Euroopa Liidu 27 liikmesriigil on Ühendkuningriigi peaministrile Theresa Mayle Brexiti kõnelustel juba praegu hulgaliselt nõudmisi, millest suur osa on karmid ja võivad minna vastuollu Suurbritannia enda huvidega, kirjutab Bloomberg.
Bloombergi ajakirjanikud küsitlesid poliitikakujundajaid kõigis 27 liikmesriigis. Selle tulemusena valminud analüüsist selgub, et Euroopa liidrid on juba paika seadmas enda kindlaid nõudmisi, samal ajal kui ka May tegeleb Ühendkuningriigi seisukohtade kujundamisega, teatas agentuur.
Liikmesriikide soovide diapasoon on lai ning nõudmised ulatuvad tööjõu vabast liikumisest Gibraltari kuuluvuse küsimuseni. Neist paljud võivad olla vastuolus eesmärkidega, mida Ühendkuningriik ise saavutada soovib, märkis agentuur.
Mitmed riigid, sealhulgas Saksamaa, Portugal ja Tšehhi nõuavad Bloombergi andmetel, et Ühendkuningriik järgiks EL-i siseturule ligipääsu saamiseks ühenduse reegleid tööjõu vaba liikumise kohta. Paljud Brexiti toetajad hääletasid aga lahkumise poolt, kuna uskusid, et see tähendab vähemat hulka immigrante Suurbritannias, märkis agentuur.
Prantsusmaa esindajad viitasid Bloombergi sõnul aga, et on valmis minema veel kaugemale ja siduma tööjõu vaba liikumise tegevusõiguslubadega, mille alusel saab riigi finantssektor pakkuda tooteid ja teenuseid Mandri-Euroopas. Vaid kolm EL-i liikmesriiki – Taani, Austria ja Bulgaaria – jagavad agentuuri teatel Ühendkuningriigi muret immigratsiooni pärast.
Erimeelsusi võib Bloombergi sõnul tekitada ka see, et mitmed Ida-Euroopa riigid ning Kreeka soovivad, et Ühendkuningriik jätkaks Euroopa Liidu eelarvesse panustamist. Referendumi eel tõstatasid selle küsimuse teravalt EL-i liikmelisuse vastased, kelle sõnul maksab riik praegu EL-i kassasse igal nädalal 350 miljonit naela. Hiljem on nad sellest arvutusest küll taandunud.
Belgia tunneb Bloombergi andmetel muret selle üle, et populistlikud ja separatistlikud meeleolud võivad levida Flandria piirkonda. Iirimaa soovib aga vältida füüsilise valvatud piiri kehtestamist Põhja-Iirimaaga. Hispaania soovib aga ühisvalitsust Gibraltari üle ning Austria tahab, et Ühendkuningriik lõpetaks Hinkley Pointi tuumajaama toetamise, kirjutab agentuur.
Peamine murekoht on 27 liikmesriigi jaoks nende kodanike heaolu, kes praegu Ühendkuningriigis elavad. Baltikumi ja muu Ida-Euroopa riigid soovivad aga ka kindlust selle osas, et jätkub Ühendkuningriigi panus piirkonna julgeolekusse, kirjutab Bloomberg.