"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Algaval õppeaastal avab kooliuksi uus õpilaspilet (0)
22. august 2016
Albert Truuväärt

Uue elektroonilise õpilaspiletiga saab sõita tasuta bussis, avada koolimaja uksi, laenutada raamatuid ja minna sööklasse. Kaardid asendavad Tallinnas seniseid paberist õpilaspileteid.

“E-õpilaspiletite puhul kasutatakse sama tehnoloogiat nagu Tallinna ühiskaardil,” ütles abilinnapea Mihhail Kõlvart. “Analüüs näitas, et koolide valmisoleku ja majandusliku otstarbekusega arvestades on mõistlik e-õpilaspilet siduda ka Tallinna ühiskaardi võimalustega. Erinevus seisneb vaid selles, et e-õpilaspiletil on olemas ka õpilaspileti tunnused – õpilase pilt, õpilase ja kooli andmed.”

Seni on elektrooniline õpilaspilet kasutusel olnud kümnes Tallinna koolis ja nii lapsed kui ka koolid on selle hästi vastu võtnud. Enim soovitakse e-õpilaspiletit kasutada koolis läbipääsukaardina, raamatukogus ja sööklas.

Vanemad näevad, kas laps on koolis

E-õpilaspilet on eelkõige õpilase staatust tõendav plastikkaart, kuid see võimaldab kasutada ka kooliga seonduvaid teenuseid. E-õpilaspilet on ühildatav e-õpilaspäevikuga, sellega saab siseneda kaardiga avatavast kooliuksest ja registreerida end tundi, registreerida sööklas koolilõuna ja laenutada kooli raamatukogus raamatuid. Kaardi kasutusala on võimalik veelgi laiendada.

E-õpilaspileti riigihanke võitnud AS-i Valnes juhatuse esimees Kuldar Saun ütles, et e-õpilaspileti kasutuselevõtt kõigis Tallinna koolides on loogiline samm, kuna selle võimalused on tavalise õpilaspiletiga võrreldes märksa laiemad. Ka on e-pilet turvalisem nii lapsele endale kui ka vanematele. “E-õpilaspilet on internetipõhine ning võimaldab õpilasel kasutada pea kõiki kooliga seotud teenuseid,” ütles Saun ja lisas, et e-õpilaspiletit on võimalik tulevikus vastavate seadmete paigaldamisel kasutada ka väljaspool kooli asuvates spordiklubides.

Sauna sõnul saab e-õpilaspiletit kasutada kooli garderoobide ja hoiukappide lukustamisel, toidu arvestamisel koolisööklas, raamatute laenutamisel raamatukogus või sõidul koolibussis. “Sisuliselt ei ole tegemist ainult isikut tõendava dokumendiga, vaid ka interaktiivse läbipääsukaardiga,” rääkis ta. Lisaks paljudele kasutusvõimalustele on e-õpilaspilet ka turvaline, kuna selle kaotamisel saab dokumendi internetis hetkega sulgeda.

E-õpilaspileti saab tulevikus ühendada ka e-kooliga ning see võimaldab lapsevanematel vaadata lapse kooli saabumist ja lahkumist või õpilaspiletiga seotud teenuste kasutamist e-kooli kaudu.

E-õpilaspileti administreerimine on võimalik igast internetiühendusega arvutist või nutiseadmest.

Tallinna haridusameti üldosakonna juhataja Rainer Rannala kinnitusel on viimased ettevalmistused uue õpilaskaardi juurutamisel kulgenud normaalselt. “Seni on kõik läinud nii, et kohe algaval õppeaastal peaks asi toimima hakkama, koolide sissepääsude juurde on elektroonilised seadmed igatahes paigaldatud,” lisas ta.

Katsetused hästi läinud

Süsteemi käimalükkamine nõuab Rannala sõnul koolidelt siiski üksjagu pingutust. “Paljudele on see muudatus uus ja oluline ning kuna tegemist on lastega, siis tuleb koolil silmas pidada, et süsteemi käivitamisel on ka igal lapsel suur roll,” selgitas Rannala. “Juba esimesel koolipäeval peavad koolijuhid lastele selgeks tegema, et kaarti peab kogu aeg endaga kaasas kandma, seda ei tohi kaotada ega lõhkuda. Mitmes koolis, kus e-kaart on olnud juba kasutusel, oli näha, et see töötab küll.

Samas hoiatas Rannala, et väiksemaid tõrkeid võib ikkagi ette tulla, kuna Tallinnas on siiski ligi 40 000 õpilast. Rannala pani kõigile koolijuhtidele ja pedagoogidele südamele, et nad selgitaksid lastele, kuidas uue kaardiga ringi käia. “Üks asi on selgitustöö, aga kool peab mõtlema ka selle peale, mida teha siis, kui õpilasel on kaart parasjagu kadunud või katki läinud. Senised kogemused näitavad, et mõned koolid on lahendanud taolise olukorra asenduskaartidega, teised muudmoodi. See on asi, mille iga kool peab enda jaoks läbi mõtlema.”

Linn ehitab õpetajatele soodsad kodud

Linna ehitatavas elamus on õpetajatele 75 korterit, panipaigad, ruumid lapsevankrite ja jalgrataste hoidmiseks ning mänguruum lastele.

Linn allkirjastas parima pakkumise teinud RAMM Ehituse OÜ ja Mitt & Perlebach OÜga lepingu, mille järgi kerkib Lasnamäele Uuslinna 3a 75 korteriga Õpetajate kodu. Majja tuleb 40 ühetoalist ja 35 kahetoalist korterit linna koolides ja lasteaedades töötavatele kooli- ja lasteaiaõpetajatele.

“Uuslinna tänav on logistiliselt väga heas asukohas ning sobib seega ka teistes linnaosades töötavatele haridustöötajatele,” ütles abilinnapea Eha Võrk. “Hoone tuleb väikseima võimaliku energiakuluga ja rohkelt taastuvenergiat kasutav. Tegemist on Tallinna esimese liginullenergia korterelamuga, mis tähendab, et eesmärk on võimalikult madalad ülalpidamiskulud.”

Maja soklikorrusele ehitatakse lisaks panipaikadele ruumid lapsevankrite ja jalgrataste hoidmiseks ning mänguruum lastele. Ehitus lõpeb järgmise aasta augustis ja juba oktoobris on sisustatud korterelamu valmis elanikke vastu võtma.

Õpetajate kodu ehitamine on üks osa 2008. aastal alguse saanud Tallinna teisest elamuehitusprogrammist, mille raames on ehitatud elamispindasid noortele peredele, linna hallatavate asutuste töötajatele, päästjatele ja politseinikele ning arstidele ja õdedele.
Maja projekteeris AS Sweco Projekt ning selle muutsid energiasäästlikuks TTÜ ehitusteaduskonna spetsialistid. Ehitus läheb maksma 4 738 514 eurot.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.