"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Ekspert: valitsusest pooled peaksid olema naised, ainult nii on rahvas tervikuna esindatud (1)
01. juuli 2016
Scanpix/ Eesti Vabariigi Valitsuses on 13 meest ja 2 naist

"Õigesti disainitud ja rakendatud valimissüsteemidel ja seadustel on väga suur mõju sugude võrdse esindatuseni jõudmiseni valitsustes," rääkis Euroopa Nõukogu võrdsuse komitee eesistuja Elena Centemero, kelle sõnul on sookvoodid poliitikas ainsaks võimaluseks meestele ja naistele võrdsete võimaluste tagamiseks.

Euroopa Nõukogu võrdsuse ja mitte-diskrimineerimise komitee eesistuja Elena Centemero sõnul on naiste poliitikasse ja otsustavatele positsioonidele tõusmiseks vajalikud sookvoodid.

“Kui ma olin noorem ja ei omanud veel poliitilist kogemust, vaid töötasin hoopis õpetajana, ei uskunud ka mina kvoodisüsteemi vajalikkusesse. Uskusin, et naised võivad lihtsalt näidata oma talente, oskusi, kogemust ja sellest piisab, et saada märgatud. Kui Itaalia poliitikasse läksin ja sain oma regioonis üheks esimeseks naisliidriks, siis nägin, mis juhtub naistega, kes proovivad poliitikasse pääseda,” rääkis Centemero võrdõiguslikkuse konverentsil.

“Milano ülikoolis politoloogiat õppides sain aru, et kuigi mul õnnestus tänu parteile poliitikas end kehtestada, ei pruugi seda juhtuda teiste naistega üle kogu maailma. Meil on vaja lisaks annetele ja teadmistele ja oskustele ka abistavaid meetmeid, et naisi kaasataks rohkem poliitikasse.”

Centemero sõnul on sookvoodid süsteem, mille kaudu nii naiste kui meeste oskused ja anded rakenduse leiavad. “Kvoote vaadatakse tihti kui ajutist meetodit, millest loobutakse kohe, kui nende eesmärk on täidetud. Paraku on aga olemas riike, kus peagi pärast kvoodist loobumist kaob valitsustes ka saavutatud sugudevaheline tasakaal,” märkis ta.

Naiste osakaalu suurendamisel poliitikas on Centemero sõnul olulisel kohal ka seadusandlus ja ettekirjutiste eiramisega kaasnevad tagajärjed. “Õigesti disainitud ja rakendatud valimissüsteemidel ja seadustel on väga suur mõju sugude võrdse esindatuseni jõudmiseni valitsustes. Kindlasti peavad kvootide eiramisele valmisnimekirjades järgnema ka tõsised sanktsioonid, mitte ainult rahatrahv,” rääkis Centemero.

“Kogemused on näidanud, et paljud parteid eelistavad pigem maksta, kui kvoote järgida. Sookvootide eiramise tagajärg peaks olema valimisnimekirja tagasilükkamine.”

“Ideaalis peaks põhiseaduses, või kasvõi valimisseaduses, olema määratud, et kõik otsustavad kogud koosneksid võrdselt meestest ja naistest, kuna vaid siis on rahvas adekvaatselt esindatud,” märkis Centemero.

Lisaks sookvootidele valimisnimekirjades ja valitsustes on vajalikud ka konstitutsioonilised reformid ja muutused ka muudes eluvaldkondades, nagu sotsiaalvaldkond ja haridus. “Äärmiselt olulised on ka kultuur ja haridus. Meedia ja koolisüsteem peavad ühinema võitlusega soostereotüüpide purustamiseks,” sõnas Centemero.

 

LOE KA:

Ekspert: soolist võrdsust takistab palgalõhe ja meeste suur ülekaal otsustajate seas

Marianne Mikko: mida rohkem naisi otsuseid langetab, seda demokraatlikum on riik

MARIA AVDJUŠKO: Riigikogus tuleks kehtestada sookvoodid

Kommentaarid (1)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

oPossum
1. juuli 2016 08:48
Kas lugupeetud ekspert äkki ei ei arva, et naiste esindatuse suurendamiseks ei tuleks neil mitte meeskandidaatide poolt hääletamine sootuks ära keelata?! Vähemalt minu arvates erinevalt ilmselt lugupeetud eksperdist on kogu see teema jõudnud juba teatud absurdini ehkki toetan ja olen alati toetanud naisi kogu südamest võrdõiguslike partneritena.