"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Eestlanna Istanbulis: vigastatute hulgas võinuks olla meist igaüks (0)
29. juuni 2016
Scanpix

FOTOD! Istanbuli lennujaamas sai arvatavas IS-i rünnakus surma 41 inimest. "Lõpuks ei ole ainult Pariisis ega Brüsselis ainsad kannatanud, kes on viimastel aegadel terrorismi ohvriks langenud," kirjeldas eilseid sündmusi Istanbulis elav Aigi Karakaya. Välisministeeriumi andmetel ei saanud Eesti kodanikud terrorirünnakus kannatada.

“Hukkunute ja vigastatute hulgas võinuks olla meist igaüks, kuna Atatürgi lennuväli on igapäevaselt reisijatest ja nende saatjatest-vastuvõtjatest tulvil. Paljudel on sinna asja, paljud kohalikud reisivad, eriti nüüd, kui suviste puhkuste aeg,” ütles Karakaya Delfile.

“Tänud, et sellest juhtumist räägitakse ja peabki rääkima kui varasemad plahvatused on pigem vaka alla jäänud. Lõpuks ei ole ainult Pariisis ega Brüsselis ainsad kannatanud, kes on viimastel aegadel terrorismi ohvriks langenud,” kirjeldas eestlane Istanbulis juhtunut

Välisministeeriumi andmetel ei saanud Eesti kodanikud Türgi lennujaamas aset leidnud terrorirünnakus kannatada.

Välisministeeriumi pressiesindaja ütles BNS-ile, et praeguseks välisministeeriumile laekunud infot kohaselt ei ole Eesti kodanikud või Eesti elanikud Istanbuli Atatürki lennujaamas toimunud terrorirünnakus kannatada saanud.

Välisministeerium on saanud ühendust 90 Eesti kodaniku või elanikuga, kes praegu Istanbulis viibivad.

Terrorirünnaku tõttu palub ministeerium Istanbulis viibivatel eestlastel endast teatada välisministeeriumile teada anda.

Istanbuli rahvusvahelises Atatürki lennujaamas õhkisid end teisipäeval kolm enesetapuründajat, surma sai vähemalt 41 inimest, ütles peaminister Binali Yıldırım, lisades, et tõendid viitavad äärmusrühmituse Islamiriik (IS) kätetööle, vigastada sai 239 inimest.

Vaata galeriid (33)

Peaministri sõnul on ohvrite seas välismaalasi. Justiitsminister Beki Bozdaği sõnul sai 147 inimest vigastada.

Ründajad asusid rahvusvahelise terminali sissepääsu juures valimatult tulistama ning lasid end kella 22 paiku (Eesti aeg 21) ükshaaval õhku, teatasid võimud.

Ründajad saabusid lennujaama taksoga ning avasid enne endi õhkimist tule reisijate pihta.

Vastutust rünnaku eest ei ole keegi seni võtnud.

Tegemist on selle aasta ohvriterohkeima rünnakuga Türgi suurimale linnale.

Türgi president Recep Tayyip Erdoğan kutsus rünnaku järel ühisele võitlusele terrorismi vastu. “Kutsume maailma, eriti lääneriike, võtma terrorismi vastu karmi hoiakut. Türgil on kalli hinna maksmisest hoolimata otsustavust ja suutlikkust jätkata lõpuni võitlust terrorismi vastu.” 

“Kui kõik riigid, kogu inimkond, ei suuda ühendada jõude ja pidada ühist võitlust terrorirühmituste vastu, täituvad ükshaaval kõik võimalused, mida me oma peas kardame,” teatas Erdoğan avalduses.

Atatürki lennujaam teatas rünnaku järel kõigi lendude tühistamisest.

Türgi lennujaamades viiakse turvakontrolli läbi nii terminalihoonete sissepääsu juures ning hiljem väljuvate lendude tsoonis.

USA mõistis terrorirünnaku hukka. “Atatürki rahvusvaheline lennujaam, nagu varem sel aastal rünnaku ohvriks langenud Brüsseli lennujaam, on meid kokku siduvate rahvusvaheliste ühenduste sümbol,” ütles Valge Maja pressiesindaja Josh Earnest.

“Me oleme järjekindlad oma toetuses Türgile, meie NATO-liitlasele ja partnerile, koos kõigi sõprade ja liitlastega üle maailma ajal, mil me jätkame terrorismi vastast tegevust,” lausus ta.

Kaastundeavaldused saatis ka Brüsseli lennujaam, kus hukkus 22. märtsil kahes enesetapuplahvatuses mitukümmend inimest. “Meie mõtted on rünnakute ohvritega @istanbulairport. Soovime neile, nende sugulastele ja kogu lennujaama personalile jõudu ja vaprust.” 

ÜRO peasekretär Ban Ki-moon mõistis rünnaku hukka, edastas ohvritele ja nende peredele kaastundeavalduse ja lubas seista Türgi kõrval ajal, mil riik seisab vastamisi terroriohuga.

Türgile saatsid kaastundeavaldused ka Euroopa Liidu liidrid.

Türgis on viimase aasta jooksul korraldatud mitu ohvriterohket plahvatust, mille eest on vastutuse võtnud kas kurdi mässulised või IS.

Poole aasta eest sai Istanbuli kesklinnas korraldatud plahvatuses surma 12 Saksa turisti. Kaks kuud hiljem jättis linna peamisel ostlemistänaval Istiklalil plahvatuses elu kolm iisraellast ja üks iraanlane.

IS-iga seostatakse Türgis vähemalt viit rünnakut, veriseim neist 2015. aasta oktoobris Ankaras korraldatud plahvatus, milles hukkus üle 100 inimese. Rühmitus pole Türgis korraldatud rünnakuid ametlikult omaks võtnud.

Ankara viib alates mullu juulist läbi ulatuslikku sõjalist operatsiooni Kurdistani Töölispartei (PKK) vastu Türgi kaguosas ja Põhja-Iraagis. Aastaga on PKK rünnakutes hukkunud sadu Türgi julgeolekujõudude liikmeid.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.