"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Tuus-Laul Sesterile: kuidas päästa krooniliselt alarahastatud tervishoiusüsteem? (0)
13. september 2016
Scanpix

"Rahandusminister Sven Sester pakub välja patsiendi omaosaluse tõstmist, mis on niigi praegu 25%-ga Euroopa kõrgemate hulgas. Oleks ebanormaalne seda veelgi tõstma asuda," lausus riigikogulane Marika Tuus-Laul, kelle sõnul tuleks ära jätta sotsiaalmaksu langetamine 0,5% olukorras, kus selle asemele mujalt raha ei tule. "Rahandusminister peab kiirelt omapoolsete ettepanekutega välja tulema. Vastasel korral võime Eesti tervishoiusüsteemi lõplikult välja lülitada."

Riigikogu Keskerakonna fraktsiooni liige Marika Tuus-Laul edastas täna rahandusminister Sven Sestrile arupärimise, mille põhifookus on pööratud Haigekassa miinusele ning sellele, kuidas plaanib rahandusminister Eesti tervishoiusüsteemi rahastamist muuta. Riigikogu liikme hinnangul on Eesti tervishoid krooniliselt alarahastatud ning vajab põhjalikke muutuseid.

“Eesti elanikkond vananeb ning seeläbi kasvab tunduvalt ka tervishoiusüsteemi koormus. Kõrvutades numbreid ja fakte jääb valitsusel süsteemsete ümberkorralduste tegemiseks väga vähe aega. Eriti juhul, kui kõrgetasemelist arstiabi tahetakse säilitada ka viie ja kümne aasta pärast. Tänase süsteemiga jätkates ei ole meie tervishoiusüsteem kindlasti jätkusuutlik. Soovime rahandusministrilt kuulda, kuidas ta plaanib Eesti tervishoiusüsteemi rahastamist muuta,” rääkis Riigikogu sotsiaalkomisjoni liige Marika Tuus-Laul.

Rahvasaadiku sõnul on tervise- ja tööminister Jevgeni Ossinovski välja pakkunud mitmeid erinevaid lahendusi alustades sotsiaalmaksu langetamise ärajätmisest, kuni sünnitus-, haigus- ja hooldushüvitise lae kehtestamiseni välja. Samuti on minister välja toonud, et ainuke viis haigekassa eelarveprobleemide lahendamiseks on leida lisaraha. Terviklikku plaani valitsuse poolt aga tänaseni tulnud ei ole.

“Rahandusminister on lahendusena välja käinud mõtte, et mis näeb ette patsiendi omaosaluse tõstmist. Reaalsuses küündib patsiendi omaosalus täna niigi 25 protsendini, mis on Euroopa kõrgemate hulgas. Oleks ebanormaalne seda veelgi tõstma asuda. Pigem tuleks selgelt kaaluda 0,5 protsendilise sotsiaalmaksu langetamise ärajätmist. Eriti oludes, kus puudub selgus, kuidas seda langetust kompenseerida kavatsetakse. Rahandusminister peab kiirelt omapoolsete ettepanekutega välja tulema. Vastasel korral võime Eesti tervishoiusüsteemi lõplikult välja lülitada,” lõpetas Marika Tuus-Laul.

Esialgse prognoosi kohaselt pidanuks Haigekassa tänavune kahjum olema 9 miljonit eurot, aga poole aastaga on see kerkinud juba 33 miljoni euroni. Hetkel kaetakse puudujääk Haigekassa reservi kogunenud umbes 114 miljoni euro arvelt, kuid sama süsteemiga jätkates saab reserv prognoosi kohaselt otsa aastaks 2020.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.