"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Ungari füüsikalaboris avastasid teadlased märke viienda fundamentaaljõu olemasolust (0)
26. mai 2016
Scanpix

Radioaktiivsel lagunemisel täheldatud anomaaliad võivad Ungari füüsikute hinnangul vihjata viienda, seniavastamata fundamentaaljõu olemasolule.

Ungaris läbiviidud laborieksperimendis avastati radioaktiivset lagunemist uurides anomaalia, mis viitab füüsikute hinnangul viienda fundamentaaljõu olemasolule. Praegu tunnistab füüsika nelja fundamentaaljõu olemasolu – gravitatsiooniline vastasmõju, elektromagnetiline vastasmõju ning  nõrka vastastikmõju ja tugevat vastastikmõju, kirjutab Popular Science.   

Füüsik Attila Krasznahorkay avaldas koos oma uurimisrühmaga Ungari teadusakadeemia tuumauuringute keskuses läbi viidud eksperimendi tulemused juba läinud aastal, kuid suurema avalikkuse tähelepanu alla jõudsid need alles nüüd. California ülikooli füüsikute grupp töötas Jonathan Fengi eestvedamisel Ungari teadlaste katse tulemused läbi ning avastasid, et “uus fundamentaaljõud” ei ole praeguste füüsikaseadustega vastuolus, mis teeb selle olemasolu vägagi tõenäoliseks.

Ungari teadlased leidsid uue fundamentaaljõu katses, kus nad uurisid “tumedat footonit” – valgusosakest, mis mõjutab ainult tumeainet. Teadlased suunasid prootonite kiire liitiumiriba vastu, mis need endasse imes ja nii ebastabiilseks berülliumiks muutus, mis paiskas välja elektronide ja positronide paare. Ungari füüsikud märkasid aga, et kui prootonid põrkuvad liitiumiga 140 kraadise nurga alt, siis paiskus selle tulemusena välja oodatust palju rohkem elektrone ja positrone. Teadlased arvavad, et üleliigsed osakesed võivad pärineda uuest osakesest, mis on 34 korda raskem, kui elektron ning füüsikute sõnul võib see vihjata senitundmata fundamentaaljõu olemasolule.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.