"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Lühisari "Minu Lasnamäe" stardib Tallinna TV-s (0)
21. september 2016
Scanpix

"Minu Lasnamäe" on saade lasnamäelastest. Neist, kes Lasnamäel elavad-töötavad, kes kohapeal "24/7". Ka neist, kes sünnist peale lasnamäelased, kelle koolipõlv ja ilusam noorusaeg just selles linaosas möödunud, aga praegu oma eluga hoopis mujale jõudnud. Ometi on Lasnamäe siiani hinges ja meeltes.

Mõned portreteeritavatest on väga kuulsad, teised väga kuulsad, aga mitte eestlastele.

Viies saates esinevad suure ametikoolijuht, filmiloojad, suure teatri muusik-helilooja ja helikujundaja, Lasnamäe imidžikujundaja ja üks Lasna-Idee projektijuhte ning Eesti väga kuulus jalgpallur.

Vaadake viieosalist sarja “Minu Lasnamäe” alates 22. septembrist igal järgneval neljapäeval kell 19.30.

Saatejuhid on Maria Jufereva ja Jaanus Riibe.

“Minu Lasnamäe” 1/5

Esimese saates on saatejuhid Maria Jufereva ja Jaanus Riibe Tallinna Lasnamäe Mehaanikakoolis, kus kohtuvad kooli direktori Dimitri Koromnoviga.

D. Koromnov saab olla lasnamäelane nii tööl kui kodus, sest elab ja töötab Lasnamäel. Seepärast on tal Eesti suurimast linnaosast rääkida erilisi seoseid, kus ka omajagu igatsust ja nostalgiat. Tema eesti keele oskus on suurepärane. Aga kuidas on keeleoskuste ja kahe kogukonna integreerumisega lood mehaanikakoolis endas?

Lasnamäe mehaanikakool ise on näide ülimast kaasajast ja suurepärasest õpikeskkonnast, kus isegi õppeklasside-töökodade varustus ja seadmed ajast 4-5 aastat ees. Kool väärib ilusa pildi seestpoolt näitamist mitte ainult TV-s vaid vääriks lausa pidevat ekskursioonide vastuvõtmist ja seda isegi neile, kes mehhaanikast ja tehnikast midagi ei jaga!

“Minu Lasnamäe. Dimitri Koromnov” TTVs neljapäeval, 22. augustil kell 19.30.

“Minu Lasnamäe” 2/5

Aljona Suržikova ja Sergei Trofimov on filmiloojad. Aljona režissöör, arvamusliider, Sergei produtsent, operaator, montaažispetsialist, fotokunstnik. Nende tehtud on ka kuulus dokfilm “Suur-Sõjamäe” (2013). Seda filmi on paljud eestlased näinud. Lugu sellest, kuidas lennuvälja ääres olevad nn. Pilpaküla “datšad” kästi ära lammutada, et lennuraja pikendust ehitada. Oli nuttu ja protesti, solvumist ja solvanguid isegi Eesti riigi aadressil!

Nad on koos loonud palju filme, Sergei on algatanud Lasnamäe audiovisuaalse muuseumi projekti. Ent Raplamaal Käru alevikus on Aljona ideest ja algatusest loodud MTÜ Heade Tegude Muuseum ja seda ühes vanas-vanas majas, mille noored ostsid oma kooselu jätkamiseks justnimelt päris maal. Neli aastat on ollakse nüüd oma põhielukoha poolest kärulased, aga Lasnamäeta nad ikkagi ei saa.

Lugusid on palju ja ootamatuid, mida nad Lasnamäest ja Käru kodukohast räägivad.

“Minu Lasnamäe. Aljona Suržikova ja Sergei Trofimov” TTVs neljapäeval, 29. septembril kell 19.30.

“Minu Lasnamäe” 3/5
Seda ei tea isegi kõik lasnamäelased, mis on Lasnaidee. Ja mis on Lasnaideest sündinud Lasnapiknik, Lasnakino, Lasnavärvid. Saates saamegi teada, et Lasnamäe pole mingi surnud rajoon või magala nagu seda sageli pahatalikult väidetakse. Et Lasnaidee on koostööinvesteering linnaosa sotsiaalsesse kapitali, lähendab kaht kogukonda, eesti ja vene oma. Läbi erinevate ühistegevuste on püütud “lasnarahvast” aktiviseerida ja see on õnnestunud!

