"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Soome ajakirjanik: e-valimiste katse lõppes kordusvalimistega (0)
05. august 2016
Scanpix

"Soome katsetas e-valimisi kohalike omavalitsuste valimistel kolmes piirkonnas, valimistulemused olid väga kehvad. Nimelt 300 häält kadus ära ja keegi ei tea, kuhu. See oli selline pauk!" sõnas YLE 1 ajakirjanik Risto Vuorinen.

Vuorinen rääkis Tallinna TV uudistesaates, et seejärel otsustas siseministeeriumi töörühm, et seni, kuni valmisisaladus ja -süsteem pole 100%-lt kindel ega turvaline, seda Soomes kasutusele ei võeta. “Seni pole turvalist valimissüsteemi Soome ka jõudnud. Soome katsetas e-valimisi 2008. aastal ja minu teada korraldati katsepiirkondades uued valimised.”

Soomes on toetus e-valimiste läbiviimiseks suur, ent vastaste argumendid on vettpidavad ning e-valimiste usaldus madal. “Soomlastest üle 80% arvab, et e-valimised on mõistlikud ja nad on meie tulevik, aga paljud poliitikud kahtlevad selles süsteemis. On teada, et USAs ei ole e-valimised korralikult kasutusel ja osades osariikides on neist loobutud,” märkis Vuorinen.

Soomes e-hääletamist ette valmistanud töörühm esitas möödunud aasta kohalikel valimistel uue plaani elektronhääletamise katsetamiseks, küsides selle tarvis 2,4 miljonit eurot, kuna kõrgete turvanõuete tagamine on kulukas. Valitsus aga keeldus rahaeraldusest.

Riigikogu liikme Siret Kotka sõnul on maailmas tuntud Soome häkker öelnud, et Eestis kasutusel olev e-valimiste süsteem pole turvaline ja et seda võiks kasutada koolis klassivanema valimisel.

“Kui teeme e-pangas tehingu näeme, et jälg sellest jääb maha. Me kas oleme teinud kellelegi ülekande või kelleltki ülekande saanud. E-valimisel ei saa aga kontrollida, kas sinu hääl jõudis algsel kujul virtuaalsesse postkasti. Riigikogu viimased valimised näitasid veel ka seda, et e-valimised pole noorte seas valimisaktiivsust tõstnud. Vastupidi, see on koguni langenud. E-valimised on muutunud aga populaarseks 90ne aastaste ja vanemate elanike seas. Ometi näitavad maailma uuringud, et Eestis vanemaealised arvutit väga aktiivselt ei kasuta, ent valimiste ajal on nad äkki arvutit valmis kasutama. Järelikult valib eaka eest keegi teine inimene.”

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.