, millele uudisväärtuse andis (kui andis) vaid eelnev kuuajaline haip.”

——————-
PÄRNITS: Teatud seltskond hoiab maksudest kõrvale siiamaani

“Ega see mingi korralik majandamine ei ole,” kõneles pikaaegse Mainori kogemusega ettevõtja Ülo Pärnits (pildil). “Eesmärk on ikka ju maksudest kõrvale hoidmine.”

Leidub muidugi teistsuguseidki arvamusi, mille järgi offshore’ide kaudu majandajad pole päris puhta rinnaesisega, räägitagu mida tahes. “Ega see mingi korralik majandamine ei ole,” kõneles Pärnits. “Eesmärk on ikka ju maksudest kõrvale hoidmine. Minuga seotud ettevõtetest pole neid küll ükski kasutanud. Aga eks teatud seltskond majandab offshore’ide kaudu kuni tänase päevani. Üldiselt ma arvan, et need ettevõtjad, kel on Eestis tänaseks õnnestunud ellu jääda, on üldiselt siiski majandanud ausalt.”

Pärnitsa arvates on seega Panama paberite ilmumine avalikkuse ette, olgu selle taust milline tahes, ikkagi pigem positiivne, sest mõjub n-ö distsiplineerivalt, ehk maksudega nihverdamist ärahoidvalt.
Panama paberitega Eestiga seotud firmajuhtide nimekirja võite vaadata internetist https://offshoreleaks.icij.org. Kuid nagu öeldud, ei peegelda see tegelikku pilti, sest osade Eestiga seotud off-shore-kompaniide omanikud on senimaani, kas juhuslikult või mitte, ära varjatud.

Kommentaarid (1)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

oPossum
11. mai 2016 11:37
See on ammu teada, et selle Panama "paljastuse" taustal olid vägagi aktiivselt abistamas tavaliselt igasuguseid vastavaid paljastusi mitte just eriti armastavad või lausa vihkavad USA eriteenistuste ametimehed. Ja jääb juba igaühele koduseks ülesandeks mõistatada, mis oli või on selle kõige eesmärgiks või ka eesmärkideks ja palju sellest soovitud moel realiseerida on õnnestunud ning palju on olnud sealjuures nii öelda tootmispraaki.