"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
LOONE OTS: Liiga vara seksuaalelu alustamine ja valed otsused võivad viia enesetapukatseni (0)
09. september 2016
Scanpix

Teismeeas on eriti haavatavad just noored tüdrukud. "Üsna sagedased on vahekorrad täiskasvanud mehega, kes ei võta endale mingit vastutust tagajärgede eest. Selle tulemusena on olnud palju enesetapukatseid," nentis Eesti Lastekaitse Liidu president Loone  Ots. Noores eas saadud negatiivsed kogemused võivad hakata varjutama ka tulevasi suhteid. Ots toetab mõtet tõsta seksuaalse enesemääratluse vanusepiiri tõstmist 14 aastalt 16 aastale.

MTÜ Noored Sotsiaaldemokraadid leiab, et Eestis tuleks seksuaalse enesemääratlemise piiri tõsta 16. eluaastani ning lisaks seaduste muutmisele peab rõhku panema ka kaasaegsele seksuaalhariduse edendamisele noorte seas.

Eesti Lastekaitse Liidu presidendi Loone Otsa sõnul on Lastekaitse Liit kogu aeg toetanud vanusepiirina 16 aastat. “Lapsega ei juhtu midagi, kui ta alustab oma seksuaalset enesemääratlust natukene hiljem ehk siis 16-aastaselt.”

Tempel mällu igaveseks

Kõrgem vanusepiir kaitseb lapsi varajaste kibedate kogemuste eest ja näitab, et noores eas võiks tegeleda õppimisega ja ettevalmistustega tulevaseks eluks riigikodanikuna.

14- ja 16-aastase vanusevahe ei tundu väga suurena, kuid Otsa hinnangul on need kaks aastat siiski määrava tähtsusega. 16-aastane on kogenum tegema iseenda suhtes otsuseid, mida hiljem ei pea kahetsema.

Eriti haavatavad on selles vanuses just tüdrukud. Varased negatiivsed seksuaalkogemused võivad tekitada psühholoogilisi häireid, mistõttu tuleb külastada psühhiaatrit või tarbida rahusteid. Samuti jäävad need varjutama tulevasi suhteid, nentis Ots.

“Selliseid laste ja noorukite ärakasutamise juhte peaks kindlasti vältima, sest nad ei ole selles vanuses pädevad hindama riske. Tark oleks panna seaduses seda piiri tõsta,” sõnas Ots.

Rasedus kestab kaks aastat?

Kuigi täielikku järelevalvet pole võimalik tagada, tuleks sel teemal siiski rääkida rohkem, et inimeste teadlikkust tõsta.
Samuti tuleb noortele rääkida rasestumisvastastest vahenditest. Ots tõi näiteks ühe hiljutise uuringu tütarlaste teadlikkusest rasestumisvastaste vahendite kohta. Mõned 15-aastased noored arvasid, et rasedus kestab kaks aastat. Samuti arvati rasestumisvastaste vahendite hulka noorte poolt rahvameditsiinis kasutusel olevaid vahendeid.

“Samas on ka olnud õpetajaid, kes on pidanud oma rasestumisvastaseid vahendeid käsitleva tunni pooleli jätma, sest üks kaheksanda klassi tütarlaps tõusis püsti ja ütles, et need vahendid on väga vanamoodsad,” lisas Ots.

“Tihti algab noorte suguelu  palju varem, kui koolis selle teema käsitlemine, samas on kooliprogrammide muutmine väga aeglane protsess, nii, et siit see lünk tekib,” selgitas Ots.

Tegelikult on noortel väga palju võimalusi ka anonüümseteks konsultatsioonideks, aga tihti seda võimalust ei kasutata. Ka seda infot tuleks noortele rohkem jagada.

Noortel on palju muresid

Ots lisas, et tänapäeva teismelisi kimbutavad ka vaesus ja kehv tervis. Osad noored on ülekaalus, teised jällegi näljutavad ennast teadlikult, sest kõhnus on osa iluideaalist. Samuti on tekkinud uus grupp – isehakanud taimetoitlased, kes ei oska tegelikult mitmekülgselt toituda. Palju noored liiguvad liiga vähe, osadel on õpihäired ja väga levinud on laste seas liigne arvuti kasutamine.

Ka perevägivalda tuleb ette, ent see toimub suletud uste taga ja on raske tõestada. “Perevägivalla puhul on väga raske ka ennetustööd teha, sest põhiseaduse järgi on kodu privaatne ja selleks peab olema kindel juhtum, et üldse uurimist alustada,” lisas Ots.

Kõige olulisemaks peab Ots aga seda, et laps oleks kaitstud kõikide ohtude eest, mis maailmas teda varitsevad. Mida suurem on lapse elukogemus, seda rohkem oskab ta neid riske maandada ja olla teadlik oma käitumisest, lausus Ots.  

 

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.