"Inimene peaks saama pühendada end lihtsalt oma elu elamisele. Linnaasutused peaksid olema heas mõttes justnagu nähtamatud – osutades linnakodanikule teenust nii, et nad ise meeldegi ei tule."

Tallinna linnasekretär Priit Lello
Edgar Savisaar: prokuratuur ja kapo ei tunne end kindlalt (8)
16. september 2016
Scanpix

Prokuratuuri esitatud uut kahtlustust Savisaar väga tõsiselt ei võta. "Prokuratuur leidis, et Hiiu staadioni avamise reklaami eest saab mind kahtlustada, aga kaks kohut on juba tõestanud, et see, mida linnavalitsus tegi, oli teavitustöö. Pidimegi seda tegema. Ei saa nii olla, et üks asi on samaaegselt seaduslik ja mitte-seaduslik. Arvan, et prokuratuur ja kapo ei tunne end kindlalt. Leiti lihtsalt taas järjekordne põhjus, kuidas protsessi venitada. Vaadake, kui on uus kahtlustus tuleb seda ju uurida ja põhjalikult tööd teha. Jälle läheb palju aega."

 

“See on see naljamees Koorits, kes niisuguseid asju välja mõtleb,” ütles Tallinna linnapea, Keskerakonna esimees Edgar Savisaar Delfi ajakirjaniku kirjutise kommentaariks, milles hinnatakse tema diktsiooni ja tehakse sellest järeldus, et staažikal poliitikul oli suvel insult. “Näib, et Koorits suudab diagnoose paremini panna, kui mistahes arst. Mul endalgi oli seda põnev Delfist lugeda, aga sellised kisakõrid mind ei huvita. Olen iseendaga küll rahul ja saan rääkimisega hakkama küll.”

Sellenädalast käiku Tallinna linnavalitsusse põhjendas Savisaar järgnevalt: “Linnavalitsuse tehti hiljuti remont, pandi uus invalift ja tahtsin ka näha, kuidas see asi välja näeb. Muidugi töötas lift hästi, mulle hakkas meeldima ja tundub, et lähemal ajal lähen uuesti linnavalitsusesse. Usun, et minu endistel kolleegidel, vähemalt mõnedel, oli küll väga hea meel mind näha.”

Savisaar kinnitas saates, et linnavalitsustest ta palka ei saa. “Nii on juba sätitud, et palka ma ei saa. Olen aga Tallinna asjadega 10 aastat nii palju tegelenud, et seda võiks hea sõnaga küll meenutada. Linnapea ma olen, selleks on volikogu mind määranud. Volikogu saaks mind ka ametis maha võtta, kui tahaks.”

Rääkides Keskerakonna erakorralise kongressist, märkis Savisaar, et sellekohane ettepanek tuli erakonna aseesimehelt Jaanus Karilaiult. “Haapsalu mees Jaanus Karilaid seda alustas. Ta väitis, et tal on Jüri Ratasega läbiräägitud, et Ratas kandideeriks erakonna esimeheks. Mina tahtsin lihtsalt selgust, muud ei midagi. Kui erakorralist kongressi tahetakse, tuleb sellest teavitada ka avalikult, mitte nurga taga nuga selga lüüa. Kui erakorraline kongress tuleb, mina kandideerin. Kas Kadri Simson, Jüri Ratas või keegi teine kandideerib, seda mina ei tea. Nii Ratas kui Simson teatasid, et tegelevad Mailis Repsi valimiskampaaniaga presidendi kohale. See on hea, kui nad sellega tegelevad. Mina tegelen ka. Tean küllalt hästi, kes ja kui palju sellega tegelevad.”

Savisaare arvates teadis Siim Kallas, et Marina Kaljurand presidendiks ikkagi kandideerib. “Eks Kallasel tuleb nüüd rohkem tööd teha, et neil valimistel edukas olla. Ma ei usu, et presidendivalimine valijameeste kogust uuesti Riigikokku läheb. Inimesed tulevad üle Eesti kokku ja keegi neist ei taha oma koju Võrusse, Valka või kolmandasse kohta minna nii, et neile öeldakse, et sorry, te olete äpud, ei saa presidendi valimisega ka hakkama. Usun, et president valitakse nii või teisiti.”

Üldiselt on presidendivalimised Savisaare hinnangul pseudoüritus, sest rahvas ei saa presidenti valida. “See, mis presidendivalimiste ümber toimub, on natukene ülespuhutud. Näidatakse, et need on valimised, kus rahval on võimalik midagi kaasarääkida. Paraku see nii ei ole, kuigi seda on korduvalt tahetud ja nõutud.”

