"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Kunstkiust rõivad võivad põhjustada allergiat ja astmat (0)
13. mai 2016
Scanpix

Nailonist rinnahoidja soodustab vähi teket, sünteetilise pesu kandmine võib põhjustada ka lastetust. Samuti kulub sünteetilise riide tootmiseks väga palju puhast vett. "Veenappus on ju üks põhiprobleeme, millega planeet Maa praegu silmitsi seisab," nentis moedisainer Reet Aus.

“Ma olen väga kaua oodanud, millal viimaks ometi hakatakse Eestis müüma orgaanilisest kiust valmistatud kvaliteetset pesu – nüüd on see võimalus olemas,” ütles Eesti loodusesõbralikumaid moedisainereid Reet Aus. “Olen väga rõõmus, et Ülemiste keskuses avati Eesti esimene ainult eetiliselt toodetud rõivaid müüv kauplus.”

Aus selgitas, miks peaks just neid eelistama nailonist, polüestrist vm tehiskiududest toodetud rõivastele. “Kui me teeme oma elus valikuid, siis need valikud võiksid olla eetilised, ja nii on ka igati mõistlik eelistada eetiliselt toodetud rõivast,” rääkis ta. “Nii nagu me oleme aru saanud, et meil on tervislik tarbida orgaanilist toitu, võiks sellest järgmine samm olla rõivad. Riided on ju meie kehale kõige lähem element ja kõik, mis on nende koostises, mõjutab ka meie organismi.”

Naftariided palavaga ebamugavad

Kaupluse LAV Organic juhataja Kristi Hõrrak sõnul on tal juba ammu olnud soov maailma paremaks muuta. Aasta tagasi Portugalis puhkusreisil viibides ei tundnud ta end kaunis polüestrist kleidis 30-kraadises kuumuses mugavalt ning siis hakkaski peas keerlema mõte, et võiks olla alternatiiv. “Pean olema tänulik oma mehele, kes ütles, et kui Eestis pole müügil rõivaid, milles sa end hästi tunned, siis hakka neid ise maale tooma,” meenutas Hõrrak.

Nailon ladestub organismi

Hõrrak ütles, et kuigi inimesed võivad arvata, et polüestrit ja nailonit on kasutatud rõivaste valmistamiseks juba ammu, siis tegelikult pole see nii. “Polüester ja nailon on väga uued materjalid, mis tulid turule alles pärast II maailmasõda – just siis hakati kasutama naftat rõivamaterjalide valmistamisel. Uuringud näitavad väga selgelt, et viimase 50 aasta jooksul on rinnavähki haigestumine sagenenud kuus korda, sest nailonist rinnahoidja soodustab vähi teket. Sünteetilise pesu kandmine võib aga põhjustada ka lastetust. Lisaks sellele kimbutavad inimesi kõikvõimalikud allergiad ja astma.”

“Ehmatav on seegi teadmine, et kui lapsed lähevad õhtul nailonpesus magama, siis nende hommikusest uriinist on leitud samu keemilisi ühendeid mis on nailonis,” lausus Hõrrak ning tõi vastukaaluks näite orgaaniliste rõivaste positiivsest mõjust inimese organismile. “Lugesin, et kui sportlased kasutasid treeningul nädal aega maherõivaid, siis nende treeningtulemused paranesid.”

Ühtlasi on ka sünteetiliste kiudude tootmine maailma üks mürgisemaid protsesse, mis kahjustab loodust. Ökokangas hingab ja on palju kehasõbralikum. Poes on müügil näiteks kanepi-, soja- ning bambuskiust rõivad. Need taimed tarbivad kasvamisel vähem vett kui puuvill. “Veenappus on ju üks põhiprobleeme, millega planeet Maa praegu silmitsi seisab,” nentis Aus. “Kanga toormaterjal on pestitsiididevabalt kasvatatud ja läbinud kontrolli.”
————————

Reet Aus karusnahast rõivaid ei müü

Reet Ausi juhitud Aus Design OÜ liitus esimese Eesti ettevõttena rahvusvahelise Fur Free Retailer programmiga, milles osalevad disainerid, moemajad, rõivaketid ja kauplused ei tooda ega müü ehtsast karusnahast tooteid.

“Meile on oluline kõigi heaolu ja see on ka põhjus, miks me oma loomingus karusnahka ei kasuta,” ütles Aus. “Eetilise disainerina on mul mitu head põhjust karusnahatööstuse vältimiseks. Loomade kasvatamist farmides ei saa kuidagi eetiliseks pidada. Rõivasteks kasutatava karusnaha töötlemine on seotud väga suure keskkonnariskiga, samuti koormavad farmid loodust.”

Karusnahavaba programmiga on ühinenud ka tuntud brändid Armani, Hugo Boss, Tommy Hilfiger, Calvin Klein, Stella McCartney, H&M, Esprit, Lindex, Etnies, O’Neill jt. Kokku on programmiga liitunud ligikaudu 300 ettevõtet üle maailma.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.