"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Viktor Vassiljev: Eesti tervishoiul lisarahata tulevikku ei ole (1)
30. september 2016
Scanpix

"Nagu teada, haigekassa eelarves lisaressurssi ei ole. Seal on auk, mida üritatakse koomale tõmmata. Selleks, et meditsiinitöötajate palk tõuseks, on aga vaja leida lisaressurssi," sõnas riigikogu sotsiaalkomisjoni liige Viktor Vassiljev.

Vassiljev ütles Tallinna TV uudisesaates, et tema praegu midagi lohutavat tervishoitöötajate palgatõusu osas ei näe. “Õdedel on küll õigus palgatõusu nõuda ja loomulikult nad läbirääkimisteks võimalusi otsivad ja neid ka peetakse.”

Vassiljevi hinnangul saaks tervishoiu rahastamist suurendada alkoholi- ja tubakaaktsiist. “Selle aktsiisi mõte on ju selles, et parandada nende inimeste tervist, kes seda ise vabatahtlikult rikuvad. Nende ravimiseks ehk haigekassasse tulebki see aktsiis suunata. Praegu läheb alkoholi- ja tubakaaktsiis suurde musta auku. Kas selle eest ehitatakse Lõuna- Ameerikasse saatkonna hoone või kuhu see raha läheb, mitte keegi ei tea.”

Eesti Õdede Liit on seiskohal, et kui palkade määramisel kokkuleppele ei jõuta, on oodata taaskord õdede väljavoolu ja seeläbi süveneb meditsiinitöötajate koormus.

Täna ei võimalda tervishoiutöötajate tunnitasu alammäärad tagada Eesti raviasutuste jaoks piisavat ja motiveeritud meditsiinilist personalil. Õdede palk ei jõua 2017. aastal isegi mitte Eesti kahe aasta taguse keskmise palgani. Seetõttu käis Eesti Õdede Liit taaskord riikliku lepitaja juures.

Eesti Õdede Liidu juhatuse liikme Linda Jürissoni sõnu on paar korda läbirääkimiste laua taga käidud ja jõutud nii kaugele, et terendab lootus lepingu allkirjastamiseks. “Õed, hooldajad ja teised tervishoitöötajad tahavad oma palka ikkagi suurendada. Praegu on õdede tunnitasu miinimum 5.50. Sellele lisanduvad õhtu-, öö- ja muud tasud. Tervishoitöötajad  tahavad aga kõrgemat tunnitasu miinimumi.”

Arvestades pinevat olukorda tervishoiu rahastamisel pidas Eesti Õdede Liit Paides kongressi. Kongressil muudeti ka liidu põhikirja, et olla valmis muutuvateks olukordadeks tervishoius. Liit on seisukohal, et õdede tunnitasu tõus tooks paljud välismaal töötavad õed kodumaale tagasi.

Eesti Õdede Liidu juhatuse liige Gerli Liivet tõdes, et Eesti tervishoiu kõrgkoolide lõpudiplom on väga hästi aktsepteeritud ka mujal maailmas ning suurim tõmbekoht on Soome. “Palgaläbirääkimiste pakkumise ootel on nii need õed, kes töötavad täna väljaspool Eestit, kui need, kes on plaaninud Eestist lahkuda,” osutas Liivet.

Kommentaarid (1)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

Enn
6. okt. 2016 21:28
Sellise valitsusega pole meil mitte mingis eluvaldkonnas tulevikku.