Lasnaidee eestvedajaid Maria Derlõš on kutselt linnarhitekt ja linnaarengu-uurija. Ta on läbi-lõhki lasnamäelane, vaieldamatult Lasnamäe patrioot.

Sõidab enamasti jalgrattaga, isegi talvel. 2014. aastal omistati Mariale kui Lasnaidee eestvedajale Aukodaniku tiitel. Ta räägib oma koduse vene keele kõrval ka täiesti puhast eesti keelt, ilma aktsendita! Just seepärast kadestavad teda mõnedki kolleegid ja sõbrad!

Vastuse saavad küsimused Lasnamäe kahe kogukonna suhete kohta. Juttu tuleb muu hulgas sellestki, kuhu kadusid Priislest endise turu kohal ilutsenud betoonkaared, kohast, kus nüüd super-Maxima? Kaared lubati mujale paigutada, aga ….?

“Minu Lasnamäe. Maria Derlõš.” TTVs neljapäeval, 6. oktoobril kell …… /NB! Siin saateaeg muudetud, tõstetud hilisemale ajale!/

“Minu Lasnamäe” 4/5

Aleksandr Žedeljov. Ta on muusik ja helilooja. Lõpetanud Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia, samuti on noor mees õppinud 5 aastat džässkitarri eriala Otsa muusikakoolis. On loonud muusikat Eesti suurtes teatrites etendunud lavastustele, olnud lavastuste muusikaline kujundaja. Sama tööd tegi ta aastaid ka Poolas, Poznani teatris.

Aleksandr Žedeljov on Vene Teatri muusikajuht. Töötab oma kesklinna korterstuudios ja Vene teatri helistuudios. Loonud köitvaid ja meeldejäävaid videoinstallatsioone. Tema üks kuulsaid töid ongi akadeemia lõputöö “Mehaaniline klaver”. Selle lavastuse kuulsus jõudis ka väljapoole Eestit.
Mängib enda loodud bändis ” Triophonix”, on vene noorte seas kuulus oma loomingulise pseudonüümi Faerhstein poolest.

Nüüd elab Aleksandr juba mõnda aega küll kesklinnas, aga tema lapsepõlv ja varasem noorus on möödunud ikka Lasnamäel Kärberi tänava lõpus.

Ja seda saab rohkem kui 20 aastat. Ehk suurem osa elust. On, mida meenutada, on millest muiates rääkida, on mida uskuda ja mida loomeelust oodata!

“Minu Lasnamäe. Aleksandr Žedeljov” TTVs neljapäeval, 13. oktoobril kell 19.30.

“Minu Lasnamäe”. 5/5

Lasnamäe sarja viimases osas kohtuvad saatejuhid Maria Jufereva ja Jaanus Riibe kuulsa mehega, Eesti koondise jalgpalluri Konstantin Vassiljeviga. Tema saab öelda nii “Minu Lasnamäe” kui “Minu Maardu”. Vassiljevi ilus lapseiga ja koolipõlv möödus treeningväljakutel nii Maardus kui Lasnamäel. Muidu Maardu poiss, kes oli koolis puht viiemees, tegi ballitantsu, mängis tennist, malet ja armastas luuletusi lugeda. Viieaastaselt oli kõiki oma isa mänge vaatamas Maardu staadioni värava taga.

Mida arvata praegusest Eesti jalgpallikoondisest, miks hellitab teda Poola ajakirjandus? Nii või naa, aga Kostja – nagu teda igal pool kutsutakse – on Poola kõrgliiga Bialystoki “Jagiellonias” kõvemaid tegijaid. Ka seal kutsutakse teda maestroks ja professoriks.

Saates ongi juttu Konstantin Vassiljevi kooliajast, jalgpallist, praegusest oma üleilmastunud isiku staatusest, Lasnamäest, võimalikest lahendustest kahe kogukonna suhetes ja muustki.

“Minu Lasnamäe. Konstantin Vassiljev” TTV-s neljapäeval, 20. oktoobril kell 19.30.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.