"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Kadri Simson: poliitiline vastutus tuleb ümber sõnastada (0)
25. mai 2016
Scanpix

"Siiani on mitme riigifirma üldkoosolekuks minister oma isikus ja näiteks väga palju valeotsuseid on langetanud Juhan Parts. Aga selle asemel, et ta kümnete miljonite eurode väärtuses valeotsuste eest vastutusele võtta, tahetakse ta saata preemiareisile Euroopa Kontrollkotta," lausus  riigikogu Keskfraktsiooni esimees Kadri Simson.

Simson ütles Tallinna TV uudistesaates, et riigiettevõtetes korra majja löömiseks ei piisa minister Michali väljapakutust, mille kohaselt riigifirmadele tehakse peale veel ülemjuhatus. “Mäletan aegu, mil riigiettevõtete nõukogudesse pandi mõnikord tõesti poliitilisse erakonda kuuluv inimene. Küll pidi see inimene antud valdkonda jagama. Reformierakonna juhtimisel, millega on kaasa läinud ka sotsid ja IRL, on viimastel aastatel aga riigiettevõtete nõukogudesse pandud inimesed, kes on lihtsalt poliitiliselt kasulikud. Nad võtavad nõukogu liikme tasu kui lisatasu selle eest, et kuuluvad ühte või teise erakonda.”

Riigikogu liikme Külliki Kübarsepa hinnangul peaks üldiselt lähtuma sellest, et mida vähem poliitikuid riigiettevõtete nõukogudes, seda parem. “Nõukogudesse tuleks kaasata rohkem erinevate firmade eksperte. See välistaks ühe firma vaadete esindatuse.”

Kübarsepp lisas, et igasuguste otsuste puhul puudub täna huvi nendega kaasneva osas ja vastutus. “Valitseda ei olegi võimalik vastutustundlikult ja arusaadavalt, kui otsuste üle puudub diskussioon, kui vajalikke materjale ei edastada õigeaegselt. Siis toimibki kõik hetke emotsioonidel.”

EKRE aseesimees Mart Helme sõnul on vastutustundetu valitsemine kasvanud välja sellest, et viimased 17 aastat on Eestis võimul olnud üks partei, Reformierakond. “Isegi kui riigifirma nõukogu koosseis vahetub, tuleb partei sõduritel täita ainult üks ülesanne. Kõik minevikus langetatud vigased otsused kinni mätsida ja samal kursil jätkata. Vaja on koalitsioonivahetust ka poliitilise verevahetuse tasandil, et ka riigiettevõtete juhtimises saaks hakata puhuma uued tuuled. Küsimus on veel selles, et vastutusega kaasneb otsustus ja kas nende otsustest tegelikult ka midagi muutub.”

Majandus- ja taristuminister Kristen Michal täpset plaani koondada transpordi- ja taristuettevõtted ühe mütsi alla, avalikustanud ei ole. Estonian Airi puudutav riigikontrolli audit ja Tallinna Sadama ümber lahvatanud korruptsioonijuhtum näitavad, et poliitikutest nõukogud on tulnud riigiettevõtetele kahjuks.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.