Marina Kaljuranna presidendiks valituks osutumises on Savisaar skeptiline. “Tema toetusprotsendi on väljatoonud tema meeskonnas tähtsal kohal olevad inimesed ja seetõttu olen nende osas ettevaatlik. Ma ei oskagi öelda, kui suur on protsent tegelikkus ja kui palju on juurde mõeldud. Parim kandidaat minu jaoks on Mailis Reps, kel on kindel maailmavaade, järgmine oleks Kallas, kes on suurte kogemustega mees nii poliitikas kui majanduses. Kallase pluss on ka see, et ta ei kuula Reformierakonna tagatuba, kus räägitakse, kuidas president peab käituma, ta mõtleb rohkem ikka oma peaga ja hoolib ka Eestist rohkem. Ka Helme on tubli mees, kuigi tema ümber on palju igasuguseid jutte, peaaegu nagu minu ümber. Nimekirja lõppu paneksin Jõksi ja võib-olla ka Kaljuranna. Kaljurand on lihtsalt poliitikuna liiga noor. No las ta proovib mõnedel valimistel kaasa teha ja inimestelt hääli tuua, siis saab näha, kuivõrd teda usaldatakse. Mulle tundub, et tema jaoks on liiga vara. Tuli äkki ja ongi juba peaaegu president.”

Savisaar ei usu ka seda, et Kaljurand valijameeste kogus Mailis Repsi hääli võtab. “Kaljurand räägib, et on parteideülene- või –väline kandidaat, aga minu meelest on ta puhas Reformierakonna kandidaat. Kui ta kuskilt hääli võtab, siis just Reformierakonnast. Arvan, et Mailis saab oma hääled kokku küll.”

Rääkides Taavi Rõivase valitsusest märkis Savisaar, et Rõivase meelest teeb tema valitsus kõike, mida ta teeb, hästi. “Neile, kes Rõivast varem või hiljem kangutama hakkavad, ütlen, et kergelt see teil küll ei lähe. Rõivas paneb päris hästi vastu. Presidendikandidaatidena sobivad talle Kallas ja Kaljurand mõlemad.”

Savisaar kinnitas saates, et möödunud aastal käisid tema juures Hundisilmal Eesti kõigi peamiste parteide juhid, väljaarvatud IRLi, keda ta Hundisilmale ei kutsunud. “Ei ole saladus, et ka Rein Lang käis mul külas. Tema on Reformierakonna suhtes lojaalne. Ma ei ole teda kunagi kuulnud rääkimas, et Reformierakond hakkab kohe läbikukkuma, kuigi mõnikord peaks seda ütlema. Tõsi, probleemid on praegu kõigis erakondades. Ma ei tea ühtegi partei, kus ei toimu sisemist või välimist võitlust.”

Savisaar usub, et 1. oktoobril toimuval Keskerakonna volikogu esimehe korralisel valmisel kandideerib senine esimees Kalev Kallo taas antud ametikohale. “Kalev Kallo poolehoidjate ring on suur ja ta on nii pikka aega nii korralikku tööd teinud nii erakonna volikogu esimehena kui Tallinna linnavolikogu esimehena. Usun, et ta suudab küll ühe perioodi väljavedada. Ta tõesti oli vahepeal haige, aga nüüd on ta taas tervenenud ja volikogu eesotsas.”

Mis puutub Keskerakonna endise peasekretäri Priit Toobali allkirjastatud garantiikirjadesse, oli Toobal Savisaare sõnul erakonna viimases juhatuses ja andis neist päris põhjaliku ülevaate. “Kümme juhatuse liiget hääletas Toobali poolt, et Toobal on teinud kõike õigesti. Kolm hääletasid vastu, nad on tuntud opositsionäärid Keskerakonnas, nii et ma sellele ka palju tähelepanu ei pööraks. Garantiikirjade teema on ülespuhutud ja mõned inimesed, kes Keskerakonnale pigem halba kui head tahavad, jõuavad küll veel kella lüüa.”

