"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Kadri Simson: Eestis pole antud võimalust e-valimiste turvasüsteemi kontrollida (5)
11. august 2016
Scanpix

"Eesti põhiseadus ütleb, et valimine peab olema üldine ja ühetaoline. Kui vanainimene hääletab valimisjaoskonnas, pole ettenähtud, et tema noor sugulane tuleb temaga valimiskabiini ja aitab tal hääletada. Samas internetihääletamisel on see täiesti võimalik, kuna igasugune kontroll selle üle, kes keda ID-kaardi kasutamisel abistab, puudub," sõnas riigikogu keskfraktsiooni esimees Kadri Simson.

Simson märkis Tallinna TV uudistesaates, et ameeriklased on e-valmiste puhul olnud eestlastest ettevaatlikumad. “Ka ameeriklased mängisid ideega – minna üle e-valimistele. Enne idee tegelikkuseks saamist, andsid nad aga avalikkusele õiguse kuritegu sooritamata vaadata, kas süsteemidesse saab sissemurda. Ameerikas oli piisavalt tarku internetikasutajaid, kes suutsid süsteemid lahtimurda ja e-valimistele üle ei mindud, kuna need polnud turvalised.”

Simson lisas, et Eesti on jätnud e-valimistel ühe sammu tegemata. “Meil ei olegi antud võimalust kuritegu sooritamata katsetada, kas süsteemid on ikka kindlad. Seda, et internetis kuritegusid tehakse, on fakt. Ma ei ole vabariigi valimiskomisjonilt kuulnud ühtegi infokildu selle kohta, et nad teaksid, et meie valimissüsteemidesse on püütud sissemurda või on murtud.”

Riigikogu liige Henn Põlluaas sõnas, et loomulikult on e-valimistel oma pluss, ta on mugav ja kiire. “Ometi on turvarisk sedavõrd suur, et meie riigikohus leidis teemat vaagides, et selles on väga palju põhiseaduse rikkumise momente ja turvalisuse ohte. Millegi pärast aga riigikohus leidis, et mugavus on olulisem. Ometi on kontrolli alt väljas ID-kaardid ning kodus hääletades on rikutud salastatuse printsiipi.”

Rahvusvahelise tasemega eksperdid on öelnud, et erinevates ohuhinnangutes tuleb hakata arvestama võimalusega, et mõni välisriik püüab aktiivselt mõjutada valijate nimekirju ning e-valimistel antud hääli. Mõjutustegevus ei pea isegi väga tulemuslik olema, piisab sellestki, et tekitada inimestes kahtlus valimistulemuste korrektsuses ning valimistega soetud infosüsteemide ja –võrkude turvalisuses laiemalt.

Küberrünnakud ja infolekked jätkuvad nii USAs kui ka mujal maailmas. Kasvamas on ka nende tempo ning ohtlikkus. See nõuab aga lisaks praktilistele sammudele ka poliitilist valmisolekut seista silmitsi nii oodatavate kui ka ootamatute olukordadega.Valimiste elektrooniliste süsteemide turvalisus on vaid üks medali külg, teine külg on selles, et hääletamisel toimuv elektrooniline isikutuvastus ei taga seda, et keegi pahatahtlik ei kasuta teiste isikute ID-kaarte

Kommentaarid (5)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

kalju
15. aug. 2016 16:21
Mis häkkimisest te räägite! e- valimiste tarkvara autor on selle disaininud tellitud moonutusi teostama. See ongi e- valimiste varjatud mõte: läbi valimispettuste betoneerida ühe partei võim. ei usu, et Simsonile see mingi uudis on.
Tarmo Kaldma
15. aug. 2016 10:45
Vale puud haugute. Krüpto on väga kõva. Kodus hääletamine ja ID kaardi võimalik jalutama minek tühiasi mis ei muuda hääletustulemusi. Kuid serveri omanik on jumal, ta saab teha kõike mis tahab. Kes kontrollib valimiste servereid ja tarkvara? Kas mitte üks asjast vägagi huvitatud partei? Keegi ei ole saanud kontrollida kas valimiste ajal ikka tegelikult töötas muudatusteta seesama tarkvara mille kohta väideti et ta töötas. Tarkvarasse saab kergelt tekitada tagauksi ja siis on võimas turva vaid näiline. Kas tarkvara ikka kontrollis et kõik hääletanud olid reaalsed inimesed? Olid olemas ka testinimesed oma (virtuaalsete) ID kaartidega... Ei ole saanud kontrollida ka seda kas kokku loetud hääled olid ikka need mis inimesed andsid, oli võimalus ka kogu faili välja vahetamiseks. Ei ole teada kas kokku lugev programm ikka arvutas korrektselt, võibolla luges teatud partei hääli topelt (ja seda AINULT valimiste ajal). Kõik võimalikud jäljed hävitati igatahes kahtlase kiirustamise ja agarusega.
Siil
12. aug. 2016 08:12
Eesti valitsus rikub RÄIGELT põhiseadust. Süüdimatult. Valetav ja varastav valitsus. Valimised on väärastunud, isegi kõige rumalam riik saab aru, et e-hääletus on ebakindel kui pehmelt väljenduda. E-hääletus on valelikkuse musternäide. Nädal võimalus valetada, vahetada, susserdada, salata, kombineerida ja kiirelt kustutada tulemused. Rõivase valitsus on ebard.
oPossum
11. aug. 2016 20:08
Kadril pole vaja muretseda, valitsus kontrollib kõiki turvasüsteeme igapäevaselt ja kui on probleeme, tuleb neist vaid koheselt valitsusele teada anda, kes siis need operatiivselt lahendab. Ühesõnaga täiesti turvaline värk see Eesti värk, olgu tegu siis e-valimistega või mistahes muu valitsuse poolt kontrollitud valdkonnaga!
Kodanik küsib
11. aug. 2016 17:56
Ülem Õiglus e President peaks suu avama ja ütlema, et... aga Tema lahkub areenilt ja pole huvitet. Targim Õiglus e Õiguskantsler peaks suu avama ja ütlema, et...aga oma leivaisa ... ja kaobki nii õigus kui õiglus. Riigikogu spiiker peaks ütlema ja tegutsema, aga tema ju tahab Ülem Õigluseks saada ja vaikib. Erakonnad peaks häält tegema - teevadki (kahjuks vaid opositsioonierakonnad), aga neid ei võeta kuulma. Seega - salastame, ei kontrolli ja ongi nii Põhikirjas üks, aga praktikas hoopiski e-valimine, illusionistide-poliitikute võimuvundament. Ilma e-valimiseta ei mängi lihtsalt välja. No ei mängi. Rahvas näeb ja ei mürista.