"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Verekeskus kutsub: loovuta verd ka suvepuhkuse ajal! (0)
28. juuni 2016
Verekeskus

Põhja-Eesti Regionaalhaigla verekeskus kutsub inimesi suvel vähemalt ühe korra verd loovutama, kuna puhkusteperioodil jäävad verevarud alati madalamaks, õnnetusi on aga suveti rohkem ning seetõttu on ka haiglate verevajadus suurem.

Hetkel on verevarud paljude veregruppide osas minimaalses seisus ning verekeskus ootab väga inimesi verd loovutama Ädala tänava verekeskusesse ning DoonoriFoorumisse Tallinna kesklinnas.

“Oleks tore, kui doonorid, kes on kurtnud, et ei saa töö tõttu verekeskust selle lahtiolekuaegadel külastada, teeksid oma visiidi puhkuse ajal. Hommikuti on verekeskuses rahulik ja vereloovutamine läheb kiiresti, liiatigi on soojade ilmadega jahedate ruumidega verekeskuses vägagi kosutav viibida” kutsus doonoreid üles Põhja-Eesti Regionaalhaigla verekeskuse tootmisjuht dr Erna Saarniit, lisades: “Sel nädalal loosime täiendavalt iga päev välja ühe kinkekaardi 1,5 tunnise Kalev Spa veekeskuse külastuseks ning teeme doonoritele väikseid üllatuskingitusi.”
Verekeskuse väljasõidumeeskond ei tee seoses puhkustega väljasõite juuni viimasel ja juuli esimesel nädalal. Seega ootab verekeskus sel ajal doonorite täiendavat abi Tallinnas verekeskuses Ädala tn 2 ja DoonoriFoorumis Narva mnt 5.

Kuna suviti on paljud asutused puhkusel, ei saa ka verekeskus tavapärastesse paikadesse väljasõite korraldada. “Haiglad vajavad ka suvel patsientide raviks doonorite abi. Vahel isegi enam kui talvekuudel, sest inimesed on aktiivsemad ning õnnetusi on rohkem. Meil on mitu aastat olnud juuli haiglate nõudmiste rekordkuu,” lisas dr Saarniit.

Juunis, juulis ja augustis on Põhja-Eesti Regionaalhaigla verekeskus ka doonoritelkidega Eesti erinevatele linnaplatsidel: Rakveres, Paides, Raplas, Keilas, Tallinnas ja Haapsalus. Dr Saarniit täpsustab: “Rõõmsad kollased doonoritelgid ootavad suvel kõiki terveid ja häid inimesi verd loovutama, neis on alati mõnus meeleolu, toimuvad toredad loosimised ning vereloovutajaid ja lapsi lõbustab pelikan Dona. Järgmised doonoritelgid on 11.-13. juulil Keilas, siis oleme 25.-27. juulil Paides, edasi suundume 15. ja 16. augustil Haapsallu, 24. ja 25. augustil oleme Tallinnas Vabaduse väljakul ning doonoritelkide suve lõpetame 29.-31. augustil Rakveres.”

Kõige värskemat infot veregruppide vajaduse kohta saab verekeskuse kodulehelt www.verekeskus.ee.
Doonoriks sobib terve, puhanud, söönud ja rohkelt vedelikku tarbinud, vähemalt 50 kg kaaluv inimene vanuses 18-60 eluaastat. Kahe vereloovutuse vahe on minimaalselt 60 päeva, naistel soovituslikult 90 päeva.

Doonorite verd kasutatakse rasketel operatsioonidel ja sünnitustel, patsientide raviks verejooksu, raske trauma, aneemia, leukeemia, vähi- ja maksahaiguste, põletuste ning paljude teiste haiguste puhul. Doonorivere toel on võimalikud ka paljud plaanilised operatsioonid, mida muidu liiga suure verekaotuse kartuses ei saaks sooritada. Eelmisel aastal tehti Eestis vereülekandeid ligi 19 000 patsiendile.
Lisainfo www.verekeskus.ee, Facebookis fännilehel “Doonorid ja Sõbrad”, doonoritelkide kampaanialehel www.doonoritelgid.ee .

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.