Kommentaarid (8)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

Sigrid
20. sept. 2016 11:19
Küll mina olen imestanud, et kapo pole külastanud E.N.Krossi kodu ja võtnud temalt ära raha, mida ta on riigile võlgu. Nimelt ainult lossi renoveerimise eest enda otstarbeks võttis ta riigi kassast 855000 eurot. Siis veel raha suvila renoveerimiseks, korterite.ärastamises oli ta ka tegev 1995 a. Luurekoordinaatori tööst sai Kross vabaks 2000 a. ametikrediitkaardi isiklikuks tarbeks pruukimise eest. Raudtee ärastamises oli ta tegev, sõbrustas reeturitega nagu Sposato, Angotti, kes oli rahvusvaheliselt tagaotsitav. Riigireetur Simmiga, kes oli Savisaare äge vastane, sidusid teda ametialased kohustused. Et ta oli laeva kaaperdamise tellija võib usutav olla. Sõber leedulane, kellega koos asju aeti tunnistas kohtus Krossi vastu, aga pärast võttis tunnistuse tagasi, kuna olevat ähvardatud tema perekonda Krossi pärast. Nüüd on see mees Reformi tagatoa kaitsva tiiva all ja olen kindel, et tema on üks tähtsamaid tegelasi Savisaare laimukampaanias. Tuleb meelde ka tema alatu tegevus, kui ta tahtis saada linnapeaks ja kuidas ta pidevalt segas linnavalitsuse tööd. Meenub ka televisioonis Pealtnägija saates arutlusel olnud Krossi Peoleo motellist varastatud jahitrofeed. Aga sellise inimese vastu, kes on raha eest kõigeks võimeline kapo huvi ei tunne. Eks Reinsalu teab ka, miks see nii on.
Nagi ikka
18. sept. 2016 10:55
Savisaare selgitused on väga peetud,targad ja asjalikud.Ega targema inimese selgitustele midagi lisada oska,ainult ehk seda,et mida temaga võimul olevad inimesed toimetavad on lihtsalt poliitiline käte väänamine,poliitiline hävitus kampaania oma kõige jõhkramate võtetega.Muidugi jääb ta ette mammonajahil olevatele välisjõudude käpiknukkudele ja oleksid nad leidnud midagi sellist kaasust,mille alusel oleks tõesti olnud teda võimalik füüsiliselt avalikkuse eest ära peita oleks seda kohe tehtud aga mida ei ole seda ei ole.Eks temal on ka juriidilisi nõu andjaid ja ta ei ole rumal,kes ei tea mida teeb.Kui keegi tema oponentidest nii arvab siis on ta seda ise nii et vaadaku ennast rohkem peeglist.Savisaar on aatemees ja ennast pühendanud ainult oma maa ja selle rahva teenimisele ning teisteks hobideks nagu äriks temal aega üle lihtsalt ei jää.Ega tipp poliitik, kui ta on opositsioonis,äri teha saagi sest äri tegemine ei ole kunagi õiglane ja siin saab alati leida põhjust inimese kriminaliseerimiseks.
Ott
17. sept. 2016 18:02
Kui võim vahetub tuleb karistada neid, kes on Kapot ja prokuratuuri sundinud tegema valesid, alatuid ja ebaõiglasi tegusid. Need, keda peaks Kapo külastama istuvad karistamatult Reformi tagatoa kaitsva tiiva all. karistatakse ja otsitakse kunstlikult süüd kõige ausama inimese tegudest, kes on tegutsenud vaid meie riigi ja rahva huvides. See inimene on meie aja suurkuju, tark, hooliv, aus ja suure töövõimega Edgar Savisaar. Kartuses võimu kaotada on valitsusmeelsed kõigeks valmis ka kõige alatumateks tegudeks.
Diagnostik
16. sept. 2016 18:49
Delfi-see on koorits jt.
Zx
16. sept. 2016 21:15
Loomulikult mis see kohtuotsus, tõde on see mis savisaar räägibo
savisaar on vastik valetaja
16. sept. 2016 18:05
"...aga kaks kohut on juba tõestanud, et see, mida linnavalitsus tegi, oli teavitustöö." kus maailmas ta elab? kohtu I aste : http://www.delfi.ee/news/paevauudised/eesti/kohus-jattis-jousse-erjk-otsuse-et-edgar-savisaar-peab-linnale-tagastama-ule-113-000-euro?id=72041155 kohtu II aste : http://www.delfi.ee/news/paevauudised/eesti/ringkonnakohus-savisaar-peab-tallinnale-113-000-eurot-reklaamiraha-tagasi-maksma?id=73688713
W.
16. sept. 2016 18:47
Delfi? See on ju prügikast!
nui
16. sept. 2016 17:45
Savisaar ütles, et teda on kutsutud tänaseks ülekuulamisele kumminuia asjus. Ei tea, kuidas läks? Kas kapo tahtis kumminuia ära osta või lihtsalt võtab laenuks?